Evinde kal ANKARA!

Evinde kal ANKARA!

Türkiye'de 49 vakanın görülmesi ve çok sayıda insanın karantina altına alınmasının ardından sokaklar boşalmaya başladı. Normal günlerde büyük yoğunluğun yaşandığı Ankara trafiğinde yoğunluk yüzde 32'ye kadar düştü.

A+A-

Türkiye'de 49 vakanın görülmesi ve çok sayıda insanın karantina altına alınmasının ardından sokaklar boşalmaya başladı. Normal günlerde büyük yoğunluğun yaşandığı Ankara trafiğinde yoğunluk yüzde 32'ye kadar düştü.

Tüm dünyada etkisini gösteren korona virüsü ülkemizde de yayılmaya başladı. Korona virüsünün yayılmasıyla devlet tarafından alınan önlemlere vatandaşlar da tam destek vermeye başladı. Türkiye’de virüsün 49 kişide tespit edilmesinin ardından Ankara trafiğinde yoğunluk seviyesi yüzde 32 oranına kadar düştü. Düşüş ile birlikte normal zamanlarda kırmızı olan trafik yoğunluğu yeşile büründü. Toplu taşıma araçlarını kullanan Başkentli sayısının azlığı dikkatlerden kaçmadı.

SOKAKLAR BOŞ KALDI

Okulların tatil edilmesi ile birlikte Ankara hiç alışık olunmayan bir haftaya uyandı tedbir amaçlı kimsenin sokağa çıkmadığı Başkent’te meydanların yanı sıra cadde ve sokaklar bomboş kaldı. Mesai günü olmasına rağmen okullar kapalı olduğu için öğrenciler dışarı çıkmayınca şehir meydanları, cadde ve sokaklar bomboş kaldı. Sair günlerde iğne atsan yere düşmez görüntülerin yaşandığı Ankara’da zorunlu olarak dışarı çıkanlar ve müşteri bekleyen taksicilerden başka kimsenin olmaması objektiflere bu şekilde yansıdı.

ESNAF SIKINTILI

Öte yandan vatandaşların evlerinde kalıp dışarı çıkmaması sonrası en sıkıntılı kesim esnaflar oldu. Ankara’nın alış ve yaşam merkezleri de bu tedbirlerden nasibini almış durumda. Öyle ki Başkentin en çok uğrak yerlerinden olan büyük alış veriş merkezleri adeta bom boş kalırken, Ulus semti belki de en sessiz ve sakin günlerini yaşıyor. Ankara Ulus Hali’nin bom boş olması esnafı sıkıntıya soktu. Normal günlerde insan yoğunluğundan adeta iğne atsan yere düşmeyen Hal’de şimdi esnaf ne olacak sorusunu sormaya başladı. Zararlarının büyük olduğunu ve iş yapmakta zorlandıklarını belirten esnaf devletin kendilerine yardım elini uzatmasını istiyor.

ekran-resmi-2020-03-17-14.45.02.png

DIŞARI ÇIKMIYORUM

Görüşlerini aldığımız Eyüp K. şunları söyledi, “Devletimizin aldığı önlemleri yerinde ve olumlu buluyorum. Bizlerde vatandaşlar olarak devletimize her türlü yardımı ve desteği vermek zorundayız. Çünkü bu birlikte aşılacak ve üstesinden gelinecek bur durum. Hal böyle olunca marketten günlük alışıverişimi yapıyorum ve evime geliyorum. Karaborsacılık yapıp stok yapmıyorum sadece ihtiyacım olanı almam yeterli oluyor. Mümkün olduğunca evden çıkmamaya çalışıyorum. Dinlenip istirahat edip gerekli önlemleri alıyorum. Bütün vatandaşlarımız devletimize güvensin ve gerekli kullara uymaları halinde sıkıntının ortadan kalkacağına inanıyorum. Bu virüs bütün dünyanın sorunu ve bizimde ülkemizde maalesef görülmeye başlandı ve yayılmaması için bizler vatandaş olarak devletimize yardımcı olmak zorundayız. Bu sıkıntılı durumdan kurtulmak için uzmanların tavsiyelerini dinleyip uygulayarak bu beladan kurtulmamız mümkün” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2020-03-17-14.44.42.png

DİKKATLİ OLALIM YETER

Görüşlerini belirten bir diğer vatandaşımız Ezgi Mutlu da şöyle dedi, “Koronavirüs ülkemizde de kendini fazlasıyla hissettirdi. Devletimiz gerekli tedbirleri zamanında aldı; ancak vatandaşlar halen hazırlıksız ve panik halinde. Bilim Kurulu ile Sağlık Bakanımızın açıklamalarını dinliyor, yakından takip ediyoruz. Alınan tedbirler olayın yayılmasını önlemek için. Şimdiden bir çok işyeri önlem amaçlı kapatıldı. Toplu mekanlar, ibadethaneler bile bu önlemlerden etkilendi. Kamuda çalışan insanlar için izinler ve önlemler alınıyor. Özel sektör çalışanları ne yapacak? Korku salgını koronadan önce insanımızı haklı olarak esir aldı. Tüm işyerleri evden çalışabilecek yapıyı derhal hayata geçirmeli. Devlet bu kadar titiz davranırken işverenler kendi çalışanlarına duyarsız kalmamalıdır. Bu illetten en az hasarla kurtulmanın yolu toplumca aynı noktada buluşmaktan, insan hayatını öncelemekten geçer. Evden çalışmalar yaygınlaşmalı, sokakla irtibat mecburi haller dışında kesilmelidir. Başka türlü virüsün yayılmasına engel olmak zor olacak. Önümüzdeki bir ay tedbirlerin uygulanması açısından hayatidir” diyerek duygularını dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.