1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. OSTİM OSB’nin kurucularından Turan Çiğdem vefat etti
OSTİM OSB’nin kurucularından Turan Çiğdem vefat etti

OSTİM OSB’nin kurucularından Turan Çiğdem vefat etti

OSTİM OSB’nin kurucularından Kırşehirli İşadamı Turan Çiğdem hayatını kaybetti. Çiğdem, hemşehrisi merhum Cevat Dündar ile OSTİM gibi önemli bir organize sanayi bölgesinin kurucuları arasında yer alarak, adını unutulmayacak insanlar arasına yazmıştı.

A+A-

GÜLTEN KURT

OSTİM OSB’nin kurucuları arasında yer alan Kırşehirli İşadamı Turan Çiğdem hayatını kaybetti.  Yıllar önce Ata Sanayi’de esnaflık yaparken Kırşehirli hemşehrisi işadamı Cevat Dündar ve birkaç işadamıyla birlikte 1967 yılında Ankara’nın ve Türkiye’nin en büyük sanayi bölgesinin temelini atan Turan Çiğdem’in vefatı başta ailesi olmak üzere tüm Kırşehirlileri üzdü. Merhumun cenazesi sevenlerinin omzunda Karşıyaka Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. 

turan-cigdem.jpg


OSTİM OSB’NİN TEMELİNDE KIRŞEHİRLİLERİN İMZASI VAR

5 bin işyeri kapasiteli dünyanın sayılı Ortadoğu’nun en büyük sanayi bölgesini üretimine ve istihdamına sahip olan OSTİM OSB, girişimci birkaç iş adamının büyük gayretleriyle 1967’yılında oluşturuldu. Kırşehirli iş adamaları Cevat Dündar, Turan Çiğdem ve beraberindeki kurucularla temeli atılan OSTİM OSB, bu gün Ankara’nın ve Türkiye’nin yüz akı, ekonomide önemli bir lokomotifi durumunda. 

 

ATA SANAYİ’DEN DEV ORGANiZE SANAYİYE

Ülke sanayisinin ve küçük işletmelerin gelişip büyümesindeki hayati koşulun sanayicilere rekabet ve üretim şartlarına uygun bir üretim ortamı hazırlamak olduğuna inanan ve önceleri Ata Sanayi’de esnaf olan Cevat Dündar, Turan Çiğdem ve beraberindeki kurucular, bu ihtiyaçtan hareketle Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ni kurdu.

-kirsehirli-is-adami-turan-cigdem--(3).jpg


3 MİLYON METREKARELİK ALAN SATIN ALINDI

OSTİM’i Küçük sanayicilerin verimlerini artıracak, bir arada olmanın verdiği güç ve sinerji ile Türk sanayisinin önemli merkezlerinden biri olarak tasarlayan kurucu başkan Cevat Dündar ve proje arkadaşları, ilk adımı müteşebbis bir ruhla büyük uğraşlar vererek şehrin dışında 3 milyon metrekarelik bir alanı satın alarak attı.


7 YILDA İNŞAAT AŞAMASINA GELDİ

Dönemin şartları içinde mücadele veren Cevat Dündar ve kurucular uzak görüşlülükleri sayesinde projeyi, 7 yıllık bir mücadeleyle 1975 yılında inşaat aşamasına getirip, bu günün KOBİ kenti OSTİM’in temellerini attılar.
İnşaatları hızla sürdüren Turan Çiğdem ve Yönetim Kurulu liderliğindeki OSTİM, 80’li yıllarda yapılaşmasını önemli ölçüde tamamladı, pay sahipleri atölyelerine taşındı.

-kirsehirli-is-adami-turan-cigdem--(4).jpg


1992 yılından itibaren OSTİM bayrağını teslim alan Orhan Aydın başkanlığındaki yeni OSTİM Yönetim Kurulu, bölgenin yol, su, kanalizasyon, yağmur suyu, elektrik ve çevre düzenlemesi gibi altyapı sorunlarının yanı sıra küçük sanayicinin rekabet gücünü belirleyen tüm üst yapı unsurlarını da çalışma programına aldı.  

      
2550 ATÖLYE, 1393 İŞYERİ VE BÜRO, 1800 KONUT

Kurulduğu günden bu güne 2550 atölye, 1393 işyeri ve büro, 1800 konutun inşasına imza atmış olan Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi; bir sanayi kentinin oluşmasında başrol oynadı. OSTİM, 1997’de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca “Organize Sanayi Bölgesi” olarak tescillendi.  Bölgede faaliyet gösteren 5.000 firmanın %31’ini ticaret %69’unu imalât ve diğer faaliyet alanları oluşturuyor. OSTİM’de  İş ve İnşaat Makineleri ve Malzemeleri, Makine ve Makine Parçaları, Plastik ve Kauçuk, Elektrik-Elektronik, Sağlık Araç Gereçleri, Otomotiv ve Savunma Sanayi sektörleri yer alıyor.  Böylesine büyük bir organize sanayinin kurucuları olan Cevat Dündar ve Turan Çiğdem’in isimleri, bu gün kurdukları dev sanayi bölgesinde iki caddeye verilerek yaşatılıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.