Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Af kimin için çıksın?

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Meclise verdiği af teklifi farklı kesimlerden farklı tepkiler aldı. Kimisi af çıksın, kimisi çıkmasın, kimisi iyi olur, kimisi kötü olur diyor. Vatandaşın düşüncesine saygı göstermek lazım. Neticede özgür bir ülkede kendi irademizle karar verip düşüncelerimizi dile getiriyoruz.

Birçok vatandaş tedirgin ve bu durumdan rahatsız. Cezaevinde yatan birçok suçlu salıverildikten sonra yine aynı suçları işlemeye devam ederse ne olacak. Bunun önlemini nasıl alacak devlet diye haklı olarak soruyor. Hal böyle olunca gerçekten bunun önlemini ve denetimini kim nasıl sağlayacak?

Kader mahkumu yakınları ise onlar umutla affın çıkmasını bekliyor. Birçoğu gerçekten basit suçlardan yatıyor ve bunlar belki affı hak ediyor. Kader mahkumu dediğimizde gerçekten elde olmayan nedenlerle suç işleyen birçok insan cezaevlerinde ve bir umutla af bekliyor. Evet istemeden cinayet işleyen veya başka bir suça karışanlara bir şans verilmeli diyor birçok mahkum yakını. Onlar da kendi açılarından bakıyorlar olaya ve onlarla birlikte bizde mağduruz devletimiz sesimizi duysun hem bizim hem onların bu mağduriyetini ortadan kaldırsın istiyorlar.

Af teklifi Meclisin açıldığı günden bu yana tartışma konusu. MHP’nin 24 Eylül'de Meclis'e sunduğu şartlı indirim ile tutuklu ve hükümlülere af çıkarılmasına dair kanun teklifi yer alıyor. 163 bin tutuklu ve hükümlünün faydalanacağı öngörülen kanun teklifinde, terörle mücadele kapsamındaki suçlar ve devlet güvenliğine karşı işlenen suçlar gibi bazı suç çeşitleri af kapsamı dışında tutuldu.

MHP'nin bu teklifi, hem siyasette hem de kamuoyunda fikir ayrılıklarına neden oldu. Hükümet, af çıkarılmasıyla ilgili toplumsal bir talep olup olmadığı konusunda şüphesini koruyor. AK Parti yetkilileri, affın adalete duyulan güveni sarsacağı fikrini dile getiriyor ve iktidar partisinin af çıkarılması konusunda şüpheleri olduğunun altını çiziyor.

Nitekim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı iki açıklamada, hükümetin gündeminde af çıkarmak olmadığını söylemişti, “Devlete karşı işlenen suçlarda devlet affedici olabilir. Ama kişilere karşı işlenen suçlarda devletin af yetkisi yoktur. Bunu bazıları şu anda menfaate çevirmek isteyenler olabiliyor. İçeridekiler onların bekleyenleri. Biz arkadaşlarımıza şunu da söyledik, özellikle bu bizim gündemimizde olan bir şey değil” diyerek konunun hassasiyetine dikkat çekmişti.

Ülkemizde bulunan 449 cezaevinin kapasitesi 211 bin 274. Cezaevlerimizde 194 bin 404 hükümlü ve 59 bin 131 tutuklu olmak üzere toplam 253 bin 535 kişi bulunmakta ve rakam giderek artmakta. Fiziki yetersizlikler, sosyal barışı tehdit edebilecek nitelikte olup provakasyonlara açık haldedir. Bütün bunlar düşünüldüğünde evet af çıkabilir fakat bu o kadar hassas bir konu ki başka sıkıntıları beraberinde de getirebilir.

Evet cezaevleri artık mahkum kapasitesinin çok üstünde ve adım atacak yeri kalmadığı söyleniyor. 30 kişilik koğuşlarda 40 hatta bazılarında daha fazla mahkum sağlıksız koğuş ortamında itiş kakış içinde günlerini geçirmeye çalışıyorlar. Bu durum insan onuruna yakışmıyor.

Onun için bu yasa çıkacaksa eğer gerçekten çok iyi incelenmeli ve çok iyi değerlendirilmeli. Başka mağduriyetlere mahal vermemek için ince elenip sık dokunulması gereken bir konu. İnşallah bu sıkıntılı durum biran önce çözülür diye umut edelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.