İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

2020 üniversite tercih sonuçları ve kariyer planlaması

A+A-

YKS sonrasında üniversite tercihlerinin yapıldığı şu günlerde her adayın aklında ve hayalinde farklı bölüm ve farklı üniversite, farklı kampüs olması gayet doğal. Z kuşağı artık üniversite ve kampüsleri salt bilgi kaynağı veya iş diploması sunan kurumlar olarak görmüyor. Çünkü başarı ve kariyerin ana kaynağı dinamiği kendisi olduğunu biliyor. Güne ve geleceğe uygun olarak yetenek çantasını dolduruyor. Fakat yine üniversite tercihini yaparken bazı konularda haklı olarak titiz davranıyor.

Tercih yapacağınız üniversitenin öğrenci merkezli olmasında ve özellikle öğrenci kulüplerinin aktif şekilde çalışmalar yürütmesinde fayda var. Öğrenci kulüpleri öğrencilerin sosyalleşmesi, sosyal çevresinin tecrübesini gözlemlemesi ve hayatına yeni alışkanlıklar katması açısından son derece önemli. Üniversite bünyesinde sanayi ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin üniversitede misafir edilmesi iş hayatına başlayacak öğrenciler için büyük kazanç sağlıyor. Bir çok üniversite kariyer günleri, kariyer fuarları düzenlenmekte ve öğrenciler iş hayatına başlamadan sektörün önemli temsilcilerinden mesleki tecrübelerinin ilk ağızdan dinleme şansı yakalıyor.

Üniversite programlarının öğrenci kariyer gelişimine katkı sağlayacak çift ana dal veya yan dal gibi programları üniversite tercihi yapacak adayların dikkatini çekiyor. Artık adaylar üniversite bünyesinde kariyer merkezlerinin bulunmasını kariyer danışmanı eşliğinde geleceklerine yön vermeyi önemsiyor.

Özellikle ilk 5 tercih için sıralamada daha çok kararsız kalan adayların, önceliklerini gelecekte kendilerini konumlandırdığı mesleklere ve kariyer merkezlerine ulaştıracak bölümler olması önemli bir ipucu. Tercihler konusunda kararsızlığı devam eden adaylar kariyer konusunda psikolojik danışman ve rehber öğretmen, kariyer danışmanı, eğitim danışmanı ve uzmanı başta olmak üzere tecrübe ve bilgisinden yararlanacağı bilgi merkezlerinden destek alması adayın tercih sürecini doğru yönetmesini kolaylaştıracaktır.

ekran-alintisi-037.jpg

Adaylar tercihlerini başarı sıralaması ve puan üstünlüğünden ziyade ilgi ve yetenekleri ile örtüşen bölüm ve program odaklı yapması adaylara kariyerde zirve meslekte ise mutluluğu getirecektir.

Doğru tercih için tercihlerimizi yaparken sosyal çevremizin isteğini veya herkesin arzuladığı programlara olan talebini dışarıda bırakmalı kendimizi yansıtan bizden izler taşıyan ve bizlere uygun aynı zamanda geleceğin meslekleri olmasına özen göstermeliyiz.

Kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları