Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

10 KASIM

A+A-

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün bu yıl aramızdan ayrılışının 79. yılı. Böylesine büyük bir önderi kaybetmiş olmanın üzüntüsü hepimiz için çok büyük olmalı.

O ki Kurtuluş Savaşı döneminde verdiği ulusal mücadele ile ilke ve inkılaplarıyla yok olmuş denen bir milleti yeniden canlandırmış, yeni bir devlet kurmuştur.

Vatanın dört tarafı düşmanla çevrili iken belki de umudunu yitirmeyen tek yürek olarak başlayıp bütün bir ülkeyi bir yürek haline getiren ulusal mücadele dönemini başlatan, halka birlik olma duygusunu aşılayıp artık bitti denen bir devleti yoksulluk ve çaresizlik içinde iken, mücadele ruhunu Türk milletine aşılayıp, Türk milleti ile  bir olup, düşman devletlerden çok daha güçsüz iken, vatan elden gider iken, düşmanı yurttan atıp, vatanı geri kazanmamızda çok büyük bir rol oynamış, Türk milletine önderlik ederek  kendisi, silah arkadaşları, Türk Milleti ile birlikte vatanı kurtarmıştır.

Vatanı kurtarmak yetmemiştir tabi ki, bunca yıl her türlü haksızlığa uğramış, toprakları elinden bir bir alınıp küçük bir coğrafya ya sıkıştırılmış, neredeyse azınlıkların yönettiği bir devlet haline gelip, kendi kararlarını almaktan aciz kalan bir yönetimle yokluğa, cahilliğe, geri kalmışlığa sürüklenmiş bu devleti tekrar baştan medeni milletler seviyesine getirmek için çok büyük çalışmalar yapmıştır.  Kılık kıyafetten, medeni kanunun getirilmesine, okuryazar sayısının arttırılıp, eşitlik ilkesinin getirilmesinden, devletçilik ilkesi ile devletin ekonomik açıdan ilerlemesi için her türlü teknolojik çalışmalar yapılmıştır. Tabi o dönem için imkansızlıklarda olmamış değildir.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 yılında, Dolmabahçe Sarayı’nda, saat 9:05’de 57 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur. Ulu önder öncelikle 1938 yılında Ankara’ da yapılan büyük bir tören ile Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrine konuldu. Bütün ülke Atasına ağlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk şimdi ki istirahat yeri olan Anıtkabir'e ölümünden 15 yıl sonra 10 Kasım 1953'te nakledilmiştir.

Bizlerde her yıl 10 Kasımda Anıtkabir’i ziyaret etmeli, atamızı anmalıyız. Saat 9:05 geçe saygı duruşunda durarak atamıza olan bağlılığımızı da göstermeliyiz. Kendisine minnet borçluyuz şu bir gerçek ki Olmasaydı biz bu günlerde olamazdık. Kendisine şükran ve minnetlerimi sunarken yazıma atamıza ithaf edilmiş şiirin ilk iki kıtasını yazarak veda etmek istiyorum.

Mustafa Kemal’i Düşünüyorum.

 

Mustafa Kemal'i düşünüyorum;

Yeleleri alevden al bir ata binmiş

Aşıyor yüce dağları, engin denizleri.

Altın saçları dalgalanıyor rüzgârda,

Işıl ışıl yanıyor mavi gözleri,

Mustafa Kemal'i düşünüyorum;

Yanmış, yıkılmış savaş meydanlarında

Destanlar yaratıyor cihanın görmediği,

Arkasından dağ dağ ordular geliyor

Her askeri Mustafa Kemal gibi…

Ümit Yaşar Oğuzcan

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.