Halis Haktanır

Halis Haktanır

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

1071 Malazgirt Ve Alparslan

A+A-

M.Ö. veya M.S. oluşan Türk devletlerinin kuruluş felsefesinde  Hürriyet, Bağımsızlık, Nizam'ı Alem ülküsü ve İlahi Kelimatullah'a Allah yolunda cihadı en önemli unsur olarak kabul etmişlerdir. Bu vesile ile şerefli tarihimiz Anadolu’nun kapılarının Türk milletine açılmasına sebep olan 1071 Malazgirt Savaşı’nın Selçuklu Sultanı Alparslan Malazgirt Meydan Muharebesinden önce Anadolu’yu İslam yurdu haline getirmek ve fethe hazırlamak gayesi ile Hristiyanların elinde bulunan Kars ve Ani Kalelerini kuşatınca savaştan önce askerlerinin karşısına çıkarak onlara Türk’ün ve Türk askerinin yukarıda saydığımız hasletleri anlatmak gayesi ile askerini Allah yolunda cihat etmeye çağırmıştı.

Cuma günü Cuma namazını kendisi kıldırıp namazdan sonra duasını edip askerlerinin karşısına çıkarak tarihi konuşmayı yapmıştır. Alparslan şöyle diyordu "Yiğitlerim, Bahadırlarım sizin gibi kahraman erlerin hükümdarı olduğum için övünç duyuyor ve Allah’u Tealaya hamt ediyorum. Tahta ilk çıktığımda yurdun ufkunu saran ihtilal bulutlarını kılıçlarınızın parlak kıvılcımları ile def edip vatanın bütünlüğünü sağlamış idiniz. Bugünde Alemi İslam, kaşımızdaki düşmana Allah-u Tealanın dinini tebliğ etmemizi ve bu yolda cihadı uğrunda çarpışmamızı bekliyor. O halde hem bir hakkın vatanı muhafaza, hem de ilah-i Kelimatullah gibi iki kutsi vazifeyi ifa etme şerefi şimdi bize düştü. Düşman kalabalık, kaleleri muhkem ise de onların sizin gibi gaza meydanlarında pişmiş, şehit olma aşkı ile yanan mücahitlerin ilk hücumunuza dahi dayanamayacaklarını bilirim. Zira onlar vatanlarını değil canlarını kurtarmak isterler, korkaktırlar. Sizler ise hayatın gelip geçen bir gölge olduğunu, asıl şerefin Allah yolunda cihat ederek can vermek olduğunu hakkıyla bilen yiğitlersiniz.

İşte bu Sultanınız Allah'u Tealanın şerefli ismiyle adımımı gaza meydanına atıyor, ben şu kılıcı tutan elim takattan kesilinceye kadar çarpışacağım. Dinini, vatanını, Sultanını seven ardımdan gelsin. Sultan 200.000 kişilik Bizans ordusuyla karşı, karşıya gelmiş. O gün Cuma günü bütün İslam ülkeleri cuma hutbesinde Yarabbi İslam’ın sancağını yükselt ve ona yarfımını eksik etme, Allah’ım senin için canını seve, seve veren mücahitlere yardım et. Dualar gökyüzüne yükselirken Sultan Alparslan’ın duaları kabul oluyordu. Kendi ordusundan kat kat fazla olan Hristiyan Bizans ordusu darmadağın oluyordu.

Allah'u ekber sesleri Muş Ovasını dolduruyor, dünyaya haykırıyordu. Hürriyet, vatan, Nizam'ı alem. Ve Anadolu’nun kapıları Hz. Peygamber Muhammed Mustafa’nın övdüğü Türk kavmine açılıyordu. Bu Türkler Nizam-ı Alem için yürüyorlardı. Bize bu cennet yurdu hediye edenlerden, Allah razı olsun. Biz sahip çıkmazsak,  birbirimizle kenetlenmez sağın solun oyuncağı olursak şehitlerin kemikleri sızlar, mahşerde yüzlerine bakamayız. Vatan bizim, can bizim Allah inanç bizim şehitlik bizim. Her şey bizim için olacak…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.