İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Acil mi önemli mi?

A+A-

Zamanın bu kadar kıymetli olduğu bir çağda koşullar bizi dakikalarımızı, günlerimizi, haftalarımızı, aylarımızı, yıllarımızı ve bunların toplamı olan ömrümüzü daha verimli geçirmemiz amacıyla planlı bir yaşam sürmeye zorlamakta. Hayatımızın her anını planlı yaşayamayacağımız aşikar fakat bizim için öncelikli ve önem değeri yüksek olan konularda plan hatta planlar yapmalıyız. Hayat eğer denge ise biz bu dengeyi korumak için adil ve bilinçli olarak enerjimizi ve zamanımızı organize etmeliyiz. Enerjimizi maksimum düzeyde tutmayı ve doğru yere kanalize etmeyi, yaşam döngüsü içinde amaçsız ve plansız debelenmek yerine, amaçlarımız doğrultusunda hazırlayacağımız kişisel planlar ile yaşamla dans etmeyi tercih etmeliyiz.

Kurumların şirketlerin faaliyetlerini daha aktif daha sistematik yerine getirmeleri amacıyla A,B,C planlarının yanında beklenmedik olağanüstü durumlar ile karşılaşmaları halinde neler yapacakları hangi adımları sırası ile izleyecekleri ve olağandışı durumu ivedilikle kontrol altına alabilecekleri konusunda kriz eylem planları vardır. Herkes bu plana uygun davranır. Çünkü olağanüstü durumu en kısa zamanda ve doğru hamleler ile tekrardan normalleştirme, kontrol altına alma, kriz eylem planlarında açık açık maddeler halinde yer alır

Plan hedef belirleme aşamasından sonuç aşamasına kadar yapmak zorunda olduğumuz en doğru, en kritik aktiviteler algoritması, faaliyetlerin bütünüdür. Rotamızdan, saptığımızda bizleri tekrar rotamıza dönmemiz için uyaran, tekrardan yeni rota oluşturan navigasyondur. İnsanların daha önemli amaçlarını gözden kaçırmamaları, zamanımızın israfını önleyen bir pusuladır. Kendimizi yönetmek ve yaşam alanımız içindeki kontrolümüzü ele almamız için, zenginleştirilmiş, konsantre, dengeli, üretken, aktif bir hayat yaşamanın formülüdür. Amaçlarımıza hedeflerimize ulaşmak amacıyla bilinçli, kontrollü, mantıklı atacağımız adımların bütünüdür.

Planlamamızı yaparken dikkat edeceğimiz can alıcı husus; bizler için önemli ve acil yapılması gereken yangın yeri olarak isimlendirdiğim öncelikli görev ve uğraşlarınızı, zihninizde devamlı yer işgal eden ve peşinizde oradan oraya sürüklediğiniz zihinsel yüklerinizi; enerjinizi sömüren sizi devamlı meşgul eden sorunlarınızı; kriz halini alabilecek son dakika işlerinizi, sağlık sorunlarınızı çözüme kavuşturacağınız ilk planlar olmasına özen göstermektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları