Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anayasa Mahkemesi

A+A-

Anayasa Mahkemesi önemli bir karara imza attı. Bu karar önümüzdeki dönem çok tartışılacak. Alınan kararın içeriği gerçekten düşündürücü. Yani bu karar birçok insanın yüreğinde derin yaralar açacaktır zamanla.

Müslüman bir ülkesin ve seni Müslümanların kalesi olarak gören ülkelere gel de bunu anlat. Din dersi Müslüman bir ülkede okutulmuyor sadece seçmeli olarak okuyabilirsiniz deseniz inanın size gülerler ve dalga geçerler.

Anayasa Mahkemesi, zorunlu din dersinin insan hakları ihlali olduğu gerekçesiyle 8 yıl önce bir vatandaş tarafından yapılan bireysel başvuruyu karara bağladı. Yüksek Mahkeme, “hak ihlali” olduğuna karar verdi.

Nasıl bir hak ihlali ben anlamadım ve çözemedim. Sanırım bunu kimse kolay kolay çözemeyecek. Demek din dersi almak ve dinini öğrenmek “hak ihlali” oluyormuş. Gerçekten yüzde 98’i hatta yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede zorunlu din dersi almak bir “hak ilhali” imiş bunu da öğrendik sayelerinde.

Düşünün yüzde 99’u Müslüman olan bir ülke vatandaşlarının Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi eğitimi almasından daha doğal bir şey olabilir mi? Her zaman ifade ettiğim gibi bir milletin asıl gücü milli ve manevi değerlerine bağlı evlatlarıdır.

Eğer o maneviyatı yok ederseniz sonu gerçekten sefalete ve felakete dönüşüyor. Bunun en güzel örneklerini zaten yaşıyoruz. Lise öğrencileri, ortaokul öğrencileri bir Fatiha okumayı, bir Salavat getirmeyi bile bilmiyor.

Birde biz kalkmış Müslümanlıktan bahsediyoruz. Şunu samimi olarak söyleyeyim öyle bir nesil geliyor ki yanında anası, babası ölse bir dua okumaktan yoksun bir nesil var karşımızda. Dünya umurlarında değil, duaymış, dinmiş bunların hiçbiri bu nesli zerre kadar ilgilendirmiyor.

Maalesef ülkemizde yaşanan sosyal çürümüşlük ve dejenerasyon tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda. Bizi biz yapan manevi ve ahlaki değerler birer birer hayatımızdan ve toplumsal yapımızdan sökülüp atılıyor, bilinç kirliliği gerçekleştirilerek toplumsal hafıza dumura uğratılıyor.

Dolayısıyla, milli ve manevi kalkınmaya daha fazla muhtaç olduğumuz böylesi kritik bir süreçte Anayasa Mahkemesi’nin bu kararını talihsiz bir karar olarak görüyorum. Çünkü milletin manevi değerleri hiçe sayılmıştır.

Bana kalırsa yani benim fikrim Müslüman bir ülkede aslında dini dersleri seçmek istemeyenler dilekçe vermelidir. Kim din dersi almak istemiyorum derse almasın onu zorlayan illa din dersi alacaksın diyen zaten yok.

Birçok ülkede ilkokullarda din dersi zorunlu ve bütün öğrenciler dinini öğrenmek zorunda hatta ve hatta haftanın bir günü mutlaka kiliseye bile gidiyorlar. Bizim ülkemizde bırakın ilkokulda din dersi vermeyi namaza gitti diye kendini bu milletten üstün bir televizyoncu vardı fişliyordu bir zamanlar. Çocuklar Cuma namazı kılmaya gitti diye. Allah bunun hesabını ondan elbette soracaktır…

Düşünün üniversite ve giriş sınavlarında kaç tane din bilgisi soruluyor. İnanın dini soru sorulsa bir kesim var ki hemen algı operasyonuna başlayıp sınavda din sorusu olur mu diye ortalığı yangın yerine çeviriyorlar. Yani bunlar kendi dinine düşman. Hal böyle olunca çok şey beklemiyorum bu tip insanlardan.

Kur'an-ı Kerim'den ve İslam'dan haberdar olmayan bir neslin, ülkesinin maddi ve manevi yönden kalkınması için çalışması mümkün değildir. Çünkü kendi dinini bilmeyen, kendi maneviyatının farkına varmayan daha doğrusu varamayan bir gençlikten ne bekliyoruz?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.