Serdar Bozdoğan

Serdar Bozdoğan

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

27 Ekim 2018 “Efendiler, yarın memleketimiz için seçime gideceğiz”

A+A-

 

Ülkemiz yenilikler içerisinde bir yol alırken aynı zamanda birçok alanda kendisini geliştirmesi gerekmektedir. Kalıplaşmış siyasi oluşumlarda bunun en başında gelmektedir.

Memleket meseleleri artık okuyan, araştıran, konuları inceleyip mukayese yaparak senteze döken bilim düşüncesine sahip vatansever genç kitle tarafından icra edilmelidir. Ama bunun için bir azim ve gayret çabası gereklidir. En önemlisi ekip stratejisi ve lokalizasyon dengesi çok güçlü olmalıdır. Her şeyin başında sağlık, ortasında birlik, sonunda vatan sağ olsun düşüncesi içerisinde bir mücadele akışı olmalıdır.

Bu mücadelenin temeli yüze gülüp arkadan kuyu kazan soğuk savaş misali 20. Yüzyıl politikacıları değil, düşünen ve akıl yürütebilen 21. Yüzyılın aydın siyaset bilimcileri olmalıdır. Nitekim bizlerin ortak noktası ülkemizi milletimizi ve devletimizi seven insanlar olmamızdır. Dün de aynı noktadaydık bugünde. Derdimiz memleket meselesi diyerek gayret eden gençlerin siyasette ve kamu yönetiminde bilgi ve liyakat odaklı bir şekilde aktif olması lazımdır.

Ortadoğu eksenli bir siyasi, diplomatik, askeri ve ekonomik ambargo ile hat safhada sorun yumağı gibi etrafımızı örerek ilerlerken Türkiye'deki denge parametreleri bunu etkisiz hale getirmek için gayret sarf etmektedir. Bu hususta devletimiz emin adımlarla hareket etmeye özen göstermektedir. Yeni değişim rüzgârı ve siyasette taze kan atmosferi ve bilhassa FETÖ temizliği hususunda çok kapsamlı bir adım atmayı vaat ederek girilecek seçim atmosferi bütün dengeleri Türkiye lehine çevirecek düzeyde şekil alacaktır. Bunun için büyük bir adım ve güçlü bir atılım yapılmalıdır. Halka hitap eden bir propaganda hususunda güçlü bir çalışma icra olmalıdır.

Seçim atmosferi genel anlamda tek bir alanda bütünleştirilmelidir.

1. Muhtarlık seçimi

2. Belediye başkanlığı seçimi

3. Yasama - milletin vekilliği seçimi

4. Cumhurbaşkanlığı ve başkomutanlık seçimi olarak planlanmalıdır.

Mahallede başlayan siyasi atmosfer ilçe genelini kapsar. İlçe genelinde ki denge İl’e sirayet eder. İl geneli bölge, bölgeler de ülke genelini kapsar. Muhtarlık, belediye, yasama, cumhurbaşkanlığı hepsi bir bütün olarak tek bir seçim halinde halka sunulmalıdır.

2018 yılı sonuna doğru ekonomik sarsıntı hızla artarken ekim ayında erken seçim ile yol almak çok verimli olacaktır. Seçim bütünlüğü ile hem israf önlenecek hem de tek bir hamlede bütün seçim sureci atlatılarak kamuoyuna sükûnet telkin edilecektir. İçerisinden geçtiğimiz yoğun sorunların ve kaos sürecinin yaşandığı Ortadoğu bölgesinde daha etkin ve daha aktif bir şekilde mücadele içerisinde olmamız gerekmektedir.

Bunun içinde fazla siyasi çalkantılardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu süreçlerin uzaması ya da ardı ardına gelmesi bizi değişen yüz yılın arifesinde asıl hedefimizden uzak tutacak enstrümanları bünyesinde barındıran sorunlar ile karşı karşıya getirecektir.

Bugün NATO uşağı olan FETÖ’ de yurt dışında seçim süreçlerine son surat hazırlanırken bu vatan hainlerinin ekmeklerine yağ sürecek strateji hatalarından kaçınılmalıdır.

Öte yandan Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında seçim yapılmamalıdır. Bil hassa 15 Temmuz günü seçime hiçbir şekilde malzeme olmamalıdır. Yaz dönemi olması hasebiyle katılım oranında düşüşler olacaktır. Tatilciler tatil bölgelerine, mevsimlik işçiler farklı coğrafyalara çalışmaya gidecektir. Birçok memur da izin sürecinde olacaktır. Seçim ayı Ekim ayı olmalıdır.  Bu ayda bütün kamu personeli görev başında olacaktır. Bütün yaz işçileri güz geldiği için işleri bitmiş ve memleketlerine dönmüş olacaktır. Tatilciler tatillerini bitirmiş, gurbetçi yurttaşlarımızda yurtdışına dönmüş olacaktır.

Nitekim ülkemizin Cumhuriyet Bayramı da Ekim ayında olduğundan coşku ve muhabbetin birlik ve beraberliğin artması adına seçim süreci 28 Ekim pazar günü yapılmalıdır.

Demokrasi ilkesinin en yeni ve akılcı uygulamasını sağlayan hükümet biçimi cumhuriyettir. Her karış toprağıyla bölünmez bütün olan ülkemiz Edirne'den Kars'a, İzmir'den Hakkâri’ye, Sinop'tan Hatay'a, Türk Devleti'ne yurttaşlık bağı ile bağlı olan herkesin ortak yurdudur.

Cumhuriyetimizin 95. yılını kutlayacağımız bu günde, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve de kararlılığı içerisinde yeni muhtarlar, yeni belediye başkanları, yeni yasama temsilcisi olan, halkın emanetçisi milletvekilleri ve yine reisi cumhur ile ülkemiz, milletimiz ve devletimiz güçlü adımlar ile ilerleme sarf ederek başarılar elde edeceklerdir.

28 Ekim 1923…

Efendiler!

“Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz” diyerek çıkılan kutlu yolda aynı hassasiyet içerisinde yeni bir ideal için;

Efendiler!

28 Ekim 2018, bugün memleketimizin selameti ve devletimizin bakası için seçime gidiyoruz”

Bugün, Türkiye muhtarını, belediye başkanlarını, milletvekillerini ve dahi Cumhurbaşkanını ve başkomutanını seçiyor coşkusuyla aydınlanmak üzere…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.