Ahmet Cevad Anıtına Nuri Paşa jesti geldi

Ahmet Cevad Anıtına Nuri Paşa jesti geldi

Etimesgut Belediyesi tarafından Türk Tarih Müzesi ve Parkı'na Çırpınırdın Karadeniz şiirinin ve Azerbaycan milli marşının yazarı merhum Ahmet Cevat'ın heykelinin dikilmesi iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarını daha güçlendirdi.

A+A-

Etimesgut Belediyesi tarafından Türk Tarih Müzesi ve Parkı'na Çırpınırdın Karadeniz şiirinin ve Azerbaycan milli marşının yazarı merhum Ahmet Cevat'ın heykelinin dikilmesi iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarını daha güçlendirdi. Ahmet Cevat Heykeli Azerbaycan'da memnuniyetle karşılandı. Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Fazıl Mustafa konuyu meclis gündemine taşıdı, Mustafa, “Ankara'da bağımsızlık şairimiz Ahmet Cevat'a güzel bir heykel dikildi. Bu, Türkiye'den Azerbaycan'a kardeşçe bir hediyedir. Ne harika bir davranış. Şimdi sıra bizde. Buna değerli bir kardeşçe adımla karşılık vermenin zamanı gelmedi mi? Azerbaycanlı kurtarıcı Nuri Paşa'nın Bakü'deki Azneft Meydanı'nda at sırtında heykeli! Biz Ahmed Cevad'a ne kadar seviniyorsak, Türkiye'deki kardeşlerimiz de o kadar seviniyor" diye konuştu.

ÇOK MEMNUN OLDUK

Bu açıklamayı Başkan Enver Demirel karşılıksız bırakmadı. Demirel şunları kaydetti: "Türk Tarih Müzemizde Azerbaycan Milli Marşının yazarı, İstiklal şairi merhum  Ahmed Cavad'ın heykelinin açılışının Azerbaycan Milli Meclisi’nde gündeme gelmesi ve kardeşçe bir hediye olarak görülmesi bizleri çok memnun etmiştir. Ahmed Cavad'ın heykeline kardeşçe karşılık vermek amacıyla; tarihimizde önemli yere sahip olan, 15 Eylül 1918'de Bakü'yü Bolşevik-Ermeni çete ve silahlı birliklerinden kurtaran Kafkas İslam Ordusu Komutanı Nuri Paşa'nın heykelinin Bakü'deki Azneft Meydanı'na dikilmesi önerisi bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Etimesgut Belediyesi olarak, Bakü'ye yapılması önerilen Nuri Paşa'nın heykelinin yapımını ve dikimini üstlenmekten büyük memnuniyet duyacağımızı belirtmek istiyorum. Tek Millet İki Devlet Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini daha da pekiştirmek, tarihi bağlarının daha da güçlendirecek her türlü gerekli katkı sağlamaya ve işbirliğine hazırız. Azerbaycan kardeşlerime sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.