Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara normalleşiyor

A+A-

1 Haziran itibariyle başlayan normalleşme sürecinde Ankaralı vatandaşlarda normalleşme sürecine alıştı daha doğrusu alışmaya çalışıyor. Bu normalleşme bildiğimiz eski normalleşmelerden çok farklı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrası açıklanan 1 Haziran normalleşme süreci sonrası tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da hareketli günler yaşanmaya başlandı. Esnaf yaklaşık 3 ay sonra kepenk açtı. Vatandaşlar sokaklara çıktı. Hal böyle olunca da Ankara’nın cadde ve sokakları hareketlenmeye başladı.

Peki Ankara halkı bu normalleşme sürecinde ne yapmalı? Ankaralılar kurallara mutlaka uymalı. Öncelikle kendi sağlıkları için. Sonra diğer vatandaşların sağlıkları için. Maske ve sosyal mesafe kuralına uyarak bu normalleşme süresini temiz bir şekilde atlatacağını düşünüyorum. Her ne kadar Ankara’da hareketli günler yani eski günler yaşanmaya başlansa da bu korona ülkemizi terk etmedikçe, yani biz vatandaşlar olarak görünmeyen bu virüsü yenmediğimiz sürece daha dikkatli olmalıyız.

Peki esnaf ne yapmalı? Yazımın başında size söylediğim gibi çoğu esnaf 3 aydır kepenk açmamıştı. Hal böyle olunca da ekonomi konusunda çok sıkıntı yaşanmıştı. Esnaf bu korona sürecinde vatandaşlarda daha çok tedbir almalı. Dükkanında hijyen kurallarına uygun ekipmanlar koyarak müşterilerine hizmet noktasında gerekli tedbirleri almalı. Tabi bizde vatandaşlar olarak esnafımıza destek vererek bu zorlu süreci atlatabileceğimizi düşünüyorum.

Gelelim devlet büyüklerimize... Yaklaşık 3 ay süren bu korona sürecinin en önemli siyasi lideri tabi ki Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ydı. Koca öyle bir süreç yürüttü ki belki bizi bir felaketin eşiğinden döndük diye bilirim. Bakan Koca soğukkanlılığıyla sorulara net cevaplarıyla adeta vatandaşın içine su serpti. Her fırsatta gerek sosyal medya gerek canlı yayınlarında sosyal mesafe kuralarını anlatan ve uyulması gerektiğini söyleyen Bakan Koca’yı tüm içtenliğimle alkışlıyorum.

Yazımın başlığında Ankara normalleşiyor diyorum evet Ankara artık eski günlerine dönmeye başladı. Ama bu korona bizi terk etmedi. Biz onu yenmeye başladık. Bu yüzden Ankara halkı tedbirli ve söylenenlere daha duyarlı olursa yazın güzelliğini evimizde değil dışarda yaşamış oluruz. Bu yüzden kurallara uymamız gerekiyor lütfen dikkatli olalım.

Çünkü kurallara uyduğumuz takdirde devletimizin verdiği büyük mücadelenin karşılığını almak istiyorsak mutlaka söylenenlere kulak verip boş vermemeliyiz.

Kalın sağlıcakla...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları