1. YAZARLAR

  2. Gülay Ertunç

  3. Unutmayalım hepimiz yarının yaşlılarıyız
Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Unutmayalım hepimiz yarının yaşlılarıyız

A+A-

Bundan iki gün önce otobüsle işe gelirken benimle birlikte otobüse yaşlı bir çift bindi. Otobüs oldukça kalabalıktı ve adım atacak yer yoktu neredeyse. Önde oturan iki genç bu yaşlı çifti görmemezlikten gelerek onların ne kadar zor bir biçimde ayakta durabildiklerini umursamadılar bile.

Duruma çok sinirlenmeme rağmen sağıma soluma bakıp gençlerden bu çifte yer vermeleri konusunda yardım istedim. Ama pekte ciddiye alan olmadı. Şoför durumu fark etti, oda uyarıda bulundu. Arka tarafta oturan orta yaşlı bir hanımefendi kalktı ve yer vermek istedi. Tabi bu durumda arkaya ilerlemeleri de sorun oldu. Sonrasında yüksek sesle oturan insanlara bu yaptıklarının çok ayıp olduğunu, bu iki yaşlı insana yer vermeyecek kadar da mı insanlıklarını kaybettiklerini söyledim. Benim uyarımdan sonra şoför de aynı şekilde bağırınca, nihayet iki genç kalkıp yer verdi. Neredeyse kavga çıkıyordu. Şöyle bir düşünüyorum da biz ne zaman bu hale geldik, nasıl bu kadar kendimizi, insanlığımızı yitirdik. Bu kadar duyarsız, vicdansız olabildik. İnanın bu durum içimi sızlattı.

Yaşlılarımız ki bizlerin geçmişi, dün ile bugün arasında köprü kuran değerli insanlar. Geçmiş dönem kültürümüzü, değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan kıymetli varlıklar. Toplumda ayrı değeri olması, ayrı bir saygı görmesi, itibarlaştırılması gereken insanlarımızdır.

Toplumsal yaşamın temel kuralı karşılıklı sevgi ve saygıdır. Bizlerde Türk toplumu olarak bu kuralı yaşamın her aşamasında ilke edinmeliyiz. Özellikle yaşlılarımıza saygı konusunda daha çok duyarlı olmalıyız. Yaşlılara bugün gösterilecek sevgi ve saygı, gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır.

Yaşlılar milletimizin onurudur. Onlara sahip çıkmak hepimizin görevidir. Büyüklerine sahip çıkan toplumlar, medeniyeti yakalamış toplumlardır.  Ömrünün büyük bir kısmında topluma ve ülkesine hizmet vermiş olan büyüklerimizi, yaşlandıkları dönemde memnun etmek guru vericidir.

Her yıl 18-24 Mart yaşlılar haftası olarak kutlanmaktadır. En azından bu dönemde yaşlılarımızı hatırlayalım. Onları mutlu edecek şeyler yapalım, huzur evlerini ziyaret edelim. Hatta çocuklarımızı da götürelim. Onlara küçüklükten bu duyguyu aşılayalım ki ileride saygısız, duyarsız nesil yetiştirmeyelim

Bu haftaki yazıma son verirken yazımı okuyanlardan ricam, lütfen yazımı sadece okuyup geçmeyin. Vermek istediğim mesajlara dikkat edin. Çevremizdeki duyarsız insanları sizde uyarın. Bir toplum ancak bilinçlenerek medeni seviyelere ulaşılabilir. Çocuklarımızı uyaralım, saygıyı öğretelim. Ne kadar iyi okullarda okutursak okutalım, en önemli olan şey öncelikli olarak onlara insan olmayı öğretebilmektir. Umarım bu yazım biraz olsun toplumsal bilincin uyanmasında katkılı olur. Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız.

Hepinize sevgiler. İyi hafta sonları diliyorum…

Bu yazı toplam 467 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.