Uğur Böceği

Uğur Böceği

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amerika`nın Iran oyunu

A+A-

Amerika yeni oyunlar peşinde. Amerika Irak'ı parçalayıp kendi emellerine uygun hale getirdikten sonra Suriye'yi de karıştırmaya devam ederken son hamlesi ile İran'ında içini karıştırmaya başladı.
Rusya'nın müttefiki olan Irak, Suriye ve İran hatta Libya gibi ülkelerin kontrollerini bir bir ele geçiriyor. Kısacası Rusya ve Çin'in etkinliğini itibarını, ittifaklarını yok etmeye çalışıyor. Amerika dünyada tek güç olmak için; hareketli bir politika içinde devam ediyor. Bunları yaparken onların ekonomik değerlerini sömüren materyalist emperyalist bir canavardan farksız olduğunu görmek zorundayız. Bu arada İsrail'i de gözardı etmemeliyiz. Çünkü Amerika, İsrail'in planlarına hizmet ediyor.
Bu korkunç senaryodan kurtulmak için; ne Amerika'nın materyalist, emperyalist düşüncelerine ne de Rusya'nın Komünizm düşüncesine kapılmadan kendi öz değerlerimize sahip çıkarak ülkemizi olası tehditlere karşı güçlendirmek zorundayız.
Daha dün Amerika, Türkiye'ye her türlü yolları kapatıp, vize kısıtlamalarını Rusya'dan S-400 füzeleri almak için anlaşmalar yapınca, nasılda çark etti. Onun için akıllı politikalar uygulayıp ne Amerika'nın, ne Rusya'nın ne de diğer ülkelerin dostluğuna inanmak yerine, Cengiz Han'ın sözlerine dikkat çekmek istiyorum.
''Arkasındaki düşmanı hisseden; önündeki düşmanla savaşamaz.'' O zaman ''Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur.'' Düsturunu ilke edinerek, Türkiye'mizin jeopolitik yapısını göz önünde bulundurarak, akıllı hem de çok akıllı olmak zorundayız.
Çünkü Türkiye'miz o kadar kritik bir bölgede yer alıyor ki; batıda Avrupa, kuzeyde Rusya, Doğuda Ermenistan, İran, Irak Güneyde Suriye, Arap ülkeleri ve İsrail. Bulunduğumuz kritik coğrafyanın kontrolünü mutlaka elimizde tutmak zorundayız.
Bunları yaparken Türkiye Cumhuriyetini oluşturan bütün etnik gurupları ile bütün mezhepleri ile birlik ve beraberlik ruhu içinde, millet olma ruhunu, birlik olmanın sevincini yaşayarak, aklımızı kullanarak hiçbir şekilde onların yardakçısı olmamalıyız. Yoksa sonunu inanın düşünemiyorum.
Yarınlarımız güzel olsun, yarınlarımız neşe dolsun. Yarınlarımız umut olsun. Çok çalışarak, birlik olarak dünyaya; Türk'ün gücünü gösterelim.
Bakın Cengiz Han ne diyor.
''Dünyada tek bir tane Türk kalsa tek başına devlet kurar.''
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Kastamonu’yu ziyaret etmişti. Kışlaya da uğramıştı. Koğuşları geziyordu. Her koğuşta birçok vecizeler vardı. Güzel sözlerdi bunlar. Bir koğuşta büyük bir levha yazılmış:
-Bir Türk on düşmana bedeldir.
Atatürk bunu görünce birdenbire durdu, yüzü değişti, gözleri daldı. Sonra sert bir sesle:
-Hayır, hayır…. dedi Bir Türk dünyaya bedeldir.
İşte! Benim milletim
İşte! Benim Türkiye'm,
İşte! Benim Memleketim.
Hadi o zaman ''Memleketim'' şarkısını söyleyelim de içimiz memleket aşkıyla dolsun.
Havasına suyuna taşına toprağına
Bin can feda bir tek dostuma
Her köşesi cennetim ezilir yanar içim
Bir başkadır benim memleketim
Lay Lay...
Anadolum bir yanda yiğit yaşar koynunda
Aşıklar destan yazar dağlarda
Kuzusuna kurduna Yunus'una Emraha
Bütün alem kurban benim yurduma
Lay Lay...
Mecnuna Leylasına erişilmez sırrına
Sen dost ararsan koş Mevlana'ya
Yeniden doğdum dersin derya olur gidersin
Bir başkadır benim memleketim
Lay Lay...
Gözü pek yanık bağrı türkü söyler çobanı
Zengin fakir hepsi de sevdalı
Ben gönlümü eylerim gerisi Allah kerim…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.