Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Amerika’nın paralı askerleri kaçıyor

A+A-

Amerika menşeli paralı Afgan ordusu kaçıyor. Amerika elini çekti, parasını kesti, kendini aslan sananlar çakal gibi ortada kaldı. Dün Amerika gücü yanlarındaydı, dünya esrar pastası ellerindeydi. Bugün dünyanın esrar keş, dolar beslemeli ordusu tarumar oldu.

Amerika destekli, esrar gelirli, dolarlarla beslen siyasi çete liderleri, devlet omuzu kalabalıkları şimdi inlerde saklanıyor.

Amerika’nın atına binen, dolarıyla beslenen Afgan ordusu dağılıyor. Bizde bir söz vardır “el atına binen çabuk iner” derler. ABD atına binenin, dolarıyla beslenenlerin sonu hep aynı oluyor. 

Amerika’dan maaşlı, eğitimli Afgan ordusu sığınacak ülke arıyor. Korkudan kaçanlar Anadolu topraklarına sığınıyor. Korkudan mı kaçıyorlar, bir planın parçası mı, bunu ilerleyen yıllarda göreceğiz.

Türkiye bu planın neresinde?

Şunu çok iyi bilmeliyiz ki sınırlarımız dost, düşman her gelene açık. Sınır kapıları yolgeçen hanı gibi… Gelen elini kolu sallayarak giriyor. Bir, beş, on değil kontrolsüz binlercesi geliyor ve şehirlere dağılıyor.

Bugün ülkelerinde kaçanlar Amerika’nın paralı, korkak, onursuz, izzetsiz eğitimli askerleri. Ülkelerini bırakım kaçak korkak paralı satılmış askerler bugün pusuyor.

Dün bunlar ABD’nin adamıydı,  esrarın baronlarıydı, bugün kaçıyorlar. Kimden niye kaçıyor. Taliban da.

Taliban korkusu öyle işlemiş ki ABD satılmış askerlerine hep birlikte uçağa binmeye çalışanların görüntüleri ne kadar acı.

Anlarını, bacılarını, eşlerini, kızlarını, çocuklarını, bırakıp kaçışları çok acı. Bunlar savaşma ruhları dolara satılmış ABD uşakları.

Sevdiklerini vatanlarında yalnız bırakarak, ülkelerini terk edecek kadar korkak. Kendi vatanında kaçan bu satılmış ABD paralı askerlerinin haline bir bakınız.

Ey paralı satılmışlar, az onurlu olunuz, vatanınızda adam gibi durunuz uçakların kuyruğunda ölmeyiniz. Amerika’nın maaşlı askeri olacağız diye sınırlarda denizlerde ölmeyiniz.

Ülkesinde, toprağında bir tek mermi atmadan direnmeden kaçan onursuzlar sınırla koşuyor. Kimi Pakistan’a, kimi İran’a, kimileri Türkiye sınırlarına…

Paralı ABD satılmışları için kaçmak direnmeden, ölmeden kolay…

Niye dirensinler neden ölsünler ülkelerinde Amerikan amcasının maşıyla yaşıyorlardı, bugün onun emriyle kaçıyorlar. Amerika yılarca eğittiği, dolarlarla beslediği, kurbanlıkları başkasına yedirtir mi?

Gün geldiğinde kurbanın kendi yiyecek. Bugün hangi planı kullanıyor. Bilen var mı? Şeytanın hilesi planı biter mi? Yeryüzün en büyük şeytanı ABD değil mi? Büyük şeytan seksenli yıllarda Rus işgaline karşı Afganistan cihadına destek vermişti. 

Sovyet işgalinin sona ermesinin ardından iç savaşların ülkeyi kasıp kavurduğu, savaş ağalarının kendi bölgelerinde derebeylik tarzı hüküm sürdüğü, yolsuzlukların, infazların ve rüşvetin ayyuka çıktığı bir dönemde sahnede yerini alan Taliban örgütü ülkenin birçok şehrine hâkim olmuştu.

Örgenci hareketi olarak bilinen Taliban Pakistan istihbaratı ve ABD istihbaratı gözetiminde hızlı bir şekilde örgütledi. O yıllarda ABD Taliban’ın yanındaydı maddi, manevi destekçisiydi.

Sonar birden Taliban karşıtı oldu. Sözüm ona Afganistan demokrasi götürdü. Taliban’ı bir kenara koydu. Maddi olarak hep gizliden destek verdi. Bugünler için besledi.

Yeninden meydanları boşaltı yirmi yıl sonra hadi Taliban koçlarım yolunuz açık olsun dedi. Dediği gibide oldu. Kısa sürede Afganistan’ı eline geçiren Taliban’da kaçışlar başladı.

Amerikan destekli Taliban ikini kez iş başına geldi. Bundan sonrası çok net görülmese de iktidarda Taliban var artık.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları