Hacı Koca, emin adımlarla geliyor

Hacı Koca, emin adımlarla geliyor

Söylediği türkülerle büyük bir hayran kitlesine hitap eden Hacı Koca Anadolu Gazetesi’ne konuştu. Koca, “Pandemi nedeniyle zor günler geçirdiklerini ve geçim sıkıntısı çektiklerini” söyledi.

A+A-

Yaptığı şarkı ve türkülerle internette milyonlar tarafından tıklanan Hacı Koca Anadolu Gazetesi’ne konuk oldu. Söylediği türkülerle ve bozlaklarla sosyal medyada büyük bir kesimin sevgisini kazanan ve adına fan sayfaları açılan Hacı Koca’yla birlikte müzisyenliğinin dününü, bugünü ve yarınını konuştuk. 

Hacı Koca 14 yaşında bir çocukken Siteler’de mobilya atölyesinde ağır işlerin altında hayat mücadelesi veren bir çocuk aslında. Sesinin güzel olduğunun fark edilmesiyle birlikte tüm zorlukları bir kenara bırakıp kendi yolunu çizen Hacı Koca, bugün ki geldiği noktada klipleri milyonlarca kişi tarafından izlenmeye başlayan başarılı bir müzisyen... İşte Hacı Koca’nın, Anadolu Gazetesi Yazarı Orhun Yıldız’a yaptığı özel açıklamaları ve ortaya çıkan keyifli röportajı sizlere paylaşıyoruz. 

ORHUN YILDIZ: Öncelikle hoş geldin Anadolu Gazetesi’ne. Bundan 1 hafta önce sizinle ilgili araştırma yaptım, baktım ki sosyal medyada bir videonuz 4.6 milyon izlenmiş. Bu rakam büyük bir başarı. Öncelikle şunu sormak istiyorum Hacı Koca kimdir? 

HACI KOCA: Altındağ Ankara’da doğdum büyüdüm. Sanata ilk başladığım zamanlar 14 yaşındaydım. Önce Siteler de çalışıyordum mobilyacı dükkanında daha sonra kendimi sanata attım. Şarkılar, türküler yaptık. Baktık başarılı oluyoruz devam ettik ve yavaş yavaş adımızı duyurmaya başladık. Çektiğimiz klipler ve söylediğimiz türkülerle sanat maceramız böylece başladı. 

ORHUN YILDIZ: 14 yaşında bir çocuksun hem geçimini sağlıyorsun hem de hayat şartları içerisinde hayatını idam ettirmeye çalışıyorsun. Sanatçı olmalıyım müzisyen olmalıyım dediğin dönüm noktan var mı? 

HACI KOCA: İş yerinde mola verdiğimiz zamanlarda biraz dinlenmek biraz da can sıkıntısından türkü söylerdim. Çalışma arkadaşlarım sesimin güzel olduğunu çok söylediler. Bende baktım sonra bu işte başarılı oluyorum peşini bırakmadım direk devam ettim. Bugünlere gelmek için çok uğraştık. Ama geldik inşallah. Yaptığımız türküler beğenilince daha çok çalışıp daha güzel eserler yapmak için kendimde cesaret buldum. 

ORHUN YILDIZ: Peki bu sanatçılar feryat figan ediyor sosyal medyada. Yaklaşık 1.5 yıldır aşağı yukarı mekanlar kapanıyor açılıyor akşam 21:00’a kadar vaat ediliyor. Kısacası pandemi sizi nasıl etkiledi? 

HACI KOCA: Biliyorsunuz ki bizim herhangi bir sosyal güvencemiz yok en büyük güvencem sanatçılığım. Ekmeğimizi sanat yaparak, şarkı söyleyerek çıkarıyoruz. Ama bu kapanmalarla birlikte kiramızı ödeyemediğimiz günler oldu. İşlerimiz durdu ve yok denecek kadar az. Eğlence merkezleri ve restoranlar kapalı olunca bizim sektördeki bütün meslektaşlarımız gibi bende çok zor günler geçirdim. Mesela gün geliyor evimizin kirasını veremiyoruz. Korona bizi çok yordu. Hiçbir yerden destek almıyoruz. Bizim işimiz insanları mutlu etmek eğlendirmek. Onun için ben ve diğer sanatçı arkadaşlarım sıkıntı yaşadık yaşamaya da devam ediyoruz. İnşallah korona vakası sayıları düşüyor ve yakında inşallah işlerimiz açılır ve bizlerde eski günlerimize döneriz en büyük umudumuz bu. 

ORHUN YILDIZ: Peki buradan devlet yetkililerine bir şey söylemek ister misin? 

HACI KOCA: Devlet yetkililerimizin bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz. Bizlere destek olmalarını istiyoruz. Bütün sanatçı arkadaşlarım adına. Mesela sosyal medyada arkadaşlarım sazlarını kırıyorlar, tepkilerini farklı şekilde dile getiriyorlar. Çünkü iş yok hepimiz evde kaldık ve maddi desteği ihtiyacımız var. Kardeşlerim adına dile getirmek istiyorum. Devletimiz bizlere destek olsun. 

maxresdefault.jpeg

ORHUN YILDIZ: Sen Hacı Koca olarak yaptığın müzikle belirli bir yerlere kadar geldin. Gerek Ankara gerek Türkiye’de bilinen izlenen bir insansın. Peki bu yaşantından sonra pandemiden sonra hedeflerin neler? 

HACI KOCA: İnşallah pandemi biterse bizimde yolumuz açılır inşallah güzel bir yola gelmek istiyoruz. Farklı bir sanatçı olmak istiyorum. İnşallah bu yurtdışında teklifler geliyordu koronadan dolayı oraya da gidemiyorduk. İnşallah orada vaka sayıları çok düştü. Kendimizi oraya atmaya çalışıyoruz. Mesela buranın kazancı ile oranın kazancı farklı. Burada 1 alıyorsan orada 3 alıyorsun. Kendimizi oraya attığımız zaman belki daha güzel yerlere geliriz. Daha güzel kazanç olur. 

ORHUN YILDIZ: Şimdi gelelim hayranlarınıza. Sizin de bir kitleniz var. Gerek instagram’da gerek Youtube’de gerek Facebook’ta. Her ne yaparsan yap seni destekliyor. Şarkıda üretmesen seni sevecek bir kitlen var. Bu hayran kitlen ile aran nasıl? 

HACI KOCA: Kardeşlerim mesela çok sanatçılar var. Bazıları havalı ama biz neysek oyuz yani. Küçük büyük kardeşlerimize de sahip oluyoruz. Her türlü onlara destek olmaya çalışıyoruz. Bazen video bile istiyorlar. Özel olarak bizden video istiyorlar. Mesela eşimin doğum günü kutlaması vardı, diğeri abimin asker videosu. Hepsine elimizden geldiği kadar yardımcı oluyoruz. 

ORHUN YILDIZ: Ankara’da mekanlar akşam 22:00’a kadar açık bazı yerler ise komple kapalı. Bu durum hakkında ne düşünüyorsun? 

HACI KOCA: 1,5 yıldır kapalı. O yüzden iş yok iş alamıyoruz. Ancak sevdiğimiz insanların yanına gidip sosyal mesafeye dikkat ederek sanatımızı icra etmeye çalışıp nafakamızı çıkarıyoruz. Yani işin özü bu gelirlerle evimizi geçindirmeye çalışıyoruz diyelim. 

ORHUN YILDIZ: Peki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş dedi ki ben gerek ulusal gerek yerel sanatçılara destek açıklayacağım dedi. Yani destek vereceğim dedi. Örneğin Seğmenler Parkı gibi insanların toplandığı yerde konser alanı yapacağım dedi. Bir bilgi veya girişimin oldu mu? Belediyeden size bir yardım çağrısı oldu mu? 

HACI KOCA: Şuan için öyle bir şey olmadı ama bekliyoruz daha bir haber bekliyoruz. İnşallah bizlere de böyle bir teklif ve davet gelirse seve seve bu konserlere katılırız hem bize maddi destek olur hem de Ankaralılar biraz olsun evlerinden çıkıp gönüllerince eğlenerek bir nebze olsun sıkıntılarından 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.