Cam sektörü büyük krizde

Cam sektörü büyük krizde

Ankara Camcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ayhan Keser, cam tedarikinde yaşanan sıkıntılar ve aşırı fiyat artışları nedeniyle sektörün bitme noktasına geldiğini belirtti.

A+A-

Ankara Camcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ayhan Keser, pandemi sürecinde başlayan cam tedarikindeki sıkıntıların ve aşırı fiyat artışlarının sektörü mağdur ettiğini söyledi.

Cam fiyatlarında önlenemez artışların yaşandığını vurgulayan Oda Başkanı Keser, “Cam fiyatları aldı başını gitti. Türkiye’de cam üretimi yapan iki yer var. Biri Şişecam diğeri ise Düzce Cam. Şişecam 3 Ocak'ta fiyatlarına yüzde 48 zam yaptı. Yetkililerle görüştüğümüzde elektriğe ve doğalgaza yapılan zamları öne sürerek kendilerini savunuyorlar. Düzce Cam da euro ile satış yapıyor. Nerede kaldı bu milli satış. Şişecam'ın yılda yaptığı zam yüzde 132, Düzce Camın zammı ise yüzde 242 oldu ve euro ile satış yapmaya başladılar. Bu durum esnafı çok zora soktu. Çok kötüyüz. Camcı camiası bitme noktasına geldi.” diye konuştu.

Yüksek fiyatlar nedeniyle vatandaşın işini iptal ettirdiğini söyleyen Keser, “Şişecam en son yüzde 48 zam yaptı, toptancı bunu yüzde 60 yaptı, taşıma masrafıyla birlikte cam bize yüzde 75 zamlı geliyor.  Biz pahalıya malzeme aldığımız için müşteriye de ona göre bir fiyat veriyoruz. Bu sefer de yüksek fiyatlardan dolayı vatandaş bizi suçluyor. Fiyat artışları nedeniyle işini iptal ettiren çok fazla kişi oldu.  Kırık camda oturan insanlar da çok, çünkü alım gücü yok.” dedi.

Keser, geçmiş yıllarda sektörde bugünkü kadar fahiş fiyat artışlarının yaşanmadığını anımsatarak “Daha önce böyle fahiş fiyatlar görmedik. 1981’de bu mesleğe girdim. Şişecam'ın en fazla yapmış olduğu zam yüzde 5 ile 7 arasındaydı. Yılda iki sefer yapardı. Ama 2020’den sonraki artışlar korkunç oldu ve önlenemiyor. Önceden 10 bin liraya bir kamyon mal alıyorduk. Şimdi bir paleti 50 bin lira tutuyor. Altı palet var, 300 bin lira para yapıyor.” ifadelerini kullandı.

FİYAT ARTIŞLARI DENETLENMELİ

Aşırı fiyat artışlarının denetlemesi gerektiğini belirten Keser, fiyat artışlarının devlet tarafından kontrol edilmesini istediklerini söyledi. Keser, "Bu sıkıntıyı gidermek için firma devlete fabrika çıkışını beyan edecek. Devlet fabrika çıkışından sonra kontrol ederse fiyatlar düzene girecek ancak bunu fırsatçıların eline verirsek fiyatlar yükselecek. Devlet kontrol mekanizmasını işletmezse ileriye dönük sıkıntılar daha da artabilir. Günlük fiyat değişimi büyük sıkıntı yaratıyor." şeklinde konuştu.

STOKÇULUK YAPILIYOR

Sektörde stokçuluk yapıldığını söyleyen Keser, “Toptancılar cam yok diyor. Elinde gerçekten mal olmayan toptancılar da var ama bazı toptancılar mal olmasına rağmen satıldı diyor. Ancak öyle bir şey yok. Aslında camlar stokta. Bunun kontrolünü devletin yapması lazım ya da yetkiyi bize versinler biz yapalım. Oda olarak devletimize yardımcı oluruz.” ifadelerini kullandı.

Sektörün büyük bir sıkıntı içerisinde olduğunu vurgulayan Keser, son gelen zamlarla birlikte 18 üyenin dükkanını kapatmak zorunda kaldığını kaydetti. Keser, “Gidişat böyle devam ederse çok dükkan kapatan olur. Sektörde sayılı insan kalır.  Bizden sonra yetişen nesil de yok. Gelecekte bu işi yapacak kimse bulunmayacak.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.