6. ATO TRAVELEXPO Fuarında Ankara turizmi...

Tüm hızlıyla devam eden, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) ev sahipliği yaptığı 6. ATO TRAVELEXPO Fuarı'nın son gününde ‘Spor turizmi 4 mevsim Türkiye’ alanında bir oturum düzenlendi.

6. ATO TRAVELEXPO Fuarında Ankara turizmi...
Yayınlanma:

ÖZEL HABER: SÜMER TAŞKIRAN
FOTOĞRAF: SAMET EKER

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) ev sahipliği yaptığı 6. ATO TRAVELEXPO Fuarı'nın son gününde gerçekleşen oturumda, spor turizminin Türkiye ekonomisine katkıları, spor turizmi alanındaki destekler ve spor turizminin geliştirilmesi için yapılması gerekenler gibi konular ele alındı.

Bugün saat 11:00'de Congresium Kongre 100. Yıl salonunda yapılan oturuma, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin de katıldı.

tekin.jpg

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin, Ankara'nın turistik potansiyelinin yeterince değerlendirilmediğine dikkat çekti. Yerel yönetimlere çağrıda bulunan Tekin, kültürel ve tarihi değerlerin turizm için ön plana çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Ankara'da turistik değerlerin eksik kaldığını ifade eden Tekin, "Ankara, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleriyle birçok şehirden farksızdır. Yeterince tanıtılmamış, yetim ve öksüz kalmış gibi hissediyorum." şeklinde konuştu.

''TURİSTİK DEĞERLERİMİZİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ"

Bakan Tekin, William Morris'in bir sözüne atıfta bulunarak, "Ankara'da gördüğümüz eksiklikleri eleştirmemize rağmen, burası dışında gördüğümüz güzellikleri de fark etmiyoruz. Turistik değerlerimizi ortaya çıkarmalıyız." dedi.

''ANKARA İÇİN BİRLİKTELİK SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ''

Milli Eğitim Bakanlığı olarak ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Tekin, aynı zamanda yerel yönetimlerin de turistik potansiyeli artırmak adına elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. "Ankara'da sanatla alakalı sokaklar, muhitler ve mahalleler bulunmamaktadır. Diğer şehirlerdeki gibi kültürle iç içe geçmiş ortamları oluşturmalıyız." diyen Tekin, turistik değerlerin paylaşıldığı güzel ortamların eksik olduğuna dikkat çekti.

Bakan Tekin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Cumhuriyet öncesi veya sonrası, hepsi bizim kültürel değerlerimiz. Hacı Bayram Veli Camisi ile Anıtkabir arasında bizim açımızdan hiçbir fark yok. Kendi değerlerimizi ayrıştırmadan, birbirimizi tamamlayarak turizmi geliştirmeliyiz. Bu birlikteliği Ankara için sağlamak durumundayız."

whatsapp-image-2023-11-19-at-12-27-03.jpeg

ATO Başkanı Gürsel Baran ve Atis Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e oturum sonrası Cumhuriyet'in ve ATO’nun 100. Yılı anısına plaket takdim etti.

bakan.jpg

İlgili Haberler

Kaynak:Basın Bülteni

 Muhabir
 Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.