Erol Tosun

Erol Tosun

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara taksi plakaları turuncuya dönüşüyor sorumlular seyrediyor

A+A-

Değerli Başkentlilerimiz, Sevgili Ankaralılar. Bilindiği üzere dünyanın her yerinde taksiler (istisnalar hariç ) göze çarpan bir renk, dikkat çeken bir renk olduğu için sarı renklidir. Yani “Limon Sarısı” rengindedir. Uluslararası kural böyle Türkiye’mizde de bütün şehirlerimizde de sarı renkli olduğunu biliyoruz. Başkent Ankara’da da sarı olması gerekiyor. Hepimizin bildiği üzere ancak gerçekte öyle değil, Ankara metropol ilçelerinin ve taşra ilçelerinin hepsinde de taksi rengi “Limon Sarısı” olması zorunlu biliyoruz. Ama maalesef böyle değil Ankaramızda. Limon Sarısı taksileri artık zor görüyoruz. Bütün taksilerin rengi “Turuncu, Portakal” rengi oldu adeta.

16 dış ilçeyi saymıyoruz. Metropolde Altındağ, Pursaklar, Gölbaşı, Yenimahalle, Etimesgut, Çankaya, Mamak, Sincan, Keçiören olmak üzere 9 merkez ilçe  birde Büyükşehir olmak üzere 10 adet Zabıta Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı var. Onlarca zabıta amiri, karakol amiri, komiseri, komiser yardımcısı ve zabıta memuru var. Ayrıca bu taksicilerin bağlı olduğu esnaf odaları ve taksi duraklarının sayısı 300’e yakın. Taksi duraklarının sorumlusu var. Bu ilçelerin hepsinde emniyet müdürlükleri var.

Trafik denetlemede yüzlerce polis memuru var. Ya bu kadar sorumlu olmasına rağmen kimse farkında değil, ya da taksilerin renk değişikliğine sarıdan turuncu ya dönmesine bilerek, elbirliğiyle göz yumuluyor. Eski bir zabıta müdürü olarak ben fark ediyorum ve üzülüyorum bu vurdumduymazlığa. Bu kadar ilçenin zabıta müdürleri, Büyükşehir Zabıta Daire Başkanı bunları görmüyor mu?

Gerçekten merak ediyorum. Esnaf odası başkanı, esnaf odası yönetimi, taksi durakları sorumlusu görmüyor olabilir. Ancak zabıtanın ve trafik denetimi yapan polislerimizin fark etmemesi biraz değil, gerçekten tuhaf değil mi? Bu turuncu taksi furyası nereden çıktı diyen bir kimse, etkili, yetkili çıkmayacak mı, sarıdan turuncuya dönen taksi dönemine geçtikte haberimiz mi yok.

Buradan Şoförler odasının yöneticilerine, ilçe zabıta müdürlerine, Büyükşehir Zabıta Daire Başkanına ve Belediye Başkanlarına çağrımdır. Bu taksilerimizin renk değişikliğine müdahale edin. Bilerek göz yuman varsa da gerekli işlem yapılsın lütfen. Zaten Başkentin her şeyi bozuktu. Bari taksileri cıvıl cıvıl sarı rengini korusun. Açık portakal, koyu portakal, kırmızı portakal, turuncu renkli taksiler istemiyoruz. İsteğimiz orijinal rengine uygun taksiler.

Talebimiz ise bu kadar yetkilinin bu konuyu müdahil olup elbirliğiyle taksi renginin orijinaline uygun hale getirilmesidir. Merak ediyorum taksilerin rengi ruhsatında ne olarak yazıyor. Turuncu mu, sarımı, turuncu yazıyorsa buna neden müsaade ediliyor. Sarı yazıyorsa olmadığı halde neden göz yumuluyor. Ankara’mızda bulunan bu konuda sorumluluğu olan belediye, emniyet, zabıta yetkililerini ve şoförler odası yetkililerini göreve davet ediyoruz.

Ve sarı taksilerimizi istiyoruz. Tekrar ediyorum gözümüzün rengini bozan portakal renkli turuncu renkli taksileri istemiyoruz. Ankara’nın çevreye duyarlı, çevreye saygılı vatandaşları olarak sarı taksilerimizi siyah damalı haliyle unutturmayın diyoruz.  Bu konu ile ilgili sorumlu olan, kurum, kuruluş herkese her kese…

Rengimize sahip çıkın diyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.