Azra Naz Topcu

Azra Naz Topcu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Alacak çok şeyimiz var!

A+A-

365 günün bitmesini yine bir yıl sonunu görmemizi ve iyisiyle kötüsüyle geçirdiğimiz o 365 günü uğurlamak ,yenisine ise mutlulukla girmek ,başlamak için sabırsızlıkla beklediğimiz o hafta geldi: Yeni Yıl Haftası.Bu yılın son beş günü içerisinde ,karmaşık ve yorucu hayatlarımıza yüzlerimiz maskeler altında , her birimiz farklı yerlerde devam ediyoruz.

 Ama tek farklılık yüzlerimizin maskeler altında kalması değil tabi ki : Bu yıl ilk defa ayrı kalmıştık birbirimizden ,sevdiklerimizden ,uzun süre, kapanmıştık ; hayat telaşından unuttuğumuz evlerimizde ki yaşamımıza geri dönüvermiştik. Başlarda biraz ilk tanışma, alışma ve keşvetme gibi görünsede sonraları hayat öğretmişti bize ; iletişimin, sevmeyerek uyandığımız ,zorla evlerimizden kendimizi attığımız ,kötü sandığımız o iş hayatının, sokakta bağıran simitçinin ,eskicilerin sesini ve hatta kuşların bile sesini özler olmuştuk,öğretmişti hayat. Biz bazı şeyleri farkettik , akıllandık, evlerimizden çıkmaya yine tatlı telaşlarla ; dezenfektan  ve maskelerle hazırlanırken derinlerden bir ses yükselmişti ,yeni heyecanlarımızın arasından : Bir süredir  insandan uzak kalan , yaşanmayan , kendini hissettiremeyen doğa sesini yükseltiyordu .  

 -Evet hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz Türkiye ve birçok ülkede arka arkaya gelen salgın ,doğal afetler , kara ve deniz yaşamını , doğal dengeyi tehdit eden ve insan-canlı etkileşimini azaltan birçok şey.Fakat yazılan birkaç satır , yaşanan onca gün , haberlerle,gazetelerle ,kapılar ardında , ümitli birer bekleyiş halini alan ve  şimdilerde masal diye anlatılsa inanmayacağımız cinsten bu olaylar ve daha birçoğu , iyi veya kötü bir şekilde yaşandı,geride bırakıldı. 

    Benim kendime söylediğim bir söz : "Verilen onca kayıp, yaşanan onca olay, şok etkisi yaratan haberler , geçirdiğim  o zor günler :Hepsi geçti . Geride yanlızca birkaç fotoğraf ,hafızalarda iyi kötü unutulmayan,unutması güç olan bazı anlar , ve yeri doldurulamayacak olan kayıplar ,ayrılıklar kaldı, hepsi bu. Ceplerine bunlarıda doldurarak devam et ,ceplerine doldurmak yerine onları tamamen geride bırakırsan kendinide ,yaşadıklarınıda bırakmış olursun.  Fakat onlarla yola devam edersen seni çok daha güçlü ve eşsiz kılar. En ufak bir duraksamanda senin yol göstericin ,benzinin olu verir , yaşanılan herşey." İşte tamda bu yüzden bu yıldan , alacak çok şey , yeni bir yılı doyasıya yaşamak içinse çok sebep var. HADİ AYAĞA KALK : Onca şeye inat yaşa , geldin bi kere buraya kadar,ceplerin dolu çıktın onca yokuşu ,şimdi iniş zamanı. Yaşadın da birçok şeyi ,öğrendinde. Şimdi umut, mutluluk zamanı ,sevmek zamanı şimdi. Sevdiğin sevmediğin ne varsa tamda şimdi herşeye ,hayata sıkı sıkı tutunma zamanı. Her sabah yıldızlara gülümseyerek ,her gecenin sabahında mutlukla yıldızlara günaydın diyebilmek için uyanma zamanı. Siyahı beyazı bir yana bırakıp gri olma zamanı,yaşamı sımsıkı  tutma zamanı. Dünyada olan her şeye inat sen gül ki başkası gülsün , biz gülelim ki hayat güzelleşsin. Başladı dimi sahne arkası hazırlıkları ? Yeni yıl programları ,yeni yıl masaları ,planlar ,dilekler , hediye telaşları ,umutlar,evlerimizin camlarına yansıyan o renkli ışıklar...

Hazır mısın ,yep yeni tertemiz bir yıla ? Her şeyin çok daha güzel olacağını düşüneceğin , büyük bir istekle her yeni güne uyanacağın bir yıla başlamaya hazır mısın ,hazır mıyız ? Yemekten keyif aldığımız kocaman ve hiç bitmeyecek olan dolu dolu bir çerez tabağı olsun hayat her birimiz için ; yaşadıkça,yedikçe bitmesin. Sağlığımız ,keyfimiz ,sevdiklerimizle geçireceğimiz her an daha da artsın. Gülücüklerimiz artarken , üzüntülerimiz,acılarımız azalsın. Üzüldüğümüz her ana başarı ve mutluluklarımız eşlik etsin. 

Ben dileğimi diledim bile : Her birimiz için bu yıl güzelliklerle ,sevinçlerle geçsin. 

Yeni yılda umutlarımız gerçek,mutluluklarımız sonsuz olsun.MUTLU YILLAR !

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.