Süleyman Göksu

Süleyman Göksu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

24 Kasım Öğretmenler Günü

A+A-


SÜLEYMAN GÖKSU
24 Kasım, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği gündür. Öğretmenlik, zor ve çileli bir meslek. Bütün bunlara rağmen kutsal mı, kutsal ve de çok değerli. Öğretmen, çocuklara ve Ülkemizin geleceğine yön veren önemli bir rehberdir. İşçiyi, Memuru, Belediye Başkanını, Kaymakamı, Valiyi, Genel Kurmay Başkanını, Milletvekilini, Bakanı, Başbakanı ve Cumhurbaşkanını okutandır. Öğretmen adayları, okul bitince uzun bir süre atanmayı beklerler. İlk tayin genelde uzak ve mahrumiyet bir yere çıkar. Nasıl zaman geçireceğim diye düşünmeye başlar. Ev ve yemek sıkıntısı hemen kendini belli eder. Nerden geldim buralara diyerek, memleket hasreti çekmeye başlar. Belli bir süre çevreye uyum sorunu yaşar, zamanla alışır, oradan biri oluverir benim Öğretmenim. Aynı zamanda vatandaşın gözü, kulağı, eli ve ayağıdır. Geldiği yerden istemeyerek giderken, yaşadıkları bir film şeridi gibi gelir geçer gözlerinin önünden. Hatıralar, maziye gömülür unutulmamak üzere. Belki bir daha hiç göremeyeceği muhitten ve öğrencilerinden ayrılır, gider…
Öğretmen her yerde örnek kişidir, özenilen kişidir. Öğretmenin giyim kuşamı, yaşam standardı ve kafasının rahatlığı çok önemlidir. Ülkemizin mimarı ve geleceğini yetiştirendir. Okuttuğu öğrencilerin belli yerlere gelmesi Öğretmene en güzel hediyedir. Bu durum öğretmene güç ve çalışma şevki verir. Öğretmen tecrübe kazandıkça, eğitimde önemli projeler tasarlar. Her insan gibi, öğretmen de hatırlanmak ister. Mezun ettiği öğrencilerinin vefa göstererek, arayıp hal hatır sormaları, biriken yorgunluklarını bir çırpıda alıp götürür. Öğretmenlerin emekli olduktan sonra öğrencileriyle karşılaşması, eski yılları hatırlamaları ayrı bir gurur tablosudur.
Öğretmenlerimiz ek göstergelerinin 3000 den 3600 e çıkarılmasını bekliyorlar. Tayinlerdeki aksamaların giderilmesini bekliyorlar.
Sadece 24 Kasım değil, yılın her günü Öğretmenler Günüdür. Elleri öpülesi Öğretmenlerimizin günlerini kutluyorum. Emekli Öğretmenlerimize de hayırlı ve sağlıklı ömürler diliyorum. Hasta yatağında çare bekleyen öğretmenlerimize, acil şifalar temenni ediyorum. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vefat etmiş tüm Öğretmenlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları