İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

2021 yılı askeri okullara başvurular başladı

A+A-

Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2021 yılı Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna (JAMYO) öğrenci temini başvuru işlemleri başladı. Jandarma Genel Komutanlığı  https://www.jandarma.gov.tr/duyurular adresinde kılavuz yayınlandı. 

ADAYLARDA ARANACAK NİTELİKLER :

a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

b. Lise veya lise dengi meslek okullarından mezun olmuş veya kayıt tarihine kadar mezun olacak durumda olmak,

c. Öğrenimlerini yurtdışında bitirenlerin diplomalarının yurtiçinde geçerli olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) onaylanmış denklik belgeleri bulunmak ve bunu başvuruların yapıldığı Personel Temin Sistemi’ne (PTS) yüklemek,

ç. Evli, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak,

d. Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının biri itibarıyla (01 Ocak 2021) yirmi bir (21) yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 2000 ve sonrası doğumlular başvuru yapabilecektir.)  (Mahkeme kararı ile yaş düzeltmesi yaptıran adayların, kariyer yaş düzeltmesinden rehber  önceki yaşları esas alınır. Bu husus, sınavlar ve kayıt-kabul işlemleri sırasında kontrol edilecektir.

e. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

f. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

 

                     Açıklama: C:\Users\hp\Downloads\WhatsApp Image 2021-07-13 at 13.39.53.jpeg

 

g. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin, öğrenci adaylarında aranacak sağlık yeteneklerine ilişkin bölümünde gösterilen sağlık koşullarına sahip olmak ve sevk edileceği Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş hastanelerden “Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak,

ğ. Milli Savunma Üniversitesinin 2021 yılı öğrenci temini kapsamında, TSK, J.Gn. K.lığı ve S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre alınmış olan danışmanı  öğretmen  ‘Askeri Öğrenci Olur’ raporları, Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna başvuruda da geçerli sayılacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları