Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

95. yıl kutlu olsun

A+A-

13 Ekim yani Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılması sonrasın da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yeni Başkentinin Ankara olarak ilan edilmesinin 95. yıldönümü.

Yıllarca Osmanlı İmparatorluğu’na Başkentlik yapmış olan İstanbul, I. Dünya Savaşı’nın bitmesi ile İtilaf Devletleri ile yapılan Mondoros Mütarekesi sonrasında, işgal edilmiş ve güvenli bölge olma özelliğini yitirmiştir. Zaten ortada halkın güvenliğini sağlayacak bir devlette kalmamıştır, ordu dağıtılmış, Anadolu yer yer işgal edilmeye başlamış, düşman ve halk karşı karşıya kalmıştır.

Bu durum üzerine 19 Mayıs 1919’da kurtuluş mücadelesinin ilk ayağı olan Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal Atatürk kurtuluş mücadelesini de başlatmıştır.

Sonrasında Erzurum ve Sivas kongrelerini gerçekleştirin büyük kurtarıcımız bu kongreler esnasında İstanbul’un başkent olma özelliğini yitirdiğini ve artık kurtuluş mücadelesinin oradan sürdürülemeyeceğini belirtmiştir. Güvenli bölge olan Ankara’yı tercih etmiştir. Mustafa Kemal olağan üstü koşullarda, her yönüyle büyük bir devlet adamı olduğunu göstermiş, doğru kararlar alarak Türk halkını ve devletini bu işgalden kurtarmıştır.

Atatürk,  “Amasya Tamimi” adıyla geçen bildirgesinde “İstanbul Hükümeti’nin tutsak olduğunu ve bağımsızlık kazanılana kadar bütün ulusla birlikte çalışmak üzere Anadolu’dan hiçbir yere gidemeyeceğini, gerçek ulusal gücün Anadolu’da bulunduğunu ve karar verme yetkisinin Anadolu’ya geçmesi gerektiğini” ulusa ve dünyaya ilân etmiştir.

27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya gelen Atatürk halk tarafından büyük bir neşe ve kutlamalarla karşılanmıştır. Atatürk’ün Ankara’yı kurtuluş mücadelesi için seçmesinin nedenleri arasında.

-Stratejik yollar üzerinde olması ve geçilmesi zorunlu olan bir kent olması.

-Demir yolu hattının Ankara’dan geçiyor olması,

-Düşman tarafından işgal edilmemiş olması,

-Güvenli bir bölge olması bu koşullar arasında sayılmaktadır.

23 Nisan 1920’de, Türk milletinin gerçek temsilcilerinden kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti de milletin ve devletin bağımsızlığını koruma savaşını yine Ankara’da sürdürdü ve sonuçta zafer kazanıldı.

Ankara için en büyük gurur, toprağında Ulu Önder Atatürk’ün yattığı Anıtkabir’i kucaklamış olmasıdır.  

Ankara Atatürk’le uyur Atatürk’le uyanır.

Bu süreçte vatanı savunmaktan kaçmayan, canı pahasına devletimizi kurtaran komutanlarımızı ve şehit olan Türk halkını minnet ve şükranla anıyoruz.

Milli Mücadele döneminin odak noktası, güzel Ankara’mızın Başkent olmasının 95. Yılı kutlu olsun. Herkese güzel hafta sonları dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.