Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara sessiz

A+A-

11 ayın sultanı Mübarek Ramazan ayını geride bıraktık. Başkent Ankara belki de tarihinin en sessiz Ramazan Bayramı’nı geride bıraktı. Dört gün boyunca Ankara’ya sessizlik hakim oldu. Yani hiç alışık olduğumuz bir durum değilri, benim ve benim yaşımda olanlar için.

Gözle görülmeyen bir virüs salgını “Koronavirüs” dünyayı ne hale getirdi. Hal böyle olunca ülkemizde bu salgından nasibini aldı. Hayatımızda birçok şey değişti ve değişmeye de devam edecek.

Yani hayatlarımız eskisi olmayacak orası kesinleşti. Artık bir birimize yaklaşmaya korkar hale gelip, sarılıp kucaklaşamaz olduk ne acıdır ki. Yeni dünya düzeni bir süre böyle devam edecek ve buna uymak zorundayız.

İşte bu koronavirüs salgını günlerinde Ramazan Bayramı’nı kutladık. Tabi buna kutlama denirse? Ne sevincini, ne heyecanını ne de keyfini sürebildik. Gerçi uzun zamandır zaten bayramlar, tatil niyetine görülüyor. Orası ayrı bir konu, fakat bu bayram hiç tadımız tuzumuz olmadı.

Nasıl olsun ki. Bu virüsten dolayı kimimizin en sevdikleri ya hastanelerde tedavi görüyor ya da hayatlarını kaybetti. Hal böyle olunca, insan istemez bir kez daha dikkatli olmak zorunda kalıyor. Çünkü bu lanet olası şey öyle bir bela ki; solumayla, yakınlaşmayla, temasla bulaşıyor.

Ramazan bayramı süresince dört günlük sokağa çıkma kısıtlaması vardı ve insanlar evlerine kapandı. Başkentliler bu bayramı, 65 üstü vatandaşlar hariç –onlar ne de olsa 4 saat dışarı çıktı– evlerine hapsolarak kutladı. Tabi buna kutlama denirse, evde ne kadar bayram kutlanır ki…

Ben 50 yaşıma geldim ve bu yaşıma kadar böylesine bir bayram yaşamadım ve görmedim. Darbe günlerinde bile bayramlar coşkuyla neşeyle ve heyecanla kutlanır millet birbirini ziyaret eder, küçükler büyüklerin ellerini öperdi.

Şimdi bırakın yakınlaşmayı, el bile öptürmedi büyükleri virüs bulaşır diye. Onlara da hak veriyorum ne yapacaksın millet kendinden korkar oldu. Başkentte sadece görevliler dışında kimse dışarıda yoktu ve herkes evinde kendi çapında bayramı kutladı.

Bazıları apartmanlarından komşuları ile kapıdan bayramlaştı, kimileriyse balkondan balkona bayramlaşabildi. Hepsi o kadar, ne acı bir durum. İnşallah bu, böylesine sıkıntılı son bayram olur ve önümüzdeki Kurban Bayramı’nı normal bir bayram olarak  kutlar ve hasretimizi gideririz.

Hepinize sağlıklı ve sıhhatli günler diliyorum. Lütfen kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın ve sosyal mesafe kurallarını ihmal etmeyin.

Kalın sağlıcakla...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları