İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

2020 YKS üniversitede boş kontenjanları belli oldu

A+A-

2020 YKS geride kaldı sonuçlar açıklandı YKS üniversite tercihleri yapıldı. Heyecanla beklenen sonuçlar açıklandı. Kimi aday bilinçli olarak tercih yapmadı gelecek yıl için çalışma planı programı oluşturdu. Kimi aday hayalini kurduğu, geleceğinin ve kariyerinin orijini olarak gördüğü kampüse biletini aldı. Haklı olarak koronalı günlerde çalışıp emeğinin karşılığını alınca heyecandan havalara uçtu, sosyal medyada sonuç belgesini paylaşıp tebrikleri kabul etti. Başarı kendi başarılarıydı sevinmekte övünmekte adayların doğal olarak hakkıydı. Kimi aday ise düşünmediği fakat yinede tercih listesinde düşünmediği programlara, bölümlere, üniversitelere yer verdi. Düşünmediği veya gelmez gözüyle baktığı fakat tercih listesinde yer verdiği bölüm, program, üniversite sonuç ekranında karşısına çıktığında hayal kırıklığı yaşadı.

C:\Users\Admin\Desktop\IMG-20200903-WA0001.jpg

Tercihimde veya sıralamamda hata mı yaptım?

Hayallerim için bir yıl daha YKS ‘ye hazırlansam mı?

Kazandığım üniversiteye kayıt yaptırmasam mı?

Kayıt yaptırmasam OBP gelecek yıl düşer mi?

Hayal kırklığı sonrasında kendisine bu soruları yöneltmesi kaçınılmaz. Tercih öncesi adaylara bulunduğum tavsiyeler arasında en önemli yıldızlı tavsiye düşünmediği bölüm program ve üniversiteye yer vermemesiydi. Çünkü sonuç ekranında yerleştiniz yazısını okuduğunda sevinç yaşamayacağı üniversiteyi, bölümü, programı hatta şehri tercih listenizde bulundurmaması gerektiğiydi. Hatalı bir tercih yapmamak için üniversite tercihlerini adaylar kariyer danışmanı, rehber öğretmen ve eğitim uzmanlarının tecrübeleri ve bilgileri ışığında yapmalarının yararlı olacağını belirtmiştim. YKS üniversite tercih sonuçları ile beraber yerleşen aday sayıları gibi üniversitede boş kalan bolüm ve programların kontenjanları da açıklandı. Kesin kayıtlar tamamlandıktan sonra yeni 2020 YKS üniversite ek tercih boş kontenjan bilgileri açıklanacak.

C:\Users\Admin\Desktop\sil.jpg

Kariyer tavsiyeleri olarak dijital geleceğin gözde bölümleri, meslekleri kariyer basamaklarını daha kolay tırmanmanıza ve kariyer planlaması yapmanıza yardımcı olacaktır. Yeni nesil, z kuşağı kariyer modeline uygun lisans programlarında yapay zeka veri mühendisliği, bilgi güvenliği teknolojisi, yazılım geliştirme, iletişim tasarımı ve yeni medya, önlisans programlarında dijital medya ve pazarlama, hibrit taşıt teknolojisi, atık yönetimi, çok boyutlu modelleme, dezenfeksiyon, sterilizasyon ve antisepsi, pastacılık ve ekmekçilik ülkemizde boş bulunan kariyer kulvarları olduğu gibi z kuşağında kariyer tercihinde öncelik taşıdığı görülüyor.

Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları