SİNABDER'den temiz çevre buluşması

SİNABDER'den temiz çevre buluşması

Sincan Amatör Olta Balıkçıları ve Kara Avcıları Derneği (SİNABDER) balıkçıları, Ayaş Canıllı Barajı’nda “Turna Sezon Açılışı ve Çevre Temizlik Etkinliği” için bir araya geldi

A+A-

Sincan Amatör Olta Balıkçıları ve Kara Avcıları Derneği (SİNABDER) balıkçıları, Ayaş Canıllı Barajı’nda “Turna Sezon Açılışı ve Çevre Temizlik Etkinliği” için bir araya gelerek baraj etrafındaki plastik, çam şişe ve piknikçilerin bıraktığı çöpleri dernek üyeleri ve aileleri ile birlikte toplamak için buluştu.

ÜYELERİMİZİN ÇOĞUNLUĞU BALÇILARDAN OLUŞUYOR

SİNABDER Dernek Başkanı Niyazi Gerikalan şunları söyledi, “Üyelerimizin büyük bölümü balıkçılardan oluşmaktadır, yıl içerisinde birçok etkinliklere ve şenliklere katılmaktayız diğer zamanlarda doğa ve çevre için bir araya geliyoruz. Kış aylarında dağlarda aç kalan hayvanlara yiyecek, bahar aylarında ağaç dikmek, sıcak havalardaysa göl ve baraj çevresini temizlemek için bir araya geliyoruz. Dernek Yönetim Kurulu olarak 2019 yılını “Çevre Yılı İlan” ettik. Yıl içerisinde yapacağımız tüm etkinliklerde çevre koruma temasını vurgulayacağız. Bu yıl ilk etkinliğimizi 3 Şubatta Kurtboğazı Barajı’nda buluşarak baraj etrafındaki çöpleri temizledik gelecek nesillere temiz bir çevre bırakabilmek için üyelerimiz ve aileleri ile birlikte mücadele vermekteyiz” dedi.

sinabder-11.jpg

TEMİZ ÇEVRE MUTLU YAŞAM

“Göl-Baraj Çevresinde piknikçilerin çöplerini bırakabileceği çöp kutuları yok dolayısıyla halkımız çöplerini baraj etrafında bırakıp gidiyor” diyen Başkan Gerikalan, “Yetkililerden ricamız bu alanlara mutlaka çöp konteynırlarının yapılması, uyarı levhalarının asılması gerekmektedir. Üyelerimizle tüm barajı toplamamızın maalesef imkanı yok ayrıca biz dışarıda olan yabancı maddeleri topluyoruz daha fazlası suyun içinde ve bu sudaki canlıların geleceği açısından çok büyük tehlike olmaktadır. Kırık cam parçaları yangınlara sebep olmakta hem de bot ile suya acılan balıkçıların botlarına zarar vererek hayati tehlike arz etmektedir. Bu konu ile ilgili gerekli görüşmeleri en kısa zamanda yönetim kurulumuzla ilgili bakanlıklar, Ankara Büyükşehir, Sincan ve Ayaş Belediyelerine müracaat ederek birlikte hareket etmek için yardım isteyeceğiz” dedi. SİNABDER olarak Temmuz ayında yapacağımız büyük Şenliğimizi “TEMİZ ÇEVRE MUTLU YAŞAM” Sloganıyla gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Gönüllü çevreci üyelerimize çağrımıza canı gönülden eşleri ve çocukları ile birlikte geldikleri için çok teşekkür ederim dedi.

İKİNCİ BULUŞMAMIZ

SİNABDER Basın Sorumlusu Özden Aydın Şimşek’te konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Başkanımız Niyazi Beyin Dernek sayfasında ve sosyal medya çağrısı ile bir araya geldik bu yıl ikinci buluşmamızdı baraj kenarına geldiğimizde karşılaştığımız manzara bizleri şok etti her yer çöp, plastik atık, kullan at ürünlerle doluydu büyük bir çevre rezaleti ile karşılaştık, bir hanım olarak bu durum beni çok üzdü biz ne zaman bu kadar duyarsız umursamaz bir toplum olduk. Başkanımızın da söylediği gibi acil önlemler alabilmek  için yetkililer ile birlikte çalışmamız el birliği içinde hareket etmemiz gerekiyor” dedi. Günün sonunda dernek üyeleri çevre temizliğinin ardından piknik yaparak yorgunluk attılar.

sinabder-12.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.