Ankara Keçiören metro ağı genişliyor: Şehitler-Forum hattında ilk sondaj vuruldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentte raylı sistem ağını genişletecek projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

Ankara Keçiören metro ağı genişliyor: Şehitler-Forum hattında ilk sondaj vuruldu
Yayınlanma:

Artan nüfus yoğunluğu ve araç sayısının oluşturduğu trafik sıkışıklığının giderilmesi amacıyla harekete geçen EGO Genel Müdürlüğü, Keçiören Metrosu’nun uzatılması projesi kapsamında“M4 Hattının Şehitler-Forum Raylı Sistem Uzatma Hattının Uygulamaya Esas Kesin Proje İşi” kapsamında sondaj çalışmaları başladı.

yns-3314.jpg

“PROJE ONAYLANDIKTAN SONRA YAPIM İHALESİNE GEÇİLECEK”

yns-3337.jpg

Sondaj çalışmalarının başladığını sosyal medya hesaplarından yaptığı videolu paylaşımla duyuran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şu ifadeleri kullandı:

“Keçiören Metrosu’nu Forum’a uzatacak hat için sondaj çalışmalarına başladık. 5 kilometreden ve 4 ayrı istasyondan oluşacak metro hattımızın projesi onaylandıktan sonra zaman kaybetmeden yapım ihalesine geçilecek.”

yns-3415.jpg

30 SONDAJ NOKTASI BELİRLENDİ

yns-3422.jpg

M4 Hattını Şehitler’lerdenForum’a kadar uzatacak 5 kilometrelik yeni hat, 4 ayrı istasyondan oluşacak.

Proje kapsamında ‘Ulaşım Ana Planı’ öngörülerinde yer alan Şehitler-Forum hattı, kentin kuzey yönünde işletilen Keçiören hattının son istasyonu olan Şehitler’den başlayarak depo sahasının yer alacağı Forum bölgesine uzatılacak. Yeni hat, Sanatoryum Hastanesi, Ufuktepe ve Ovacık bölgelerine hizmet verecek.

yns-3317.jpg

Güzergâhve istasyon projelerinin hazırlanması için zemin etüdü ve sondaj çalışmalarına başlanırken, 30 sondaj noktası da belirlendi. Güzergâh üzerinde her 250metrede bir adet olmak üzere 21-81metre arası değişen derinliklerde sondaj çalışmasının yapılması planlanıyor.

yns-3439.jpg

“İLK AŞAMADA ULAŞIM ETÜTLERİ YAPILDI”

Gerçekleştirilen zemin sondaj çalışmalarını yerinde inceleyen EGO Genel Müdür Yardımcısı Emin Güre, şunları söyledi:

yns-3450.jpg

“Geçtiğimiz yıl 3 adet raylı sistemle ilgili proje ihalesi yaptık. Bunlardan birincisi Kızılay-Dikmen hattı, ikincisi Koru İstasyonu’nun Bağlıca veYaşamkent uzatması, üçüncüsü de Keçiören hattınınŞehitler’den Forum’a kadar uzatılması ihaleleriydi. İlk aşamada ulaşım etütleri, zemin ile ilgili çalışmaları yapıldı. Bugün geldiğimiz aşamada da sondaj çalışmalarımızı yapıyoruz. Sondaj çalışmaları bittikten sonra da artık projeyle ilgili bayağı mesafe kat edilmiş olacak. Bildiğiniz gibi raylı sistemler şehir içi ulaşımın en önemli unsurlarından birisi çünkü yer üstü ulaşımdan etkilenmiyor. Bilakis yer üstü trafiği, yer altına aldığı için pozitif etki yapmış oluyor. Umarım her şey yolunda gider ve en kısa sürede bu hatlarımızı Ankaralı hemşehrilerimizin hizmetine sunarız. Bu aşamada da Sayın Başkan’ımız Mansur Yavaş’a verdiği her türlü destek için çok teşekkür ediyorum.”

yns-3455.jpg

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.