Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara değişim dedi

A+A-

Ankaralı seçmenler tercihini yaptı. Yaklaşık 3 milyon 922 bin seçmen 12 bin 158 sandıkta Ankara'da oylarını kullandı. Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş kazandı.

Aslında Mansur Yavaş’ın seçildiği kesin. İşin resmiyete dökülmesi için resmi sonuçların Yüksek Seçimi Kurulu tarafından açıklanması gerekiyor. Fakat bu işin formalite boyutu olayın özeti şudur: “Üsküdür’ı geçti bile”…

Baştan beri Ankara’da büyük bir çekişmenin yaşanacağı belliydi. Oy verme işleminin sona ermesinin ardından açılan sandıklardan gelen ilk oylar Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Özhaseki’nin yüzünü güldürürken, ilerleyen saatlerle birlikte Millet İttifakı Adayı Mansur Yavaş’ın arayı kapatıp öne geçtiğini gördük. Hal böyle olunca bir tarafta hayal kırıklığı, bir tarafta tarifi imkansız bir sevinç vardı desek abartı olmaz.

Son beş dönemdir muhafazakarlar tarafından yönetilen Ankara yeniden CHP’ye geçti. Ankaralılar sandıkta tercihlerini değişimden yana kullandı diyebiliriz. Belki bunda AK Parti’nin söylemleri etkili oldu, belki yanlış aday tercihi oldu artık onu kendileri oturup iyi düşünecek biz nerede hata yaptık diye?

Ankaralı seçmenin tercihini hiç kimse sorgulayamaz, sorgulamak ta kimsenin haddine değil. Belki bu değişim daha hayırlı ve daha iyi olacak. Onu zaman gösterecek. CHP’nin dediği gibi “Mart”ın sonu bahar mı olacak? Bunu ilerleyen zaman dilimi gösterecek. Zaman bahara mı? Yoksa Kara kışa mı? Döner onu bilemiyorum bekleyip göreceğiz.

Bütün tartışmalara, kirli kampanyalara, olmadık söylemelere rağmen seçimler kazasız belasız sona erdi. İş artık başkan seçilen adayların vaatlerini hayata geçirme zamanı. Bakalım kim ne kadar başarılı olacak, kim vaat ettiği projesini hayata geçirecek. Beş yılın sonunda seçim sandığında halk gerekli cevabı vereceğine göre seçim sonuçlarına saygı göstermeliyiz.

Seçimler geride kaldı ve yeni bir dönem başladı. Türkiye genelinde Cumhur İttifakı yüzde 52 oy oranını yakalarken, muhalefet yine yüzde 36 oranı ile istediği oy oranını yakalayamadı. En büyük düşüş HDP ile İYİ Parti’de yaşandı. İYİ Parti, Millet İttifakı olarak girdiği ve adayının yarıştığı 22 ilin hiçbirinden sandıktan çıkamadı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı Mansur Yavaş'ın zaferiyle sona ererken Ankara'nın 19 ilçesinde AK Parti, 3 ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi ve 3 ilçesinde de Milliyetçi Hareket Partisi ipi göğüsledi. Bu tablo hiç yabancı gelmedi bize. Zaten Ankara’da üç aşağı beş yukarı bu tablonun çıkması bekleniyordu.

Elmadağ’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin kazanması sürpriz olurken bir diğer sürpriz sonuçta Yenimahalle’de olur mu diye bekleniyordu. Diğer ilçelerde AK Parti seçimleri açık farkla kazanırken, Milliyetçi Hareket Partisi üç ilçede seçimi kazandı. Cumhuriyet Halk Partisi de üç ilçede seçimi önde bitirdi.

Elmadağ’ın bir mahallesi olan Hasanoğlan’dan gerekli desteği göremeyen AK Parti Adayı Gökhan Küçükçelebi yarışı son anda CHP adayı Adem Barış Aşkın’a yüzde 48’e yüzde 52 oy oranıyla yani dört puanlık bir farkla kaybetti. Ankara’da beklenmeyen bu sürpriz sol kesimde büyük sevinç ve coşku yarattı. Başta Hasanoğlan’da olmak üzere otobüslerle Elmadağ’a giden seçmenler zaferlerini sabaha kadar kutladı.

Sürprizin beklendiği bir diğer ilçe olan Yenimahalle’de şimdiki başkan Fethi Yaşar ile üç dönem Altındağ Belediye Başkanlığı yapan Veysel Tiryaki arasındaki yarışın sonucu merakla bekleniyordu. Fakat yarış beklenmeyen şekilde başa baş geçmek yerine Fethi Yaşar’ın yüzde 60’a yakın oy alması ile sona erdi. Yani Yenimahalleliler tercihini yine başkanlarından yana kullandı ve biz istikrardan yanayız dedi.

Seçimler ülkemize hayırlı olur inşallah. Artık iş zamanı artık çalışma zamanı. Başkan seçilenleri tebrik ediyoruz, kaybedenlerin üzülmemesini bunun bir demokrasi yarışı olduğunu unutmamalarını istiyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları