İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

2020 YKS MSÜ ve LGS için öneriler tavsiyeler

A+A-

ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) için MEB ise Liselere Geçiş Sistemi (LGS) için sınava girecek adaylara görevliler tarafından tek kullanımlık maske ile el hijyenini korumak amacıyla dezenfektan verecek ve adaylar okullara rehber öğretmen eşliğinde alınacak. Tüm sınav salonlarında gerekli durumlarda kullanılması amacıyla maske ve dezenfektan bulundurulacak.

Fiziki donanımı uygun olan fakat konumu itibariyle merkez dışında bulunması sebebiyle sınavlarda kullanılmayan okulların bu sınavlarda kullanılacağını kanısındayım. Sınıf sayısının yeterli olması nedeniyle daha merkezi okullar sınav yeri olarak ÖSYM ve MEB tarafından tercih ediliyordu. Fakat bu yıl ki sınavlarda öğrenciler arasındaki sosyal mesafeyi korumak amacıyla bu tür sınavlarda kullanılmayan okulların özellikle donanımı yeterli olanlara öncelik vererek sınav yeri yapılabilir.

2019 YILI YKS ‘YE KATILAN ADAY SAYISI VE 2020 YILI YKS İÇİN BAŞVURUDA BULUNAN ADAY SAYISI

resim1-002.png

Sınavda görevli bulunan gözetmenler görevli oldukları sınav salonlarında maske kullanacak ve belirli aralıklar ile sınav salonlarını havalandıracak, öğrencilerin sağlığı açısından sınıf içinde ki hava temizlenmesi sağlanmış olacak.

Bu yılki YKS, MSÜ ve LGS’de yedek gözetmen sayısının diğer yıllarda yapılan YKS, MSÜ ve LGS ‘ye göre arttırılacağı kanısındayım. Çünkü gerek sınav öncesi okul bahçesinde ve öğrencilerin sınıflara kabulü esnasında sosyal mesafe kuralının uygulanması ve öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması gerekse sınav bitimi sonrası öğrencilerin okuldan ayrılmaları esnasında sosyal mesafe kural ihlalinin önüne geçmek, gerekli yönlendirme ve uyarılarda bulunmak için sayı arttırılabilir.

LGS’de sağlık nedenlerden sınava okulda katılamayacak öğrencilerin mağdur olmamaları ve Sınav Tedbir Hizmeti alınabilmesi için velilerin il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerine dilekçe ve mazeret durumunu bildiren belgeler ile başvuru yapılması gerekiyor. Mazeret durumu göz önüne alınıp değerlendirme sonrasında Bölge Sınav Yürütme komisyonları öğrencilerin durumuna uygun, “Sınav Tedbir Hizmeti” sunulacak.

LGS ‘de ilk oturumun ardından verilen arada öğrenciler görevli rehber öğretmenler gözetiminde okul bahçesinde ikinci oturuma kadar vakit geçirebilecekler fakat iki oturum arasındaki sürede öğrenci ve öğrenci velisi bir araya gelmeyecek.

Kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları