Gökdemir: İskitler’in mevcut hali kaderi değildir

Gökdemir: İskitler’in mevcut hali kaderi değildir

Sayfalarımıza 31 Mart yerel seçimlerinde Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Zübeyde Hanım Mahallesi muhtar adayı Sultan Gökdemir’i konuk ettik.

A+A-

Zübeyde Hanım Mahallesi muhtar adayı Sultan Gökdemir “İskitlerin mevcut hali kaderi değildir. Seçilecek belediye başkanı hangi partiden olursa olsun kapısından ayrılmayacağız, projelerimizi sunup, çocuklarımız, gençlerimiz ve kadınlarımız için tesisler yapılmasını sağlayacağız” dedi.

Sayfalarımıza 31 Mart yerel seçimlerinde Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı İskitler ve Yeni Ziraat Mahallelerinin birleşmesiyle oluşan Zübeyde Hanım Mahallesi muhtar adayı Sultan Gökdemir’i konuk ettik. 10 bine yakın seçmeni bulunan mahalle de 7 bini aşkın seçmenle aslan payı İskitlere ait. MİA projesinin de bulunduğu İskitler ’de seçilecek muhtarı da bekleyen pek çok sorunlar var. İşte sorunları, çözüm önerilerini ve bir kadın olarak böylesine sorunlu bir mahalleye aday olmanın nedenlerini Sultan Gökdemir ile konuştuk. İşte o röportajımız;

GÜLFERİ ÖZBEK: Sultan Gökdemir kimdir? Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

SULTAN GÖKDEMİR: Aslen Kırşehirliyim, 1977 yılında Kırıkkale’de doğdum. İlk, orta ve lise tahsilini Kırıkkale’de yaptım. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Halkla ilişkiler bölümü mezunuyum.

22 YIL DEVAM EDEN BAŞARILI BİR İŞ HAYATI

1997 yılında Ankara’nın İskitler semtinde basım ve basın sektöründe iş hayatına atıldım. Gazetecilik ve basım sektörünün çeşitli kademelerinde görevlerde bulundum. 1999 yılında Sarı basın kartı almaya hak kazandım. 2018 yılında sürekli basın kartı sahibi oldum. Bu süre içerisinde 100 kişinin çalıştığı firmada idari Personel Müdürlüğü görevlerinde de bulundum. Kültür Sanat Muhabirleri Derneği kurucu yönetim kurulu üyeliği yaptım. 2006 Yılında katıldığım liderlik eğitimi programında Şirket Yöneticiliği sertifikası aldım. Mesleğim gereği Türkiye’de 50’ye yakın vilayet dolaştım ve yerel yöneticilerin seminer, konferans ve diğer etkinliklerini bizzat yerinde izledim.

GÜLFERİ ÖZBEK: Ankara’nın göbeğinde iki mahalle İskitler ve Yeni Ziraat mahallesi birleşerek tek mahalle haline geldi. Siz her iki bölgeyi de tanıyor musunuz? Her iki bölgenin sorunlarına vakıf mısınız?

İSKİTLER VE ZİRAAT MAHALLELERİ YAŞAM ALANIM OLDU

SULTAN GÖKDEMİR: İskitler ve ziraat mahalleleri Ankara’nın en önemli semtlerinden birisi. Ancak İskitler biraz ihmal edilmiş, hizmet alamamış, Yeni ziraat mahallesi öyle değil. Her iki mahallede de iş ve yaşam hayatım oldu aralarında çok farklılık var. Yeni ziraat mahallesi daha da oturmuş, sorunları küçük aşılamayacak kadar değil ancak İskitler adeta terk edilmiş bölge gibi. İskitlerin yeniden imara ihtiyacı, sakinlerinin sosyal alanlarını canlandıracak tesislere ihtiyacı var. 1997 yılında İskitlerde iş hayatıma başladıktan sonra 2000 yılında evlendim ve İskitler Zübeyde Hanım Mahallesinde ikamet etmeye başladım 2004 yılında çocuğumun okul öncesi eğitimi dolayısıyla İskitlerin hemen yanı başındaki Yeni Ziraat Mahallesiyle tanıştım. 2006 yılında Yeni Ziraat Mahallesine taşındım.

Altındağ Belediyesi tarafından birleştirilerek Zübeyde Hanım Mahallesi olarak tek mahalle haline getirilen İskitler ve Ziraat Mahallesinde 22 yıl geçirdim. Gerek iş hayatımda gerekse ev hayatımda her iki bölgede de ikili insani ilişkiler kurdum. Komşuluk ilişkilerini her zaman ön planda tuttum.

Her platformda mahalle bakkalı, mahalle kasabı, mahalle kuaförünün önemini vurgulayarak, Büyükşehirlerde mahalle ruhunun küçük esnafla canlı kalabileceğini savundum.

GÜLFERİ ÖZBEK: Her iki mahalle’ de yıllarını geçirmiş bir kişi olarak İskitlerin sorunlarının daha fazla olduğundan bahsediyorsunuz? İki mahalle arasında ki farkı biraz anlatır mısınız bize?

MİA PROJESİNİN UZAMASI İSKİTLERİ VURDU

SULTAN GÖKDEMİR: İskitler sadece konut alanı değil aynı zamanda bir sanayi alanı. İskitler içerisinde bulunan Büyük sanayi 1. Cadde ve arka sokağı tamamen ticari alan. Daha çok basım merkezi (Matbaacılar) ve oto tamircilerinin bulunduğu Ankara’nın en eski sanayilerinden birisi. Diğer alanları ise konut alanı. Ancak şehir geliştikçe sanayi şehrin içerisinde kalmış ve Ankara’nın göbeğinde bir sanayi haline gelmiş. 2000’li yılların başından itibaren Başkentin göbeğinden sanayiyi kaldırabilmek için Büyükşehir belediyesi harekete geçmiş ve sanayi esnafına Şaşmaz, Ostim, İvedik ve diğer OSB’lerde yer göstermek üzere esnafın taşınmasını sağlamaya çalışmış. Bunun karşılığında da İskitler’de Merkezi İş alanları Projesi (MİA) geliştirmiş. Hak sahipleriyle çıkan anlaşmazlıklar, süren mahkemeler projenin uzamasına ve sanayinin bir türlü kaldırılamamasına sebep olmuştur. Oto tamircisi pek çok esnaf taşınmış olmasına rağmen, boş kalan işyerleri gayrimeşru yaşam alanları haline gelmiştir. Tabi ki bu durumdan sanayinin hemen arkasında bulunan konut alanları etkilenmiş ve İskitler içerisinde yaşayan mahalle sakinleri sokağa çıkamaz hale gelmiştir.

MİA projesin kapsamında çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Ancak bu çalışmalar mahalle sakinlerinin sosyal yaşam alanlarını rahatlatacak boyutta olmamıştır. Konut alanlarında yaşayan mahalle sakinleri için bugüne kadar sadece Altındağ Belediyesi tarafından Kadın eğitim kültür merkezi yapılmıştır. Ne yazık ki çok büyük bir proje olan MİA projesini yürüten Büyükşehir Belediyesi mahalleli adına bir çivi dahi çakmamıştır.

İskitlerin konut alanlarında ki mevcut hali kaderine terk edilmiş mahalle sakinleri ve mülk sahiplerine adeta İskitlerde yaşam hakkı verilmemiştir. Hâlbuki ki yerel yönetimler bir yere yatırım yapıyorsa bu yatırımdan öncelikli olarak o bölgede yaşayan insanların faydalanmasını sağlamalıdır. İskitlerde bunun tam tersi olmuştur. İskitlere yıllarını vermiş yerli halk başka bölgelere göç etmek zorunda kalmış, gecekondu görünümünde ki derme çatma evlere de Suriyeli ağırlıklı olmak üzere göçmenler yerleşmiştir.

Tüm bunlar ışığında İskitlerin mevcut hali kaderi değildir. 31 Mart tarihinde yeni bir belediye yönetimi bizleri beklemektedir. Gerek Büyükşehir Belediye Başkanlığına gerekse Altındağ Belediye Başkanlığı’na kim seçilirse seçilsin, Ankara’da ilk yapması gereken iş İskitlerin mevcut haline biran evvel çeki düzen vermesi olmalıdır.

İskitler ’in içler acısı durumu devam ederse, oturmuş bir düzeni var dediğimiz Yeni ziraat mahallesinin de geleceği tehlikededir. İskitler düzene girmediği sürece Yeni ziraat mahallesi sakinlerimizde bulundukları yerde rahat oturamayacaklardır. Çünkü artık tek bir mahalleyiz. “Bize dokunmayan yılan bin yaşasın” deyip bir kenara geçip İskitlere seyirci kalamayız.  

GÜLFERİ ÖZBEK: Zübeyde Hanım Mahallesinin çoğunluğunu oluşturan İskitlerin sorunlarına oldukça vakıf olduğunuzu gördük. Peki ne öneriyorsunuz?

ÇOCUK, GENÇ VE KADINLARIMIZ İÇİN SOSYAL TESİSLER

SULTAN GÖKDEMİR: Sosyal yaşam alanlarını düzenlediğiniz ve insanların sosyal hayatlarına zenginlik kattığınız zaman sorunlar kendiliğinden ortadan kalkar. Az önce de söyledim ve “mahallemiz için yapmak istediklerimiz” adı altında yayınladığım bildiri de birinci sıraya koydum. Mahalle muhtarı olarak proje üretirsiniz ama proje yapamazsınız. Sadece yaptırabilirsiniz. Seçilecek Belediye Başkanlarının partisine bakmaksızın İskitlerde ikamet eden çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız için tesisler yapılana kadar kapılarından ayrılmayacağız. Ankara’da bir mahalleye yatırım yapılacaksa bunun birinci sırasında İskitler olduğunu vurgulayacağız. Altındağ Belediyesinin yaptığı Kadın eğitim merkezi gibi gençlik eğitim merkezleri, çocuklar için parklar, gençler için spor merkezlerinin yapılmasını sağlayacağız. Böylelikle bir mahalle kültürü oluşturup mahallemizin gayrimeşru olaylardan arındırılmasını hızlandıracağız.

SORUNLARA ANINDA ÇÖZÜM İÇİN WATSHAP HATTI KURACAĞIZ

Teknolojiyi ve sosyal medyayı çok iyi kullanacağız. Bilginin anında yayıldığı günümüzde, mahallemizde ki her hangi bir olumsuzluğu, kuracağımız watshap ihbar hattı vasıtasıyla ve sosyal medya hesaplarıyla anında kamuoyuna duyuracağız. Bu bilgileri anında gerekli kamu kuruluşlarına aktarıp acil çözümlerini oluşturacağız.

MAHALLE SOHBETLERİ TOPLANTILARI BAŞLATACAĞIZ

Her ay “Mahalle sohbetleri” toplantısı düzenleyeceğiz. Bu toplantı da mahalle kültürünün oluşmasını, mahallemizde gördüğümüz olumsuzlukların giderilmesi yönünde yapılan ve yapılacaklara, görüş ve önerilere yer vereceğiz. Her şeyden önemlisi her ay mahalleliyle bir araya gelerek mahallemizi mahallelimizle birlikte yönetip, birlikte başaracağız.

GÜLFERİ ÖZBEK: Muhtar adayı olmak nereden aklınıza geldi, Kadın aday olmanıza nasıl bakılıyor?

KADIN HAYATIN HER YERİNDE ARTIK

SULTAN GÖKDEMİR: İskitlerin mevcut muhtarı şu anda zaten kadın. Yaptıkları için de kendisine teşekkür ediyoruz. Bu ülkenin kadın Başbakanı, kadın bakanları oldu. Nihayetinde kadın muhtarlar, kadın belediye başkanları da oldu. Bu yüzden “ben kadınım nasıl bakılır, olumlu veya olumsuz nasıl bir tepki alırım” diye aklımın ucundan dahi geçirmedim. Kadın elinin değdiği her yer güzeldir ve sonunda başarı vardır. Bizlerde başaracağız diye düşünüyorum.

ADAYLIĞA 1 YIL ÖNCEDEN KARAR VERDİM

Aday olmam da ki en büyük nedenlerden bir tanesi 22 yılımı verdiğim mahallemizin durumudur. 1 yıl önceden aday olacağımı ailemle paylaşmıştım. Yani bu son 3 ay içerisinde alınmış bir karar değil. Birde İskitler ve Yeni ziraat mahallesinin birleştiğini duyunca bu kararımın ne kadar yerinde olduğunu gördüm. Çünkü mevcut adaylar arasında her iki mahalleyi de bu kadar yakinen tanıyan yok. Her iki mahallenin de sokaklarını adım adım bilirim. O yüzden seçilmem halinde Zübeyde Hanım Mahallesi’nin 1-0 önde başlayacağına inanıyorum.

GÜLFERİ ÖZBEK: Çalışmalarınız nasıl gidiyor, neler yapıyorsunuz?

ÇALMADIĞIMIZ KAPI BIRAKMADIK

SULTAN GÖKDEMİR: Seçim çalışmaları başlamadan önce gerek İskitlerde gerekse Yeni ziraat mahallesinde mahalle komşularımızla zaten istişareler içerisindeydik. Seçimler vesilesiyle her iki bölgemizde de ziyaretlerimizi hızlandırdık. Her iki bölgede de kapısını çalmadığım ev kalmadı. Evde bulamadıklarımızın kapısına bizzat broşürlerimi kendim bıraktım. Sosyal medyayı bu manada çok iyi kullandığımızı düşünüyorum. Bütün bunların sonucunda sayılı günler kala şunu görüyorum ki, bir kadın harekâtı başladı. Zübeyde Hanım Mahallesi sakinleri arasında bir bütünlük oluşturduk. Sokağın nabzını tutuyoruz, mahalle sakinlerimizin kararını vermiş görüyoruz. 31 Mart akşamı sandıklara sahip çıktığımız takdirde halkımızın bizi tercih ettiğini görebiliyoruz. Şunu da ilave edeyim, sıradışı bir muhtarlık yapacağıma inanıyorum. Yapılamaz denilenleri yapmak için geliyorum, mahalle sakinlerimiz için gerek bürokrasiye gerekse yerel yöneticilere “biz böyle muhtar görmedik” dedirteceğime inanıyorum. Çünkü işimizin takibini sonuna kadar yapıp, pes etmeyip sonuçlandırana enselerinden ayrılmayacağız. Kapıdan kovulsak, bacadan gireceğiz inanıyorum ki sonunda başaracağız ve mahalle sakinlerimizle birlikte kazanacağız.

GÜLFERİ ÖZBEK: Son olarak neler söylemek istersiniz?

MAHALLEMİZİN SAKİNİ DEĞİL, SAHİBİ OLALIM

SULTAN GÖKDEMİR: Mahallemiz için kim hayırlı olacaksa seçimi o kazansın. Önemli olan yaşadığımız bölgenin gelişimine katkı sağlamak. Kimin daha iyi katkı sağlayacağına da mahalle sakinlerimiz karar verecek. Şunu da ifade etmek istiyorum, mahallemizde yaşayan bütün sakinlerimizi mahallemizin sahibi olmaya davet ediyorum. Mahallemize sakinler olarak bizler sahip çıkarsak, sahiplenirsek çözemeyeceğiz, altından kalkamayacağız sorun yoktur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.