İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

20 Haziran 2020 LGS ardından

A+A-

Türkiye’de koronavirüs salgınının etkisinin azalmasıyla beraber yeni normalleşme sürecine girilmiş ve ülkemizdeki en kapsamlı sınavlardan biri olan LGS ’nin 20 Haziran 2020 tarihinde yapılması kararı verilmişti. MEB bu kararı verirken yazılı açıklama ile gerekli önlemlerin alındığı bilgisini paylaşmıştı.

Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi ( LGS ) kapsamındaki merkezi sınav dün yapıldı ve bu yıl öğrenciler, koronavirüs önlemleri eşliğinde LGS’ye girdi.

LGS sınavına hazırlanan ortaokul 8’nci sınıf öğrencileri, sabahın erken saatlerinde sınava girecekleri okulların önünde olmaya başladılar. Ülke genelinde öğrencilerin süreçten olumsuz etkilenmemeleri amacıyla sınava girecek öğrenciler ile öğrencilerin veli ve refakatçileri dışında kısmi zamanlı sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kimi aday sınava gireceği okula kendi kimi aday ise refakatçisi ile geldi. Veliler ve refakatçiler öğrencilerine okul bahçesinin girişinde başarı dileyip adayları sınava gönderdi. Özellikle rehber öğretmen ve idareciler okul bahçesinde bulunup öğrencilerin okula girişinde ve iki oturum arasındaki zaman diliminde sosyal mesafe kurallarını ihlal etmemeleri amacıyla görev yaptılar.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından LGS ‘ye katılacak 1 milyon 600 bin aday için hazırlanan sınav sorularının 8. sınıf birinci dönem müfredat ve kazanımlarına uygun olacağı bilgisi daha önce paylaşılmıştı. İki oturumdan oluşan Liselere Geçiş Sistemi ( LGS ) dün saat 12.50 itibariyle tamamlandı. Adaylar ilk oturumda sözel konuları için ikinci oturumda ise sayısal konuları için toplam 90 soruya 155 dakika içerisinde doğru cevapları verebilmek için tüm bilgilerini ortaya koydu. Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluştu ve 75 dakika sürdü. İkinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluştu ve 80 dakika sürdü. İlk oturum saat 09.30'da başlayıp saat 10.45'te sona erdi. Öğrencilere ilk oturumda, 8. sınıf Türkçe, Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, alanlarından sorular yöneltildi. Sınavın ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimlerinden oluşan 40 soruyu çözmek için öğrenciler kalemi tekrardan eline aldı. LGS ‘nin ikinci oturumu saat 11.30'da başlayıp 12.50'de bitti. İkinci oturumunun bitmesiyle bu yılki LGS ‘de tamamlanmış oldu.

     lgss.jpg

LGS merkezi sınav sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak.

Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları