Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Aman dikkat!

A+A-

Yaz mevsimi geldi, havalar sıcak gitmeye başladı. Hepimize büyük görev düşüyor. Lütfen dikkatli olalım ve yaz canımız ve ciğerlerimiz yanmasın.

Biliyorsunuz orman yangınları, hemen her yaz yüreğimizi yakan, son derece ürkütücü doğa olaylarıdır. Çünkü bu yangınlar sadece insanların canın yakmıyor, ormanlarda yaşayan bütün canlıların canın alıyor.

Yani yangın sadece bizim değil doğanın da baş düşmanı. Yakılan ormanın yerine yenisin koymak uzun yıllar alıyor ve geri gelmesi çok güç oluyor. Canınızın, içinizin yanmasını istemiyorsanız lütfen biraz daha dikkat.

Çoğunlukla kargaşaya ve kaosa neden olan yangınlar, genellikle "ormanları azaltan, onların düşmanı olan" bir doğa olayı olarak görülür. Fakat bu her zaman bir rant amacıyla bu yangınlar çıkarılmıyor bazen vatan hainleri tarafından da çıkaralıyor.

Çıkan yangınlar sonrası bir suçlu arayışına girer insanlar. Her yangın sezonunda birçok taraf birbirine işaret ederek suçluyu arar. Nedeni bilinmese de bu yangınlar gerçekten yıkıcı oluyor ve tamiri uzun yıllar alabiliyor.

Çıkan yangınlarda kundaklama en başta gelen ihtimal olarak her zaman karşımızı çıkıyor. Kundaklama, insanlık dışı ve kabul edilemez bir katliamdır ve doğal süreçler haricinde bu olayları kastî olarak, bölgede yaşayan insanlara, hayvanlara ve genel olarak coğrafyaya zarar vermek amacıyla başlatanlar elbette cezalandırılmalıdır.

Özellikle geçen sene Antalya bölgesi başta olmak üzere Marmaris’te çıkan yangınları hatırlayın gerçekten insanın yüreği dayanmıyordu. Bu yangınlar sadece doğaya zarar vermekle kalmadı birçok insanı evinden etti.

Devletimiz bütün imkanları ile mücadele etmesine karşın zaman zaman yetersiz kaldı ve vatandaş devleti ile işbirliği yaparak zorda olsa uzun uğraşlar sonunda söndürüldü. Evet orman yangını maliyeti çok yüksek bir iş.

Çünkü orman yangınlarında en etkili yöntem havadan müdahale etmek. Bunun için su taşıma kapasitesi çok yüksek helikopterler kullanmak gerekiyor. Bu helikopterler gerçekten çok pahalı ve maliyetli.

Devlet neden çok helikopter almıyor diyenlerin sayısı bir hayli fazla. Ha deyince alınmıyor ve almakta gerçekten zor. Çünkü bu helikopterler özel üretim oluyor ve parayı verseniz de alamıyorsunuz öyle.

Burada iş vatandaşa düşüyor ne olursa olsun çok dikkatli olacak. Ormanlara gidip piknik yapmak keyifli fakat söndürülmeyen bir mangal ateşi binlerce hektar ormanı küle çevirebiliyor. Onun için lütfen gittiğiniz yerlerde yaktığınız ateşleri mutlaka ama mutlaka söndürün ya da söndüğünden emin olduktan sonra bulunduğunuz bölgeyi terk edin.

Birde vatan hainleri var bu güzelim ülkeye zarar vermek ve devletine düşmanlık etmek için orman yakanları gerçekten vatandaş ihbar etsin. Bunları devlete bildirmek insanlık görevidir. Çünkü böylesine hainler her yerde ülkenin başına bela oluyor…

Evet piknik yapmak güzel ama sonunu iyi hesap etmek gerekiyor. Devletimiz bu sene bazı orman alanlarda piknik yapmayı yasakladı bence iyi de yaptı. Çünkü bir anlık sorumsuzluğun acısı çok büyük oluyor…

Şimdiden orman yangınlarının en az olduğu ve hatta hiç olmadığı bir diliyorum. Sağlıklı ve huzurlu günler sizinle olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.