Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ahi kutlamalarında muhalefetin liderleri var mıydı?

A+A-

Ahilik kutlamaları sona erse de dedikodusu bitmedi. Ahiliğin özünde sevgi, kardeşlik var iken. “Dilini yalandan, gıybetten, iftiradan bağlamalı, gözünü ayıp aramaktan, elini haramdan bağlamalı” diyen ahilik kutlamalarında sevgi değil nefret vardı?

Kırşehir’de CHP’li seçilmişler basın açıklamaları yapıyor. Seçilmiş CHP belediye başkanı bizleri protokole almadılar diyor. Bize ayrılmayan yerde bizde durmadık ayrıldık diyor. Davetsiz misafirin ne işi var düğün evinde geldiyse de döşeksiz oturmaya razı olacaktır.

Değil mi? Selahattin başkan haklı olabilir ama ev sahi olarak bana göre centilmenliğini gösterecekti. Cumhurbaşkanına kendini tanıtacaktık, biz Ahi şehriyiz, Erenlerin diyarındayız, Ozanların şehrinde gurur, kibir olamaz bizde diyecekti.

Selahattin başkan bunu yapmadı Kemal Kılıçdaroğlu gibi muhalefetlik yaptı. Buda belki bir tavırdı. Fakat ev sahibi olarak meydanda kalsaydı, daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

CHP’liler açıklama yapıyor da kendi başkanlarını neden eleştirmiyorlar. Ahilik bayramı sadece iktidara mı mal olmuş. Muhalefetin seçilmişleri siyasi parti başkanları neden Ahilik kutlamalarına selam vermiyor. Muhalefetin muhalifleri geldi de Ahilerin yurdunda ağırlamadık mı?

CHP lideri Perşembe günü cumhurbaşkanı geldi diye gelmediyse, Pazartesi, ya da Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi haftanın günleri mi yoktu.

Haftanın her hangi bir gününde gelseydi meydanlarda konuşsaydı Kırşehirliler kabul etmedi mi? Ahilik kutlamalarına muhalefet neden katılmadı diye Kırşehir halkı soruyor.

Ahi kutlamaları için muhalefet geldi de kapımızı açmadık mı? Ahi’nin eli, kapısı, sofrası her zaman açık olandır…

Sayın siyasiler bunu biliniz. Ahiliğin felsefesinde misafir ağırlamanın kutsallığı vardır.  İktidar eleştirilirken. Muhalefet neden eleştirilmiyor?

Devlet Bahçeliyi muhalefet görmüyoruz ama cumhurbaşkanın yanında gelseydi halk görseydi daha iyi olmazı mıydı. Yani Kılıçdaroğlu gelseydi meydanda halka konuşsaydı kovacak mıydık?

Gerçi adam her şeye muhalefet olmak için muhalefetlik yapıyor. Ahi felsefesi sanırım muhalefetin başı Kılıçdaroğlu’nu kapsamıyor. Meral Akşener gelseydi halkın buluşsaydı kötü mü olurdu.

Meral hanım Ahi baba ben ise anayım mı diyor. Ahi baba kutlamalarında anaların ne işi ola bilir mi diyor. Yakın da Ahi ana günüde yaparız o zaman bekleriz.

Ak parti treninde inenler sizler nerdesiniz.

AK Parti den ayrılıp parti kuranlar. Sizleri aradı Kırşehir’de gözlerimiz. Hani bir dönem AK Parti’nin ballı bakanı Ali Babacan sen neden uğramadın Ahi şenliklerine.

AK Parti içerisindeydin ekonomide markaydın ama birden ben de bu cevher varsa neden parti kurmayım dedin yollarını ayırdın bugün meydanlara çıkmaya takatin yok gibi.

Bir dönem AK Parti’de bakanlık, daha sonar başbakanlık rütbesi verilen Ahmet Davutoğlu sen neredesin seni göremedik Ahi meydanlarında.

AK Parti’de şöhretin yükselmişti kuruldu günden beri AK Parti’de üst görevlere getirildiniz. Daha sonra siz başbakanlıkla taçlandıran partinin treninde indiniz.

Bugün kendi partinizle meydanlarda olsanız da biz Kırşehir’de Ahi kutlamalarında sizleri göremedik. Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. 

İktidar muhalefet bir araya geliniz ki Ahilik ne anlayınız. Bugün siyasilerde birlik, dostluk, yardımlaşma, hoşgörü var mı? Olmayan siyasilerin Ahilikte ne işler var?...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları