Erol Tosun

Erol Tosun

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anadolu basınında 37. yıl mucizesi

A+A-

Dile kolay Anadolu basınında iktidarın ve muhalefetin beslemesi olmadan, yandaşcısı olmadan, yalan yazanı olmadan, bağımsız olarak dimdik ayakta kalmak Türkiye koşullarında adeta dağları kazmayla delip yol açmaktan daha zordur.

Yıl 1983 ihtilalin ayak seslerinin henüz bitmediği bir yıl. O yıl başlıyorsunuz basında var olmaya, 1994 krizini yaşıyorsunuz, arkasından 2001 ve 2008 krizini yaşıyorsunuz, yine de ayakta kalıyorsunuz. Buna mucize denmez de neye denir.

Bu kadar krizlere ve çocukların büyümesine rağmen iki kardeş arasında en ufak kum tanesi kadar bile tartışma, ayrışma olmamasıdır mucizelerin ikinci en büyüğü de. Çünkü Anadolu da kardeşler peygamber soyundan olsa bile maalesef mutlaka kavga eder ortaklığı bitirirler.

Kendileri iyi niyetli olsa da çocukları bitirir bu ortaklığı, bu kardeşliği. Ancak Çetin kardeşlerde Anadolu’da nadir görülen bu mucizeyi de görüyoruz.

Saygı ve sevgiyi büyüterek işi olmayan diğer kardeşleri ve akrabaları da maaş ve sigortadan mahrum etmeden gerçekleştiriyorlar bu mucizeyi, sadece bu durum bile pırlanta madalyayı hak eden toplumumuz için en baştacı örnektir ve bunu bütün içtenliğimle belirtiyorum. Aile içi geçim diye üniversitelerde tez konusu olmalıdır. Çünkü Anadolu’da çocukları ve hanımlara karıştırmadan 40 yıla yaklaşan bir süre ortak kalabilmek adeta bir mucizedir.

Hiçbir partinin esiri olmadan, belediye başkanlarının yardakçısı olmadan, siyasetçilerin kölesi olmadan yürütmek zordur. Anadolu Basınında ayakta kalmak. Kağıdın dolarla alındığı bir dönemde dimdik ayakta durmak meşakkatli bir yoldur Anadolu’da, taşrada gazeteciliği sürdürmek.

Kredi faizleri katlanarak büyürken, servetlerini bitirerek hiç bir kimseye boyun eğmeden basında öncü olmak, gazete çıkarmaya devam etmek mucizesini gösteren iki kardeştir. Bütün bu mucizeleri bize gösteren girişimcilikleri, barışçılıkları sorun çözümcü yönleriyle, bulundukları yerde hep makul olmayı becerebilen, zorluklar karşısında yılmadan pes etmemeyi bizlere öğreten iki Anadolu yiğidi Sayın Ramazan ÇETİN ve Sayın Ali ÇETİN’dir.

Kutlu olsun 37. Yılınız.

Anadolu Basınında 37. Yılı mucizelerle gerçekleştirmeyi bize bunu yaşattığınız için, kardeşlerin iyi geçinmelerine örnek ve önder olduğunuz için, hiçbir güç önünde eğilmeden, iktidar ve muhalefet yağdanlığı olmadan da Anadolu’da gazeteciliğin yapılacağını öğreten, gelecek nesillere yol gösterin asilliğinize unutmadan teşekkürler teşekkürler Sayın Ramazan ÇETİN ve Sayın Ali ÇETİN nice 37. Yıllara Anadolu ve İL gazetesi...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.