ABB Ankara'nın kültürel değerlerini yaşatıyor!

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından başkentin tarihi ve kültürel değerlerinin açıklanması adına 'Kültürel Miras Çalışmaları Çalıştayı IV: Saha, Müze ve Doğal Miras Alanlarında Eğitim Uygulamaları' isimli bir etkinlik gerçekleştirildi.

ABB Ankara'nın kültürel değerlerini yaşatıyor!
Yayınlanma:

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara'nın kültürel değerlerini yansıtan eserleri ve kent turizmini geliştirmek adına çalışmalarına devam ediyor.

Bu çerçevede, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Ankara Temsilciliği eğitimcilerinden Mimar Faruk Soydemir ve Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) tarafından organize edilen, 'Kültürel Miras Çalışmaları Çalıştayı IV: Saha, Müze ve Doğal Miras Alanlarında Eğitim Uygulamaları' adlı çalışma, Ankara'nın kültürel mirasları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

BELEDİYELER BÜNYESİNDEKİ TEK ÇALIŞMA

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Başkentin kültür miraslarına dair yapılan çalışmaları anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda, özellikle 8-11 yaş aralığındaki çocukları hedefleyen "Ankara Miras Kültür Elçileri" programını tanıttı. Bu projenin, Ankara'daki kültürel mirası tanıtmayı amaçlayan belediyeler bünyesindeki tek çalışma olduğunu vurgulayan Ödemiş, proje kapsamında Ankara'nın tarihi ve kültürel yerlerini gezmeyi ve keşfetmeyi içeren bir etkinlik düzenlendiğini belirtti. Ayrıca, tarihi ve kültürel mirası görmekte zorlanan dezavantajlı gruplara odaklandıklarını ve proje kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Erimtan Müzesi iş birliğiyle çocuklara eğlendirici ve eğitici deneyimler sunulduğunu ifade etti. Projenin 2 yıldır devam ettiğini ve olumlu sonuçlar alındığını vurgulayan Ödemiş, çocukların hem eğlenip hem de kültürel değerleri deneyimledikleri bir platform sağlandığını belirtti.

ankara-kultur-elcileri.jpg

ÖĞRENCİLERE KÜLTÜR ELÇİSİ SERTİFİKASI VERİLDİ

"Ankara Miras Kültür Elçileri" programının detaylı sunumunu ise Mimar Faruk Soydemir tarafından yapıldı. Soydemir, programın 8-11 yaş aralığındaki ilkokul öğrencilerine Ankara'nın kültürel ve arkeolojik değerlerini, geleneksel evleri, Ankara Kalesi, çeşitli hanları, camileri, Roma Tiyatrosu gibi önemli mekanları gezdirerek tanıttığını belirtti. Programın sonunda öğrencilere "Kültür Elçisi" sertifikaları verildiğini vurgulayan Soydemir, bu şekilde kültür varlıklarının gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlandığını ifade etti.

Kaynak:Basın Bülteni

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.