Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amerika nereye mutluluk götürmüş?

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump birkaç gün önce Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te Pakistan Başbakanı İmran Han’ı kabul etmiş ve hem bölgenin sorunları hem de Pakistan’daki güvenlik konularını ele almışlardı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşme sonrası yaptığı basın toplantısında, “17 yıl süren Afganistan savaşını ‘bir haftada’ sonuçlandıracak ateş gücüne sahip olduklarını belirtti ve “Savaşı bir haftada bitirebilirdim. Ama 10 milyon kişiyi öldürmek istemiyorum” diyor.

Bu dünyanın başına bela olmuş bu Donald Trump’a sormak lazım siz nereye gidip te oraya huzur getirmişsiniz. Hangi ülkenin kanayan yarasına merhem olmuşsunuz. Oralarda insanlar refah yüzü mü görmüş?

Sormaya da gerek yok. Çünkü kendilerini dünyanın efendisi olarak gördükleri için işine gelmeyen ülkeyle savaş başlat, işine gelmeyen ülkeye ambargo uygula, işine gelmeyene de terör örgütlerini destekleyerek felakete sürekle.

Şöyle etrafımıza bakalım. Afganistan’a girdiler orada sefalet, vahşet ve gözyaşı eksik olmadı. Bugün bakıyorsun Afganistan’da taş taş üstünde kalmamış ve insanlar fakirlikten ölüyor. İş bulamıyor evine ekmek götüremiyor. Taliban Afganlıların başına bela oldu insanlar ülkelerinden kaçar oldular.

Gelin bu tarafa Amerika’nın başını çekip halkı ayaklandırdığı Libya ve Mısır’a bir bakın. Onlarda şimdi perişan haldeler ve ülkelerinden huzur yok. Her iki ülkede gözyaşı eksik olmuyor. “Arap Baharı” diyerek ayaklandırdıkları halk şimdi eski günleri özler hale gelmiş. Bahar adeta kışa döndü iş işten geçtikten sonra anladılar.

Gelin bu tarafa Irak’ta Saddam Hüseyin’i devirmek için halkı kullandılar sonunu görüyorsunuz. Irak’ta bombaların patlamadığı gün yok. İnsanlar kaçacak yer arar olmuş ve ülke adeta beton yığınına dönmüş durumda. Halk perişan, aç ve yardıma muhtaç durumda.

Gelin Suriye’ye bakalım oradaki durum daha da vahim. Beşar Esad yönetimini destekleyen Amerika sayesinde insanlar ülkelerini terk edip kaçmak zorunda kaldılar. Özellikle komşu olunca en çok bundan zararı gören ve muzdarip olan da biz olduk. Yani Türkiye oldu. Beş milyondan fazla Suriyeli ülkemize geldi ve halen gelmeye devam ediyorlar.

Bakın Suriye’de gerek Rus gerekse Amerikan uçaklarının bomba atmadığı gün yok. Halk artık sığınacak ve saklanacak bir ev bile bulamıyor. Çünkü her yer yıkık her yer harap ve her yer bombalanmış durumda.

Halk bir yandan PKK baskısından kurtulmaya bir yandan atılan bombalardan kaçmaya çalışıyor. Birçok Avrupa ülkesi artık mülteci istemiyor ve kendi topraklarına bir yabancının ayak basmasından rahatsızlar.

Peki soruyorum size Amerikan Başkanı Donald Trump diyor ya 10 milyon insanı öldürmek istemiyorum. Sormak lazım şimdiye kadar kaç milyon insanı suçsuz ve günahsız yere öldürdünüz. Kaç milyon insanın yurtlarından sürülmesine sebep oldunuz.

Sahi siz hiç gördünüz mü Amerika’nın gittiği hangi ülkeye mutluluk götürdüğünü. Hangi ülkede çocukların yüzü güldü. Sahi göreniniz var mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.