Pikniğe bayramlıklarınız ile gitmeyin

Pikniğe bayramlıklarınız ile gitmeyin

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, hava sıcaklıklarının artması ve piknik sezonunun açılması ile birlikte oluşan kene tehlikesine karşı açıklamalarda bulundu.

A+A-

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, hava sıcaklıklarının artması ve piknik sezonunun açılması ile birlikte oluşan kene tehlikesine karşı açıklamalarda bulundu.

FARKINDA OLMAYABİLİRSİNİZ

Başkan Tanrıverdi şunları söyledi, “Evet havalar ısındı, vatandaşlarımızda piknik sezonunu açmış bulunmakta. Ramazan ayında olmamız münasebeti ile ara verilen piknikler bayram ile tekrar başlayacaktır. Bayramlarda özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlarımız genelde ailesi ile birlikte doğada, parkta, piknik alanlarında vakit geçirmektedir. Çoluk çocuk kalabalık bir şekilde gün boyu sabahın erken saatlerinden başlayarak akşam hava kararana kadar buralarda durmaktayız” dedi. Başkan Tanrıverdi konuşmasını şöyle sürdürdü, “Tabi malumunuz üzerine ülkemizde kene vakası gerçeği var. Özellikle yaz aylarında görülen kene tehlikesi ölümler ile sonuçlanmaya kadar ileri gitmektedir. Doğada, açık alanlarda görülen kenelere karşı vatandaşlarımız özellikle bu bayramda çok dikkatli olmalıdırlar. Neden mi, “Uzun bir aranın ardından tekrar doğaya, parka, piknik alanına giden insan o anın vermiş olduğu heyecan ile birçok tehlikeyi görmezden gelebilir veya farkına varmayabilirler” dedi.

ÖNLEMEK MÜMKÜN

Bayramdayız herkes yeni kıyafetler aldı, gömlekler, kumaş pantolonlar v.s. keneler en çok kumaş pantolon ve gömlekler üzerinden daha rahat insan vücuduna ulaşabilirler diyen Başkan Tanrıverdi, “Bu nedenle bayram nedeni ile aldığımız yeni kıyafetlerimizi pikniğe gider iken çıkarıp gardolabımıza asalım. Ve tişört tarzı, eşofman tarzı spor giyinelim.  Bu tür rahat kıyafetler ile kene kontrolünü daha rahat yaparak tehlikeyi kısa sürede önleyebiliriz. Kene insan vücuduna yapıştığında 8 saat sonra tehlikeli ve ölümcül hale gelebilirler. Bu nedenle 8 saat boyunca kene ile birlikte pikniğinize devam edebilirsiniz. Yani 8 saat kene ile birlikte yaşayabilirsiniz. Ancak 8 saat içerisinde en yakın sağlık kuruluşuna giderek keneyi vücudunuzdan çıkartmalı ve tedavinizi olmalısınız” ifadelerini kullandı.

KENE ÖLÜMCÜLDÜR

“Keneyi vücudunuzda gördüğünüzde hemen paniğe kapılmayın çünkü her kene ölümcül ve hastalık taşıyıcı değildir” diyen başkan Tanrıverdi, “Bu nedenle içiniz rahat olsun fakat en yakın sürede de tedbirinizi alarak keneyi çıkartın. Piknik alanlarında bulunan özellikle kedi- köpek, koyun, keçi v.b. gibi hayvanları aşırı bir şekilde sevmeyin. Üzerlerinde kene taşıyor olabilirler. Çünkü tüm kene türleri evcil ve yabani hayvanlarda bulunur ve hayvanlardan beslenirler. Piknik alanında herhangi bir hayvan gördüğünüzde öncelikle kene taşıyıp taşımadığı kontrolünü yapmak zorundasınız. Anne babalar açık alanlarda, doğada bulunan hayvanlara çocuklarını yaklaştırmadan önce kendileri kontrollerini yapmaları gerekiyor” dedi.

YUMURTLAYARAK ÇOĞALIR

Başkan Tanrıverdi konuşmasının sonunda kenelerle ilgili bilgi verdi. Tanrıverdi, “Keneler toprağa yumurtlayarak çoğalırlar. Burada yumurtadan çıkan yavru  (lavra) 6 bacaklı ve haşhaş tanesi kadardır. Bunlar kan emip kabuk attığında (gömlek değiştirdiğinde) 8 bacaklı büyük yavru (nimf) olur. Susam tanesine benzerler. Bunlarda kan emip gömlek değiştirdiğinde yine 8 bacaklı ergin olur ki, erginler açken (kan emmemişken) karpuz çekirdeğine benzer. Erginlerin dişileri kan emdiğinde ise zeytin tanesi gibi olurlar. İşte en çok bu hali (zeytin tanesi gibi) hemen herkesçe bilinir. Kenelerin yavru halleri hemen hemen hiç bilinmez. KKKA hastalığında larva da nimf de, ergin de hastalık taşıyıcısı olabilir” diyerek sözlerini tamamladı.

kene-22.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.