Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

1915 Çanakkale Köprüsü

A+A-

Çanakkale Boğazı’na yapılan muhteşem inci gerdanlık “1915Çanakkale Köprüsü”nde sona yaklaşılıyor. Gerçekten muhteşem bir eser yapılıyor Allah yapanlardan razı olsun. Ülkemiz gerçekten büyük bir esere daha kavuşuyor ne kadar övünsek en kadar gurur duysak azdır.

Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü olan 18 Mart 2017’de temeli dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından atılan ve tamamlandığında dünyanın en geniş açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak ve 18 Mart 2022’de hizmete açılması planlanan 1915Çanakkale Köprüsü’nde önemli bir aşama tamamlandı. Son kule bloklarının yerleştirilmesi ile ayakları tamamlandı.

Ve bu devasa köprünün ihtişamı bir kez daha ortaya çıktı. Deniz seviyesinden itibaren 318 metre kule yüksekliği ile gerçekten göz kamaştırıyor hele birde Türk Bayrağını temsil eden kırmızı beyaza boyanan kulenin ayakları gerçekten insanın göğsünü kabartıyor.

Düşünsenize 2023’te açılması planlanana köprü sayesinde 1 saatte gidilen yol 3-4 dakikaya düşecek. Yani hem ekonomiden hem zamandan büyük tasarruf yapmak mümkün olacak. Kısalan mesafeler hem size hem ülkemize iyi gelecek.

Yani işin özü yapılan bu muhteşem eser ülkemize büyük bir değer katacak burası kesin. Elbette buna da karşı çıkanlar olacak tıpkı diğer büyük projelere karşı çıkanlar gibi.

Canım ne gerek vardı, boşuna israf yazık günah…

Ama bu hükümet işi bilmiyor milletin parasını betona, taşa toprağa gömüyor buna gerek var ki…

Ya da şöyle düşünenler olur;

Bu kocaman bir bataklık, kocaman bir israf Erdoğan yine çevrecileri dinlemedi, doğayı katletti daha neler neler…

Bugün korona virüs salgını sonrası pandemi hastanesi olarak büyük hizmet veren ve dünyaya örnek olan şehir hastanelerine karşı çıkanlar elbette bu mega projeye de karşı çıkacaklar.

Her türlü düşünce eleştirişi olabilir çok doğal ama benim anlamadığım ülkesinin yararına olan bu hizmetlere neden sürekli takoz olup yapılan yatırımlara engellemek isterler onu anlamıyorum.

Neyse her şeye rağmen ülkemize hayırlı olsun 1915 Çanakkale Köprüsü hem ülkemize hem milletimize büyük fayda sağlayacaktır.

1915ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ HAKKINDA

• 1915 Çanakkale Köprüsü ile Asya ve Avrupa denizin üstünden dördüncü kez, toplamda ise altıncı kez birleştirilmiş olacak.

• Tamamlandığında 2023 metre orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olacak olan 1915Çanakkale Köprüsü, 334 metrelik tepe noktası yüksekliği ile de dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü unvanına sahip olacak.

• Köprünün ayakları arasındaki 2023 metrelik orta açıklık, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yılı’nı sembolize edecek.

• Deniz seviyesinden itibaren 318 metre kule yüksekliği ise Türk milletinin bağımsızlığını kazanmasındaki en önemli tarihlerden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni sembolize edecek.

• 1915Çanakkale Köprüsü’nün toplam uzunluğu 2023 metre orta açıklık, 770’er metre yan açıklıklar ile 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle beraber 4608 metre olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.