Ceylan: Ankara’yı daha iyi tanıtmalıyız

Ceylan: Ankara’yı daha iyi tanıtmalıyız

Kırşehirli Dernekler Federasyonu üyesi olduğu Başkent Ankara Meclisi Yönetim Kurulu Üyelerini geleneksel Ahi Pilavı eşliğinde Kırşehirliler Evi’nde ağırladı.

A+A-

Başkent Ankara Meclisi Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan Ankara’yı yeterince tanımıyoruz. Gezilecek yerleri dahi tam bilmiyoruz. Ankara’nın doğal güzellikleri var oraları sorsam inanın bilmeyiz. Ama alışveriş merkezlerini iyi biliriz” diyerek Ankara’nın sorunlarının biran önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

Kırşehirli Dernekler Federasyonu üyesi olduğu Başkent Ankara Meclisi Yönetim Kurulu Üyelerini geleneksel Ahi Pilavı eşliğinde Kırşehirliler Evi’nde ağırladı. Gerçekleşen ziyaretin ana gündem maddesi Ankaralılık bilinci olurken Başkent Ankara Meclisi “Ankara” için yapacağı çalışma ve projeleri Kırşehirlilere anlattı.

img_1071.jpg

ÜST DÜZEY KATILIM

Gerçekleşen ziyarete Başkent Ankara Meclisi Genel Başkanı Nevzat Ceylan, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hilmi Gökçınar, Çankırı Dernekler Federasyonu Başkanı Adem Can, Çorum Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hayri Çağır, Kars-Ardahan-Iğdır Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım, Hatay Birlik Vakfı Başkanı İhsan Aydeğer, Savunma Sanayi Uzmanı Ayşe Yıldız, Kırıkkale Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cemal Sertkaya, Başkent Ankara Meclisi Başkan Yardımcısı Sanem Arıkan, Kırşehirli Dernekler Federasyonu ve Kırşehirliler Vakfı Başkan Yardımcısı İş inşası Doğan Aslan, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Ali Çetin, Başkent Ankara Meclisi Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra Kırşehirli Dernekler Federasyonuna bağlı 50’ye yakın derneğin başkanları toplantıda hazır bulundu.

img_1079.jpg

AHİ PİLAVI YENDİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BİRBİRİNİ TANIDI

Başkent Ankara Meclisi Yönetim Kurulu Üyelerinin gerçekleştirdiği ziyarette Kırşehirliler memleketlerine özel geleneksel  Ahi Pilavını davetlilere ikram ettiler. Hoş bir sohbet ortamında geçen toplantıda Başkent Ankara Meclisi Yönetim Kurulu Üyeleri ve Kırşehirli Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri birbirlerini tanıma fırsatı buldular. Ayrıca Ankara’nın sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda Kırşehirliler Başkent’in sorunlarının çözümü için Başkent Ankara Meclisi Genel Başkanı Nevzat Ceylan’a önerilerde bulundular.

HEMŞERİ DERNEKLERİNİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLADIK

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkent Ankara Meclisi Platformu Genel Başkanı Nevzat Ceylan “ Başkent Ankara Meclisi resmi kuruluşunu 2013 yılında yaptı. Ben milletvekilliği seçim çalışması yaparken Sincan’da bir federasyona davetliyiz. Bu federasyon adı Yozgat Federasyonu. Orada seçim propagandası vesilesi ile ilgili konuşma yaparken bir arkadaş kendisini tanıttı ve size bir sorum var dedi buyurun dediğimde “Yozgat için ne düşünüyorsunuz?” dedi. İşte bu sorulara cevap vermek için kuruldu Başkent Ankara Meclisi. Hiç kimse demiyor ki yaşadığınız kentle ilgili bir düşünceniz var mı? Ankara’nın bir eksiği sorunu var mı? Çoluğumuz çocuğumuz burada yaşıyor ekmeğimizi burada kazanıyoruz ama Ankara ile ilgili hiç kimsenin derdi yok. İşte biz Başkent Ankara Meclisini bu yüzden kurduk.  6 milyona yaklaşan bir şehirde yaşıyoruz ve Ankara’nın çok önemli sorunları var. Bu düşüncelerimizi arkadaşlarımıza açtığımızda herkes bizimle birlikte çalışmak istedi. Şuanda Ankara’da aktif hemşeri dernekleri  ve vakıflarının tamamı bizim çatımız altında. Biz üyelikte şuna dikkat ediyoruz. STK Başkanlarını üye yapabiliyoruz veya Ankara’nın kanaat önderlerini üye yapabiliyoruz. 180 üyemiz var bu sayıyı arttırırken bu vasıfları taşıyan kişileri üyemiz yapıyoruz. Dolayısıyla Türkiye’de ki bütün hemşeri derneklerini tek çatı altında topladık.

CEYLAN: ANKARA’YI YETERİNCE TANIMIYORUZ

Ankara’yı yeterince sahiplenmedik diyen Ceylan “ Ankara’yı yeterince tanımıyoruz. Gezilecek yerleri dahi tam bilmiyoruz. Burada sorsam Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne kaç kişi gitti desem inanın mahcup oluruz. Etnografya Müzesi’ne kimler gitti desem kalkan el sayısı az olur veya Ankara’nın doğal güzellikleri var oraları sorsam inanın bilmeyiz. Ama alışveriş merkezlerini iyi biliriz. Dolayısıyla biz Ankara’dan da koptuk böyle bir kültür gelişti. Şunu da iyi bilmeliyiz ki Ankara tesadüfen başkent olmuş bir kent değil.  Ankara bir bozkır kasabasıydı bu bozkır kasabasından Gazi Mustafa Kemal geldi Ankara’yı Başkent yaptı. Bu doğru. Ankara Başkent olmadan önce 15.16 yüzyıllarda Avrupa’nın en çok nüfusu olan illerinden bir tanesiydi.  Tiftik Keçisinin üretiminden dolayı Ankara en şaşalı en önemli bir şehir haline gelmişti. Osmanlı’nın en çok ihracat yaptığı şehirlerden birisi haline gelmiş yabancı tüccarlar tarafından buraya ilgi alakanın arttığı bir şehir olmuştu Ankara” ifadelerini kullandı.

ANKARA 5 KEZ BAŞKENT OLMUŞTUR

Ankara’nın tarihi ile ilgili bilgiler veren Ceylan “Türklerin ellerinde geçmeden Ankara 3 tane eyalete başkentlik yapmıştır Romanya’nın bir eyaletine Galatya’ya ve Galatya’nın bir eyaletine başkentlik yapmış olan Ankara’da  dördüncü başkentliği de Ahi Başkentliği olmuştur. Bu tarihte yazmasına rağmen bir türlü ortaya çıkarılamadı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin de başkenti olmasıyla beşinci kez başkent unvanını Ankara tescillendi. Bu yüzden Ankara’nın önemi çok büyük ama biz Ankara’da yaşayanlar olarak çok vefasızız. Amacı ise Ankara’ya sahiplik duygusunu arttırmak. O yüzden Ankara’nın eksiklerini görerek gidermek konusunda canla başla çalışmalıyız. 27 Aralık 1919’da Atatürk’ün Ankara’ya gelişi ile ilgili her sene düzenlenen anma programları ve törenler oluyor. Bu sene hükümetimizin devletimizin desteği ile birlikte Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yılını coşkulu bir şekilde kutlamamız gerekiyor. Bu yüzden tüm Kırşehirlileri de bu coşkulu kutlamamıza bekliyorum” dedi.

AMACIMIZ GEREK ANKARA’DA GEREK KIRŞEHİR’DE TEK SES OLMAK

Gerçekleşen ziyarette konuşan Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar  “ Bildiğiniz gibi Başkent Ankara Meclisi Ankara’da kurulan en büyük Sivil Toplum Kuruluşu örgütü. Bu örgütün içerisinde 30’a yakın federasyonumuz, 70’e yakında derneğimiz var. Başkent Ankara Meclisi’nin çatısı altında toplanmamızın amacı hepimiz Anadolu’nun değişik illerinden geldik bu şehirde yaşıyoruz. Memleket hepimiz için önemlidir. Doğduğumuz yer önemlidir ancak doyduğumuz yer olan Başkent’te de söz sahibi olabilmek adına güç birliği yapıyoruz. Çalışmalarımızın Ankara’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Kırşehirli Dernekler Federasyonundan bahsedersek 50 dernekten oluşuyoruz. Kuruluşu 6 dernekle başladı. 2003 yılında konsept adı altında başladık. Amacımız Ankara’da bulunan Kırşehirlileri bir çatı altında toplanması. Ekonomik, sosyal, kültürel ilişkilerimizi birlikte yürüterek tek bir ses olma düşüncesiyle kurulmuş ve bugüne kadar dağılmadan giderek büyüyen 50 dernekle bir federasyon haline geldik” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.