Ankara’daki Özel Toplu Taşıma Araç sahipleri büyük sıkıntı içinde

Ankara’daki Özel Toplu Taşıma Araç sahipleri büyük sıkıntı içinde

Ankara’daki Özel Toplu Taşıma Araç sahipleri sıkıntı içinde. ÖTA sahipleri korona virüs salgını sonrası Nisan ayının 5’inde Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ödemek zorunda oldukları durak kiralarının ertelenmesini istedi.

A+A-

Durak kiraları ertelensin

Ankara’daki Özel Toplu Taşıma Araç sahipleri sıkıntı içinde. ÖTA sahipleri korona virüs salgını sonrası Nisan ayının 5’inde Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ödemek zorunda oldukları durak kiralarının ertelenmesini istedi.

Bütün dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgını ülkemizde de etkisini yakından hissettirmeye devam ediyor. Özellikle ekonomik anlamda sıkıntı yaşanmaması için devletimiz her türlü tedbiri almaya devam ederken Ankara’daki Özel Toplu Taşıma (ÖTA) araçları büyük sıkıntı yaşıyor.

ÇOK ZORLANIYORUZ

Özel Toplu Taşıma (ÖTA) araç sürücüleri gazetemizi arayarak yaşadıkları sıkıntıyı dile getirip Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin seslerini duymalarını istediler. ÖTA şoförleri alınan tedbirler kapsamında yolcu taşımaya getirilen sosyal mesafe korunması tedbirleri kapsamında yolcu sayısındaki düşüş sonrası zor günler geçirdiklerini ve neredeyse boş seferler yaptıklarını söylediler. Şoförlerin ortak sıkıntısı yolcu olmayınca ekonomik olarak zorlandıklarını ve taşıdıkları yolcu sayısı mazot parasını bile karşılamadığını belirttiler.

ÖTA araç sahipleri son günlerde getirilen zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayın evde kalın çağrısı sonrası taşıdıkları yolcu sayısının iyice düştüğünü belirterek Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara içinde kullandıkları durak kiralarının alınmamışını istediler. Görüşlerini Anadolu Gazetesi ile paylaşan araç sahipleri, “Bizim isteğimiz her ay düzenli olarak verdiğimiz durak kiralarının bir süre ertelenmesi. Çünkü yolcu sayısı düşünce günlük kazancımız çok az ve mazot parasını bile denkleştiremiyoruz. Nisan ayının 5’inci durak kirasını ödememiz gerekiyor. Her ay düzenli ödediğimiz 1000 TL’yi bu ay nasıl ödeyeceğiyiz diye kara kara düşünüyoruz. Başkanımız Mansur Yavaş’tan tek isteğimiz bu ay ve önümüzdeki kiraları lütfen almasınlar veya ertelesinler. Başka bir isteğimiz yok umuyorum ki Başkanımız Mansur bey bu sıkıntılı durumumuzu göz önüne alır ve sesimizi duyar” ifadelerini kullandılar.

whatsapp-image-2020-03-31-at-12.12.05.jpeg

5 NİSAN’DA 1000 TL KİRA ÖDEMEMİZ GEREKİYOR

Bir diğer ÖTA araç sahibi A.K ise korona virüs salgını sonrası gerçekten zor durumda kaldık. Biz araçlarımızı dezenfekte ettirdik ve sürekli temizliyoruz buna karşın vatandaşlarımızı tereddüt ediyor ve bazen binmek istemiyor. Hal böyle olunca Nisan ayının 5’inde 1000 TL durak kirası ödememiz gerekiyor. Ben her gün dört sefer yapıyorum ve yolculardan topladığım para mazot parasını bile çıkarmıyor. Hal böyle olunca benim gibi binlerce ÖTA araç sahibi var ve zor durumda. Bizim ortak derdimiz bu ay alınacak kiraların ileri bir tarihe ertelenmesi ve sıkıntılar bittikten sonra ödemek istiyoruz ve Başkanımız Mansur Yavaş sesimizi duyarak gerekli girişimde bulunmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2020-03-31-at-12.12.jpg

YEVMİYEMİZ BİLE ÇIKMIYOR

Gazetemize konuşan bir diğer ÖTA araç sahibi M.T ise şunları söyledi, “Ülkemiz gerçekten zor günlerden geçiyor bunun farkındayız ve bizde elimizden geldiğince devletimizin kurallarına uyuyoruz ve araçlarımızda sosyal mesafe uygulamasına uyarak çok az yolcu alıyoruz. Durum böyle olunca inanın yaptığımız üç veya dört seferde ancak karın tokluğuna çalışıyoruz ve günlük yevmiyemizi bile çıkaramıyoruz. Birçok ÖTA sahibi arkadaşımız artık şoför çalıştırmıyor ve kendileri otobüslerini kullanıyor. Hem onlar işsiz kalıp evine ekmek götüremedi hem de bizler sıkıntıda kaldı. Tek isteğimiz bu ayki durak kiralarının alınmaması ve Ankara Büyük Şehir Belediyesi bu çağrımıza lütfen kulak versin” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.