Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara tarihinin en sıkı denetimlerinden birini yaşadı

A+A-

Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına aldı.

Sağlık çalışanlarının, öz verisi ve iyi bir sağlık alt yapısına sahip Türkiye, COVİD-19 ile mücadelede dünyada parmakla gösterilen ülkelerden biri oldu.

Son dönemlerde artan vaka sayılarındaki durum ve Kurban Bayramı’ndaki tedbirsizlikler maske, mesafe ve temizlik kuralının ihmal ve ihlali kaygıları da beraberinde getirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun koordinasyonunda denetim için 250 bin yetkili geçtiğimiz gün sokaklardan, pazara, toplu ulaşımdan, marketlere kadar hayatın her alanında denetim gerçekleşti.  Çeşitli kafe, lokanta, taksi durakları gibi yerlerde yetkililer korona tedbirlerini denetledi.

Denetimlerde kurallara uymayan işletmelere cezalar yağdı. Maske takmayan vatandaşlara para cezaları kesildi.

81 ilde yapılan korona virüs denetimi kapsamında Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde karma bir denetim gerçekleşti. Emniyet, tarım, sağlık ve zabıta ekipleri denetimleri ortak yürüttü.

Yine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Mamak Akdere Pazarı’nda yapılan denetimlere katıldı. Soylu, Mamak’taki denetimlerin ardından özel halk otobüsüne binerek korona virüse karşı vatandaşları uyardı.

O uyarıyı bir kez de ben yapmak istiyorum: "Eğer kurallara uymazsak sonuç iyi olmaz"

Kötü sonuçlarla yol açacak, başkalarının vebaline girecek her türlü tedbirsiz ve sorumsuz hareketlerden kaçınmamız lazım.

Bu korona virüsün şakası yok. toplam can kaybımız 5 bin 798'e yükseldi ve hasta sayımızda 237 bini aştı. Bu rakamlar ürkütücü, devlet tedbiri alıyor, hastalığın seyrini koruyor diyerek kuralları ihlal etmek öldürür, öldürmezse süründürür.

Tabii Büyükşehir Belediyemiz de salgınla mücadelede iyi bir sınav veriyor. Ankara’nın her alanında ekipler arı gibi çalışıyor. İlaçlama, dezenfekte işlemlerini yoğunlaştırıyor.

Tüm yetkililerimize, sağlık çalışanlarımıza verdikleri amansız mücadele için teşekkürü borç bilirim.

Neydi kural hatırlayalım: Maske+Masefa+Temizlik=Hayat

Siz kurallara uyarsanız, virüs sizi görmez. Sağlıklı günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları