Baydın: Dişi hayvan kesimi hayvancılığımızı bitirecek

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ahmet Baydın, son dönemde artan maliyetler ve üretici süt fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle dişi hayvanların yoğun şekilde kesildiğine dikkat çekti.

Baydın: Dişi hayvan kesimi hayvancılığımızı bitirecek
Yayınlanma:
Güncelleme:

Son dönemde üreticinin maliyetlerinin çok arttığını belirten Başkan BAYDIN, aynı oranda üreticiden alınan süt fiyatlarının artmadığını belirterek, “Üreticilerimiz artık işin içinden çıkamadığı için dişi hayvanları kestirerek, hayvancılık yapmayı bırakıyorlar. Dişi hayvanların kesilmesi stratejik öneme sahip hayvancılık sektörünün sonu demektir. Bu duruma acilen bir çözüm bulunmalı. Aksi takdirde hem ette hem süt ve süt ürünlerinde dışa bağımlı hale geleceğiz. Bu sektör başka ülkelerin insafına bırakılamayacak kadar önemli ve stratejik bir sektördür” dedi.

Her geçen gün yem fiyatlarının arttığını, 1 litre süt maliyetinin alış fiyatını geçtiğini ve üreticilerinde çözümü hayvanlarını kestirmekte bulduğunu dile getiren BAYDIN, bu senaryoyu 2010’lu yıllarda da gördüklerini ifade ederek, daha sonra et ve canlı hayvan ithalatının başladığını, şu anda durumun o zamandan da kötü olduğunu ve her gün mezbahalarda dişi hayvan kesimi olduğunu duyduklarını söyledi.

Süt üreticisinin önünü göremediğini kaydeden BAYDIN “Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı fiyatlar bile çok düşükken, tavsiye niteliğinde olan bu fiyatların sahada karşılığını bulamıyoruz. Firmalar istediği gibi fiyat kırıyorlar ve yemleri kendilerinden almaya zorluyor. Yem fiyatları geçen yıla oranla iki kat arttı. Üreticinin bu şartlarda üretime devam etmesi mümkün değil. Dişi hayvan kesimi arttı. Kurban Bayramı’nda düve kesimi daha da fazla olacaktır. Süt üreticisi önünü göremiyor. Bu durum böyle devam ederse önce suni bir et artışı daha sonra da hem ette hem sütte sorun yaşarız” diyerek uyarılarda bulundu.

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.