Ankara'da Kırıkkale rüzgarı

Ankara'da Kırıkkale rüzgarı

Kırıkkaleliler Vakfı yaptığı başarılı çalışma ve projelere hergün bir yenisini daha eklemeye devam ediyor. Kırıkkaleliler Vakfı tarafından düzenlenen Kırıkkale 4. Kırıkkale Kültür ve Sanat etkinliği ile Kırıkkale kültürü Ankara’da yeniden hayat buldu.

A+A-

Kırıkkaleliler Vakfı öncülüğünde Ankara’da yaşayan Kırıkkalelilerin birlik ve beraberliği için yapılan 4. Kültür ve Sanat gecesi Kırıkkalelilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

PROGRAMA ÜST DÜZEY KATILIM

Gerçekleşen Kültür ve Sanat Gecesine Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, Anatavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cemil Akbulut, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Keskin Belediye Başkanı Dede Yıldırım, Delice Belediye Başkanı Turgut Özdem, Bahşılı Belediye Başkanı Zafer Tekin, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Merih Karayol, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Kırıkkale İl Kültür Müdürü Halit Erkoç, MİHDER Genel Başkanı Mehmet Dönmez, Yargıtay Üyesi İsmail Ulukul, Hakim Celal Orak’ın yanı sıra programa üst düzey siyasetçiler, bürokratlar ve Kırıkkaleli çok sayıda vatandaş  katıldı.

aytekin-arac-001.jpg

KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Kırıkkaleliler Vakfı Başkanı Aytekin Araç programda yaptığı konuşmada “ Kırıkkaleliler Vakfı olarak,  Kırıkkale’nin tarihi, kültürel, değerlerini tespit ederek, anlamak, tanımak, tanıtmak ve gelecek nesillere doğru aktarmak amacıyla faaliyetler yürütmekteyiz. Yöresel Anadolu yemek kültürü binlerce yıldır süregelen birikim ve tecrübelerin ışığında oluşan; özgün, Anadolu topraklarının sunduğu ürünlerdeki çeşitlilik ve beş bin yıldan fazla bir zamandır kültürlerin harmanlanması nedeni ile başlı başına bir kültürel hazinedir. Son zamanlarda dünya mutfaklarından etkilenmeler, hızla değişen gıda endüstrisi ile hazır gıdaların sofralarda yer alması, yemeklerin geleneksel yapılarının bozulmasına ve unutulmalarına sebep olmuştur. Bu nedenle Kırıkkale ilimizin değişik ilçelerinde yetişen; Sulakyurt İlçemizin Kuru fasulyesini, Keskin İlçemizin Coğrafi işaret adayı Bulgurunu, Coğrafi işaret almış olan Kılıçlar Kasabasından Aydın Payar Başkanımızın ürettiği Kuru soğanı, Delice İlçemize özgü Cografi işaret adayı Karışık Turşusunu ve Çerikli Kasabamızda İdris ve Gülşah Kılınçkaya’nın bahçelerinde elleri ile yetiştirdiği Lezzetli Kabak Tatlısını birbirinden seçkin siz 400 davetlinin katıldığı programımızda ikram ederek unutulmamasına da vesile olacağız” dedi.

KIRIKKALE’NİN GİZLİ HAZİNESİNİ ORTAYA  ÇIKARIYORUZ

Araç konuşmasında kültür ve sanat geceleriyle gençlerimizi Kırıkkale’yi öğretiyoruz diyerek “ Özellikle Sivil Toplum Örgütleri penceresinden bakıldığında Kırıkkaleliler Vakfımız, İlimizin Sosyal etkinlikleri başta olmak üzere Kültürel ve Sportif etkinliklerle farkındalık yaratıyor. Diğer yandan Kırıkkale’mizi ilgilendiren çoğu Ülkemize mal olmuş sorunlarla ilgili “Vakıf şu işe de bir el atsa” misyonunu üstlenmiş bulunuyor. Birçok faaliyette organizasyonda çeşitli programlarda, İlimizin tanıtımını, meşhur sanatçılarımız ile abdal geleneği ve ezgilerini, yemek kültürümüzü, ilimizle özdeşleşmiş ürünleri, kültür turları ile ilimizde gezilecek görülecek yerleri, gençleri kaynaştırma adına şenlik ve şölenleri, kültür ve sanat geceleri ile geleceğimizin yapı taşı gençlerin gönüllerine, işliyoruz. Çünkü biz, kimsenin bilmediği, bilenin söylemediği Kırıkkale’mizde yatan gizli hazinenin yerini artık biliyoruz” dedi.

KIRIKKALE KÜLTÜRÜ YENİDEN HAYAT BULDU

Kırıkkaleliler Vakfı Başkanı Aytekin Araç “ Kırıkkale Halk Oyun Ekibimizin kurulmasında ve Halk oyunlarına katılımı ile bizleri yalnız bırakmayan hemşerimiz Keçiören Kaymakamımız Sayın Uğur Bulut beye çok çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca; Kırıkkale Halk Ozanlarının, Âşık Abdal Sanatının tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yerel sanatçılardan oluşan Kırıkkale Valiliği Keskin Kaymakamlığı Hacı Taşan Kültür ve Sanat Derneği Ekibi Yöresel Tabir ile “Taşan Kardeşlere katılımları için teşekkür ederiz. Ayrıca giriş katında sizlere Memleketimizin Önde gelen Karikatürist Sanatçısı Orhan Kararttı beyin çalışmalarından oluşan Sergi ve Yazar Gökhan Çayırlı Beyin Kitapları ile Yöresel ürünlerimizden oluşan Aydın Payar Beyin kendi ürünleri Kılıçlar Soğanı ve Kılıçlar Balı satışı sizlerin beğenisine sunulmuştur. Geleceğimizin mimarı çocuklarımızın Avrupa’yi veya başkaca milletlerin kültürünü benimseyerek kendi kültürlerinin olmadığı kanısına varmalarına engel olma gayemiz ve çok büyük bir mirasa sahip olduklarını onlara göstererek çağdaş ve modern hayatta var olan kültürümüzü doğru bir şekilde anlamalarını sağlayarak başkaca özentilerden uzak tutacağına inanıyoruz. O nedenle merkeze gençleri ve çocuklarımızı aldığımız bu yıl 4. üncüsünü düzenleyerek geleneksel hale gelmiş etkinliğimizi büyük bir şevkle düzenliyoruz” dedi.

turgut-altinok-003.jpg

 

DEVLETLERİ AYAKTA TUTAN KÜLTÜRLERİDİR

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok  “Estergon Kalesinde tarih ve kültür kokan programı görmekten ve ağırlamaktan şeref duyduğumu ifade etmek istiyorum. Tabi bu bir gecedir çok söze gerek yok ama bu güzel etkinliği düzenleyen Kırıkkaleliler vakfımıza  emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu birliktelik bizim büyükşehirde kaybetmeye yüz tutmuş olan kültürlerimizin geleneklerimizin törelerimizin örflerimizin ve adetlerimizi geleneklerimizi yaşamasına önemli katkı sağlamaktadır. Milletleri ve devletleri ayakta tutan kültürleridir. Kültürden yoksun olan milletleri şah damarları kesilmiştir. Yine cumhuriyetimizin kurucusu büyük devlet adamımızın kıymetli Atatürk'ün kültürünüze sahip çıkın kültürünü kaybeden devletler istikballerini ve kubbelerini kaybetmiştir. Dolayısıyla bu güzel geceyi düzenleyen  emek veren biraz önce vakıf başkanımız Kırıkkale’mizin özelliklerini nimetlerini kıymetlerini söyledi burada anlattı. Bana göre dünyanın en lezzetli ürünüdür ama o eski bağlar yok, kalmadı” dedi.

BAŞKAN ALTINOK’TAN ÖNERİ

Başkan Altınok “Şimdi İbrahim Saraçoğluyla beraberiz Keçiören’imizin 4 tane köyü var Ata tohumları ve eskiye dönüş diye bir proje paylaştık yani ata tohumları tarım ve hayvancılık içerisinde eski kaybettiklerimizi nasıl buluruz diye çalışma başlattık. Nimetlerin kıymetini bilelim hastalıklar arttı  kalp hastalıkları, kardiyoloji, kanser bu hastalıkların artmasının büyük nedeni Saraçoğlu'na sordum beslenmedir diyor. Yani bu vakaların hastalıkların artması sebebi stres ve beslenmedir. Onun için bu topraklarımıza sahip çıkalım fakat bu bozkırımızı da yeşil kır yapalım bunlar inan tembellikten tembelliğimizden herkes bir ağaç dikse ülkemiz yemyeşil olur konuşuyoruz ama bir şeyler yapmamız lazım dolayısıyla  Kırıkkale’miz Anadolu’muzun buram buram Anadolu kokan şehirlerimizdendir. Özümü memleketimden Ankara Baladır. Kırıkkale’nin birçok köyleri haşır neşir sınırdır. Onun için ne olursunuz ağaç dikelim, Vakıf başkanımız burada kampanya düzenleyelim Belediye başkanlarımız burada herkes ağaç diksin yani bu tembellikten, tembelliğimizden, Anadolu'yu böyle yeşil yapalım tabi Hacı Taşan Allah mekânı cennet olsun. Yine Hacı Taşanlar bu milletimizin duygularıdır, yaşadıklarıdır, yaşayamadıklarıdır Allah rahmet eylesin” dedi.

ibrahim-celebi-002.jpg

ARTIK GÖZLER KIRIKKALE’NİN ÜZERİNDE

Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi “ Şimdi Kırıkkale 43 ilin kesiştiği eskiden Ankara’nın bir ilçesiydi 89 senesinde rahmetli genel başkanımız o dönemki başbakan Özal tarafında da il ilan edildi. Çok şükür valimiz var belediye başkanımız var maalesef ki birbirimizle uğraşmaktan devletin pastasından yeteri kadar Kırıkkale’ye hizmet alamadık. Şimdi Kırıkkale güzel bir il  önemli bir il  Ankara’nın da arka bahçesi. Özellikle devlette yetkin konuma gelenler tarafından maalesef üvey evlat muamelesi gördük yeteri kadar devlet hizmetlerini alamadık Kırıkkale aynı noktada sayıyor. Maalesef kök salan Kırıkkale’ye gözler döndü. İnşallah bundan sonraki süreçte hepimize düşen görev daha duyarlı oluruz” dedi. 

BİRLİK VE BERABERLİĞE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR

Başkan Çelebi “ Kırıkkale’liler Vakfı’nın düzenlediği bu geceyi çok olumlu buluyorum. İnşallah kültürel değerleriyle, birbirimizle hasretlerimizle vatanımıza milletimize bağımlılığımızla, bağlılığımızla hepimiz Kırıkkale insanı şudur birbirimizle uğraşırız ama vatan bayrak dediği zaman her şey akan sular durur. Allah devletime zeval vermesin. Ülke olarak birliğe beraberliğe ihtiyacımız var ülkenin birliği beraberliği temin edebilmemiz içinde Kırıkkale’de birliğe beraberliğe ihtiyacımız var. Devletimiz yoğun saldırı altında içeriden dışarıdan bir sürü entrikalar yıllar boyunca hep uğraştık uğraşmaya da devam ediyoruz. Ama biz bir olursak beraber olursak birlik içerisinde olursak aşamayacağımız” dedi.

ugur-bulut-001.jpg

 

KIRIKKALELİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM

Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut Keçiören 952 ilçe içerisinde nüfusu itibariyle en büyük ilçe. Burada yaşayan hemşerilerimizin sayısı da Kırıkkaleli hemşerilerimizin sayısı da hiç azımsanmayacak büyüklükte. İl sıralamasında 6.sıradayız Kırıkkale olarak Keçiören yaşayan Ankara, Çankırı, Çorum, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale olarak. Vakıf başkanımız hemşerilerimizi birlik beraber olmak üzere çalışmalar içerisinde kendilerini tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Birlik ve beraberliği sağlamak konusunda malumunuz müziğimiz tüm Türkiye tarafından takdir edilir. Halk oyunlarıyla ilgili bugün icramızı da gerçekleştireceğiz. Taşan kardeşler Kırıkkale’nin gururu. Sanat üstatlarımız hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz. Saygıdeğer hemşerilerim tekrar selam ve saygılarımı sunuyorum hoş geldiniz iyi ki geldiniz Kırıkkale’li olaraktan gurur duyuyorum, onur duyuyorum” dedi.

img_5512.jpg

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.