“Kadın varsa hayat var”

“Kadın varsa hayat var”

Etimesgut Belediye Meclisi Mart ayı toplantısının son gününde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle grupları adına Semra Çizmeci, Hayriye Aydın, Huriye Tosun mecliste birer konuşma yaptı.

A+A-

Etimesgut Belediye Meclisi Mart ayı toplantısının son gününde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle grupları adına Semra Çizmeci, Hayriye Aydın, Huriye Tosun mecliste birer konuşma yapıp kadınların yaşadıkları sıkıntıları ve çözüm önerilerini dile getirdi. Partileri adına söz alan kadınların ortak vurgusu “Kadın varsa hayat var” oldu.

TÜM SIĞINAKLARIMIZ KADINDIR

AK Parti Meclis grubu adına ilk sözü alan Semra Çizmeci yaptığı konuşmasında “Her yıl 8 Martta kutlanan, Birleşmiş milletler tarafından tanımlanmış, tüm dünyada kadınların eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri uluslararası bir gündür. Kadına saygı değerlerimizin gelenek ve göreneklerimizin, tarihimizin sosyal hayatımızın temel prensiplerindendir. Başta siyaset, ekonomi, eğitim olmak üzere toplum hayatında kadını dışlayan bir anlayışı benimsenmesi kuşkusuz sadece kadınlar için değil, tüm toplum için büyük eksikliktir. Kadına yönelik şiddet ve baskı sadece ülkemizin değil tüm dünya kadınlarının sorunudur. Uğradığı haksızlıklar, adaletsizlikler ayrımcılıklar karşısında kadının yanında yer almak insan olan herkesin görevidir. Tüm sığınaklarımız kadındır, “Anavatan, Anadil, Anaocağı ve Anadolu” gibi. Her daim üreten aşın, işin ve beşiğin başında olan kadınlarımız Türkiye’nin kutup yıldızlarıdır. Bu sebeple 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım” dedi.

KADIN VARSA DEMOKRASİ VAR

Milliyetçi Hareket Parti Meclis Grubu adına konuşan Hayriye Aydın şunları kaydetti, “Tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere emeği için verdiği mücadeleyi anlatmaya saatlerin ve sözlerin yetmeyeceği Emekçi Kadınların Günü’dür. Dünya Kakınlar Günü bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, tartışılması ve bu sorunlara çözüm aranması için zemin sağlamaktadır. Geleneksel Türk toplumunda tarih boyunca kadın batı ve doğudaki örneklerine göre oldukça ileri sayılabilecek bir konumda bulunmuştur. Eski Türk devletlerinin yönetimlerine kadar birçok alanda kadınlarımızın yer aldığını görmekteyiz. Ancak çağdaş gelişmeler doğrultusunda ülkemizde kadınlar sosyal, kültürel ve ekonomik alanda hayata iştirak için Tanzimat fermanından itibaren yoğun mücadele vermişlerdir. Bu mücadele Cumhuriyetimiz ilanından sonra oldukça ileri bir düzeye ulaşmıştır. Türk kadını hayatın her safhasında erkeklerin yanında her türlü sorumlulukları paylaşmış özellikle Kurtuluş Savaşında mücadeleye destek vermiştir. Ülkesini canını ortaya koyarak koruyan cepheye top, mermi taşıyan Anadolu kadını adını dünya tarihine kahramanlık ve cesaretle yazdırmıştır. “Dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün desteği ile yürütülen çalışmalar sonucu kadınlarımız diğer birçok ülkedeki kadınlara göre oldukça ileri bir konum elde etmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınların pek çok sorunu var. Bu sorunlardan özellikle kadına yönelik şiddeti, töre, gelenek, namus davası adı altında meşrulaştırmaya kalkan zihniyeti bir kadın ve bir anne olarak ret ediyor ve kınıyorum. Cennet anaların ayakları altındadır diyen bir medeniyetten geliyor olmamız ile bugün kadına yöneltilen şiddet haberleri arasında kabul edilemez bir çelişki vardır. Kadınlar toplumu ileriye götüren temel dinamiğin kaynağıdır. Kadına yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Kadın varsa demokrasi var diyerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

KADIN OLMAK YÜREK İSTER

Son olarak İYİ Parti Meclis grubu adına Huriye Tosun yaptığı konuşmasında; “Dünya Kadınlar Günü, ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili her yıl 8 Martta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik ve sosyal başarının kutlanmasına ayrılmaktadır. 8 Mart 1857 tarihinde Amerika’nın New York kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle greve başlarlar ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucu 129 kadın işçi can vermiştir. Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar günü ilk kez 1921 yılında emekçi kadınlar günün olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bizler Çanakkale’de cepheye silah taşıyan, Kurtuluş Savaşında düşmana göğüs geren korkusuz anaların torunlarıyız. Kadın olmak yürek ister. Kadına saygı gösteren milletler her daim bir adım öndedirler. Mustafa Kemal Atatürk’ün “dünyada her şey kadının eseridir” sözleriyle tüm emekçi kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.