Enver Baltaş

Enver Baltaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ah Şerife ninem ah

A+A-

Sağlıklı ve uzun yaşamak mümkün mü?

Günümüz hastalarının en büyük problemlerinden birisi de hastalıkların tedavi edilemez olduğuna inanarak hastalığı sahiplenip onunla birlikte yaşamaya çalışmalarıdır. Eğer hasta iyileşeceğine inanmıyorsa, hiç bir tedavi şekli o hastayı iyileştiremez...                        

Daha umutlu, daha mutlu, daha huzurlu günler görebilmemiz dileğiyle...

Uzun ve sağlıklı yaşamak!

Bu cümleyi  duyunca ninem rahmetli gelir aklıma köyün ebesi ,doktoru hatta bilgesiydi. Neden mi?

Kar kış kıyamet günleri bizim köylerin şehirle irtibatı kesilir, köylü kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda kalırdı. Kim zora düşse çalardı ninemin kapısını. Doğuran mı dersin, düşüp yaralananımı, karnı sancıyanımı gibi, gibi, gibi hiç birine de hayır demez mutlaka çözüm üretirdi hatta ayağı kırılan keçilere tahtadan protez yapar onları dahi iyileştirirdi. Mübarek bir insandı. O beni, bende onu çok severdim. Her fırsatta dizinin dibine oturur anılarını dinler dinledikçe büyülenirdim. Merhamet abidesiydi.

Bir anısını paylaşayım sizinle. Kıtlık dönemi köylü aç perişan pişirecek hiçbir şey yok köyümüz orman köyü olduğundan ekecek arazide yok. Ninem 25 kilometre uzaklıktaki arazisi olan köye yürüyerek gidiyor 25 kiloluk arpa çuvalını sırtına alıp köye dönüyor ve büyük bir kazan arpa çorbası kaynatıp tüm köylüye ikram ediyor.

Oğlum bitkilerin dili var derdi, yeter ki dinlemesini bil. Şimdi unvan sahibi profesör, doktor vs. ömürleri 70’i geçmezken rahmetli ninem 111 yaşında vefat etti. Ömrünün son zamanlarında oğul kimseyi rahatsız etmek istemiyorum, dışarı gidecek tâkatimde kalmadı. Tuvalet ihtiyacı gelip te geceleri kimseyi rahatsız etmeyim diye az yiyorum dediğinde kendimi tutamayıp ağladım.

Hatta öyle bir duası var ki, Rabbim emanetini bayram günü al, benim için kimse uzaklardan gelip perişan olmasın diyor, nasıl bir düşünce yarabbim. Öyle bir şey oldu ki güneydoğuda torunu şehit oldu tüm akraba şehit cenazesi için toplanmışken Ninem Şerife Nurdoğan o gün emanetini teslim etti. Yani kimse onun için özel gelmemiş olmadı. mekanın cennet olsun Şerife Nurdoğan ninem son kez alnından öptüm ve defnettik. İnna Lillâhi ve İnnâ İleyhi Raciûn

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları