"COVID-19 sonrası oluşan yoğun saç dökülmesinden korkmayın!"

"COVID-19 sonrası oluşan yoğun saç dökülmesinden korkmayın!"

Medicana International Ankara Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Sabir Hasanov, enfeksiyonu geçiren hastalarda özellikle enfeksiyondan sonra 4-6 aylık süreçte ciddi düzeyde saç dökülmesi yaşandığını kaydetti.

A+A-

Saçların kişinin estetik görünüşünü belirleyen dudak ve gözler gibi en önemli parametrelerden biri olduğunu dile getiren Hasanov, saçların hem erkekler hem de kadınlar için önem arz ettiğini anlattı. Hasanov, “Hem erkekler hem de kadınlar saçlarının parlak, canlı ve yoğun olmasını istiyor. Bu yüzdendir ki, saç dökülmesi şikâyeti olan hastalar Dermatoloji polikliniğine başvuran hastalar arasında azımsanmayacak bir grubu oluşturmaktadır. Başvuran hastaların da büyük çoğunluğu kadın hastalardır” dedi.

sabir-hasanov.jpg

KADINLARDA EN ÖNEMLİ NEDEN DEMİR EKSİKLİĞİ

Erkeklerde en sık görülen saç dökülme nedeninin “erkeklik tipi” denilen saç dökülmesi olduğunu söyleyen Hasanov, bu hastalığın genetik temelli olduğunu ve kalıcı olarak durdurmanın imkânsız olduğunu bildirdi. Hasanov, erkeklik tipi saç dökülmesinin tedavisinde saç spreyleri, tablet şeklinde ağızdan alınacak ilaçlar, saç mezoterapisi, saç PRP’si ve saç ekimi gibi yöntemlerin kullanıldığını anlattı. Kadınlarda görülen saç dökülmesinin en önemli nedeninin demir eksikliği olduğunu söyleyen Hasanov, B12 vitamini, folik asit, çinko veya diğer vitamin ve minerallerdeki düşüklüklerin de kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri arasında yer aldığını belirtti. Eksik olan parametreyi tespit edip yerine koyarak sorunun çözülebileceğini dile getiren Hasanov, koronavirüs nedeniyle görülen saç dökülmelerine değindi.

KORKU VE PANİĞE KAPILMAYIN

Hasanov, şunları söyledi:

“Son 1,5 yılda tüm dünyada pandemi seviyesinde devam eden Covid-19 enfeksiyonu da hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesinin başta gelen sebepleri arasına girmiştir. Enfeksiyonu geçiren hastalarda özellikle enfeksiyondan sonrası 4-6 aylık süreçte ciddi düzeyde bir saç dökülmesi olabiliyor. Nitekim, gelen hastaların şikayeti “sabah kalktığımda yastığımda, banyoda, tarakta tutam-tutam saç oluyor, hocam”, “böyle giderse başımda saç kalmayacak”, “kel kalacağım, doktor bey”, “saçımı yıkamaktan ve taramaktan korkar oldum” şeklinde oluyor. Bu dönemde yoğun bir saç dökülmesi oluyor.”

Covid enfeksiyonuna bağlı olan saç dökülmesinin hastalar tarafından ne kadar şiddetli algılansa da iyi bir yanı olduğunu aktaran Hasanov, hastaların korku ve panik içinde olduğunu vurgulayarak, bu saç dökülmesinden korkulmaması gerektiğini dile getirdi.

UZMANA DANIŞIN

“Koronavirüs nedeniyle oluşan saç dökülmesi genelde kendi kendine iyileşme gösteriyor ve dökülmenin azalmasından sonra yeni saçlar çıkarak seyreklik tekrardan düzeliyor” diyen Hasanov, dökülmeyi yavaşlatmak ve hastaları panik ortamından uzaklaştırmak için demir, B12, folik asit, çinko gibi vitamin ve mineral değerlerine bakılarak tedaviye başlanabileceğini anlattı. Hasanov, “Eğer bu saydığım parametrelerde bir bozukluk bir düşüklük söz konusu değil ise, o zaman yine dermatologlarının tavsiyesi ile multivitamin ve multimineral içerikli kapsül destekleri kullanılmakta, saçları güçlendirmek ve dökülmeyi azaltmak amaçlı özel seçilecek şampuanlar önerilmektedir. Hastaların bu konuda dermatologlarından fikir almaları uygun olacaktır” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.