Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

8 Mart olunca şiddet bitecek mi?

A+A-

Bu yıl da Mart ayına girmiş bulunuyoruz bu ayda kutlanan önemli ve özel günlerden biri de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’dür.

Asıl olarak ismi Dünya Emekçi Kadınlar günüdür. Bu adı almasının ve 8 Mart’ta kutlanmasının nedeni ise 8 Mart 1857 yılında Amerikalı 40.000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlaması sonucunda polisin bu işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 işçinin can vermesi sonucu bu olay büyük tepki almış ve işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişinin katılmış, dünya da bu olay büyük tepki almış ve yapılan çalışmalar sonucunda 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Amerika da ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya kadınlar günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Türkiye’de Kadınlar günü ilk kez 1921 yılında Kadınlar günü olarak kutlanmaya başlamış, 1975 yılında daha da yaygınlaşarak kutlanmaya devam etmiştir. Yine bu yıl dünya kadınlarının da yapmış olduğu faaliyetlerden etkilenilmesi sonucu Kadın Yılı Kongresi yapılmıştır. Daha sonra askeri darbe sonrasında 1980-1984 yılları arasında herhangi bir kutlama yapılamamış 1984’ten itibaren de her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya kadınlar günü çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlanmıştır.

Peki kadınlar gününü kutluyoruz da, toplum olarak kadınların kıymetini biliyor muyuz? Tabii ki hayır. Özellikler son yıllarda kadına şiddetin hızla arttığı toplumumuzda kadını halen malı gibi görüp, istediğinde döven istediğinde söven, istediğinde seven bağnaz, yontulmamış düşüncelere ile kadına yaşamı haram eden, kafası attığında gözünü kırpmadan kadına kurşun sıkan magandaların toplumdan arındırılması gerekmez mi? Nedir bu insancıkların kadınlarla derdi.

Normal hayatta da kadını büyük sorumluluklar beklemekte, kadın erkeğe göre hayatı daha zor şartlarda yaşamaktadır. Örneğin anne olursunuz, çocuğun yüzde doksanlık bakımı, sorumluluğu kadındadır. Ev hayatında evin her türlü sorumluluğu sanki kadında olması şartmış gibi kadına yüklenmektedir. Okursunuz, çalışırsınız ama üzerinize yapışan kadın ütü yapar, yemek yapar, temizlik yapar, çocuk bakar damgasından kurtulamazsınız. Evet yaratılış olarak biz kadınlar bu tür sorumlulukları almaya daha yatkın olabiliriz, ancak bunları yaparken de yanımızda olmasını istediğimiz, bize destek olması gereken eşlerimiz genelde bu sorumluluklardan kaçarak hayatı daha da zorlaştırmaktadırlar.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu günü kutlarken her şey çok güzelmiş gibi, mutlu huzurlu olup, eğlenip, gülerek kadınlar günümüzü kutlayalım, yoksa toplumda kadına yapılan haksızlıkların, şiddetin, cinsel istismarın bitmesi için kendimizi mi gösterelim. 8 Mart olunca şiddet bitecek mi? Cinsel istismar bitecek mi? Haklarımıza yapılan tecavüzler bitecek mi? Hayır. Hayır. Hayır.

Artık kadınlara yapılan haksızlıkların görmezden gelinmesine karşı çıkıyorum. Kadın derneklerinin, koruma evlerinin muhtaç olan kardeşlerimi korumasını, devletin kadın cinayetlerine daha fazla duyarlı olmasını, bu cinayetlerin durdurulması için katı önlemler almasını istiyorum,  kadına şiddet çocuğa da şiddettir. Şiddet içerisinde büyüyen çocuk korkak ve mutsuz büyür ve çok büyük ihtimalle oda şiddete eğilimli olur.

Unutmayalım ki bir ailede çocuklara yapılabilecek en güzel eğitim öncelikle erkeğin kadına çocuklarına örnek olacak şekilde saygılı davranmasıdır. Doğru örneklerle büyüyen çocuk ta güzel yetişir. Şiddeti toplumumuzda önlememiz için herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Duyarsız insanlar ancak toplumda şiddetin ve kötülüğün artmasını sağlarlar.

Kadına şiddete, cinsel istismara, haksızlıklara HAYIR !!!!!!!!!!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.