Ankara'da berberler pazar günleri kapalı olmak istiyor

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, 1 Temmuz 2024'den itibaren uygulamaya girmesi gereken haftada bir gün tatil/izin kararının tekrar ertelenmemesini talep ettiklerini ifade ederek, "Hafta tatili olarak pazar günleri kapalı olmak istiyoruz.” dedi.

Ankara'da berberler pazar günleri kapalı olmak istiyor
Yayınlanma:

1 Temmuz 2024'den itibaren yürürlüğe girecek haftada bir gün kapalı olma uygulamasının yeniden ertelenmemesi gerektiğini belirten Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, pazar günleri kapalı olmaya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Üyelerinin pazar günü kapalı olma uygulamasını istediğini belirten Kara, yerel yönetimlerin de bu kararın uygulanmasına yardımcı olmasını beklediklerini ifade etti.

dsc-2500.jpg

Kara, berber, kuaför ve güzellik salonlarının çalışma saatlerini düzenleyen ve haftada bir gün kapanma şartı getiren uygulamanın hayata geçirilmesi noktasında desteklerinden dolayı dönemin; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan'a da teşekkür ettiklerini söyledi.

Oda Başkanı Kara, Ticaret Bakanlığının 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren başlamak üzere berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması uygulaması kararı aldığını anımsattı.

Kara, "Bu karar önce 1 Ocak 2023 tarihine, sonrasında ise 1 Temmuz 2023, en son da 1 Temmuz 2024'e ertelenmişti. Haftanın hangi günü, hangi şartlarda kapanacağının belirlenmesi ise yerel şartlar doğrultusunda, ilgili meslek kuruluşlarının görüşü alınmak suretiyle Valiliklere bırakılmıştı." diye belirtti.

Pazar günleri tatil uygulaması ile berber esnafının haftada bir gün dinlenme, kendine vakit ayırma fırsatı bulacağını aktaran Kara, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa tabi olarak işyerlerinin tehlikeli sınıfta yer aldığını belirtti.

dsc-2504.jpg

Haftalık iznini yapamayan ve sürekli çalışmak zorunda kalan üyelerin yorulduğunu belirten Kara, zor koşullarda çalışmak zorunda kalan, sağlık açısından da ciddi sorunlar yaşayan erkek berberi esnaf ve sanatkarın çalışma koşullarının ağır olduğunun altının çizdi.

Kara, berberlerin zaman zaman günde 12-14 saat çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:

"Sürekli ayakta mesleğini icra etmesi sebebi ile buna bağlı olarak kronik beden yorgunluğu ve beraberinde getirdiği sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum maalesef ki meslek hastalıklarını artırmaktadır. Uzun saatler ve hafta tatilsiz çalışma yüzünden esnafımız kendisine ve ailesine de istediği gibi vakit ayıramamaktadır. Verimli olmanın sırrı aynı zamanda dinlenmeye de bağlı. Hafta tatili - pazar izni ile berber esnafımızın ve yanında çalışanların dinlenmesini ve çok daha verimli çalışmasını sağlamış olacağız. Pazar günü tüm üyelerimiz kapalı olacağı ve o gün hafta tatili/izin yapılacağı için haksız rekabet de ortadan kalkmış olacak. 1 Temmuz 2024 tarihine ertelenen hafta tatili-pazar günü kapalı olması uygulamasının bir kez daha ertelenmeden, o tarihten itibaren yürürlüğe girerek hayata geçirilmesini esnafımız adına talep etmekteyiz."

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.