Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Aman dikkat!

A+A-

Onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i geride bıraktık. Acısıyla tatlısıyla bu mübarek ayın feyzini hep birlikte yaşadık veya yaşamaya çalıştık. Rabbim tuttuğumuz oruçlarımızı dergah-ı izzetinde kabul etsin inşallah.

Kocaman bir ay dile kolay geride kaldı. Kimi zaman karnımız acıktı, kimi zaman şekerimiz düştü kimi zaman da tansiyonumuz düştü ama her şeye rağmen Ramazan’ı hakkıyla tutanlardan eylesin rabbim.

Ramazan Bayramı başlayınca toplam beş günlük bir bayram tatili vardı. Ben buna artık tatil diyorum çünkü artık bayramlar tatil tadında kutlanıyor ondan. İnsanlar birbirine daha az gider oldu, birbirlerini daha az görür oldu ne yazık ki.

Birde buna pandemi eklenince insanlar kendinden korkar oldu haliyle. Mümkün olduğunca uzak durup, uzaktan uzağa eller sallar oldu ne acı değil mi? Eskiden sarılır, birbirimizin yanaklarından öperdik artık onu bile yeni yeni yapmaya başladık.

Neyse ki artık eski kötü günler geride kalmak üzere inşallah Kurban Bayramında daha mutlu, daha huzurlu ve daha sıkı sıkı kucaklaşır ve birbirimizi hasretle öperiz diyelim.

Gelelim asıl meseleye malum beş günlük bir izin var ve yollar kalabalık. Kimileri Cuma gününden çıktı ailelerine kavuştu, kimileri bayrama yakın yola çıktı ve sevdiklerine kavuşmayı umdu.

Fakat her yıl yaşanan bayram trafiğinde birçok vatandaşımız yine kazalarda can verdi. Bir türlü öğrenemedik kurallara uymayı. Kurallara uymayınca devletin aldığı bütün tedbirler boşa çıkıyor.

Yollar kalabalık, yollar uzun ne yaparsanız yapın yine de trafik kazalarından bir türlü kendinizi kurtaramıyorsunuz. Biz neden böyle telaşlı bir milletiz anlamadım. Neden gideceğimiz yere yarım saat, bir saat ve hatta iki saat geç gitmiyoruz?

Olmaz biran önce mutlaka orada olmalıyız derken hem kendimizin hem de başka insanların eceli biz oluyor. Evet dikkat önemli fakat uzun yollarda mola verip dinlenmek daha da önemli. Maşallah millet olarak direksiyon başına bir oturduk mu koltuktan kaldırabilene aşk olsun.

Yapmayın ne olur etmeyin. Gelin bu Bayram dönüşü daha dikkatli olalım birbirimize azami saygı ve özeni gösterelim. Birbirimize tahammül edelim.

Yollarda mola verelim, dikkatli olalım, uykumuz geldi mi bir benzinliğe çekip birkaç saat uyuyalım. Bir kez daha mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor yolunuz açık olsun diyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları