Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Acısıyla tatlısıyla geçen bir bayram

A+A-

Bu zamana gelinceye kadar nice güzel bayramlar geçirdik. Bu bayramlarda onlardan biriydi. Acısıyla tatlısıyla geçen bir bayram.
Kurbanlar kesildi bayramlaşmalar oldu. Büyüklerin elleri öpüldü küçüklerin gözleri. Herkes bir koşturma telaşe içinde geçirirken bayramı şöyle geçmiş senelere gittiğimde eski bayramların tadı kalmadığını gördüm. Eski bayramlar sanki daha güzel daha heyecanlı daha birlik ve beraberlik içerisindeydi. 
Bayramlar bizleri biz yapan en önemli manevi unsurlardır. Eğer biz bu manevi unsurları göz ardı edersek çocuklarımıza iyi aşılamazsak bayramların tadı tuzu da kalmaz. Zamanla da öyle olmuyor mu? Çocuklarımız büyüğünü küçüğünü bilmiyor. Bayramı örfü adeti yavaş yavaş unutmaya başladı bile. Gelişen teknolojiyle birlikte telefondan görüntülü yapılan bayramlaşmalar hadi kalk kızım oğlum dedeni büyükanneni öp deyip öfff anne ben gelmiyorum demeler artık daha sıklıkla duyar olduk.
Evet teknoloji gelişiyor, dünya değişiyor. Hiçbir şey eskisi gibi kalmıyor. Biz bunlardan dert yanarken ailemize çocuğumuza bu gelenek göreneklerimizi ne kadar anlatabiliyoruz? Ne kadar öğretebiliyoruz? İşte bu soruların cevabını verirsek geleceğe de yön vermiş oluruz. Bunun için başta ailemiz olarak geleneklerimize göreneklerimize, adetlerimize sahip çıkmalıyız. Bizden sonra kuşaklara da anlatmalıyız ki bayramlar bitmesin bayramlar üzülmesin...
BAYRAM VE TRAFİK KAZALARI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bayram öncesi sosyal medya üzerinden başlattığı “Kemerin Ses Getirsin” kampanyası büyük yankı uyandırdı. Emniyet kemerini takmanın yaygınlaştırılması için başlatılan bu kampanyada kamuoyu tarafından büyük yankı uyandırırken vatandaşların sosyal medya üzerinden yoğun dönüşleri oldu.
Sayın Soylu’nun bu kampanyası gerçekten trafik kazaların azalmasında büyük etki yaptığını düşünüyorum. Ama Soylu sadece bunla kalmadı. Ankara Kırıkkale yolunda trafik denetlemelerine katılarak sürücüleri emniyet kemeri takma konusunda da uyardı. Bayramın son günü de Bolu’da trafik denetimlerine katılan Soylu vatandaşa dönüş yolunda da bilgiler vererek trafik kurullarına uyma gerekliliğini anlattı. Geçtiğimiz yıllarda bayramlarda her sene yaşanan trafik kazalarının oranları azalma gösterdiğinden eminim ama bundan Sayın Soylu’nun da emeğinin çok olduğunu unutmamız gerekir. 
Acısıyla tatlısıyla bir bayramı daha geçirdik.  Kimi memleketine, kimi tatile, kimi ise evinde bayramı geçirdi. Allah’ım milletimizde devletimize zeval vermesin. Nice güzel bayramlara hep beraber erişmek dileği ile kalın sağlıcakla…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.