Koca: Eğlence mekanları biran önce açılmalıdır 

Koca: Eğlence mekanları biran önce açılmalıdır 

Ankara şarkılarının sevilen seslerinden Selahattin Koca Anadolu Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Koca, “Kahvehaneler, lokantalar ve birçok mekan açıldı. Artık eğlence mekanları da biran önce açılmalı” dedi. 

A+A-

Pandemi sonrası kapanan ve binlerce çalışanın işsiz kaldığı gazino ve eğlence mekanları salgından en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Eğlence dünyasında kazandığı parayla ailesini geçindiren müzisyenlerden birisi de Ankara şarkılarının sevilen ismi Selahattin Koca.  

Anadolu Gazetesi olarak Ankaralı sanatçılara yer verdiğimiz sayfalarımızda bu kez usta müzisyen Selahattin Koca’yı konuk etti. Koca hem pandemi döneminde yaşadığı sıkıntıları anlattı hem de müzik çalışmaları hakkında yazarımız Orhun Yıldız’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

roportaj1-001.jpeg

ORHUN YILDIZ: Önce Sehahattin Koca’yı biraz tanıyarak başlayalım röportajımıza. Bize kendinden bahseder misin? 

SELAHATTİN KOCA: Haymanalıyım ve 23 yaşındayım. Ankara’da doğdum ve büyüdüm Yenidoğan’da oturuyorum. Müzik sektörüne 14 yaşında girdim. Tam profesyonel değilim ama kendimizce aileden bu işle uğraşan 3 kişiyiz. Hacı Koca, Levent Koca ve Selahattin Koca.  

ORHUN: Sizi internette gördüm açıkçası. Şimdi Selahattin Koca müziğe atıldı. Müziğe atılmasında ki en önemli faktör Hacı Koca mı? Levent Koca mı? Kendinde ki yeteneği nasıl keşfettin.   

SELAHATTİN KOCA: Öncelikle Levent ağabeyim müzik yolunda giderken bende ister istemez onlara heves duyarak saz çalıp türkü söylemeye başladım. Daha doğrusu bizim ailede bir adet oldu müzikle uğraşmak. En büyük amcam sürekli bana şarkı ve türkü okuta okuta bu günlere geldik. Sonra ses denemeleri yaptım ve ses kaydı çektim. İşte bu anlamda sesimi kendim keşfettim diyebilirim. 

ORHUN: Peki bir albüm yapıp klip çekmeyi düşünüyor musun? 

SELAHATTİN KOCA: Şuanda çalışma esnasındayım. 18 parçadan oluşuyor. Klibim var. İşte ufak tefek çalışmalarımız devam ediyor ve bunları profesyonel anlamda daha da geliştirmek istiyorum. 

ORHUN: Peki seni bu pandemi nasıl etkiledi? Sende bir sanatçı olarak 

SELAHATTİN KOCA: Her sektörü olduğu bizim sektörü de olumsuz etkiledi. Allah’tan bizim aileden gelen bir gelirimiz var. Benim ek gelirim sadece müzikten. Mekanlarda okuduğumuzda sevdiğimiz insanlar geldiğinde kazandığımız paralar. Bizi çok kötü etkiledi. Evde ne var ne yok biriktirdiğimiz para ile beraber yürüdük gitti. 

ORHUN: Peki burada devlet yetkilerine ne demek istersin? 

SELAHATTİN KOCA: Bütün kahveler açıldı. Tüm kıraathaneler açıldı. Sanatçıların ekmek parası kazandığı gazino, bar ve eğlence mekanları hala neden açılmıyor. Buradan ekmek parası kazanan sadece biz değiliz. Bizimle birlikte çalışan saz gurubumuz var onların ailelere var ve ekmek götürmek zorundalar. Bizlerde eğlence mekanlarından pandemi kurallarına uyarak sanatımızı icra etmek ve evimize ekmek götürmek istiyoruz. Lütfen devletimiz buradan sesimizi duysun ve biran önce bu mekanları açsınlar. 

ORHUN: İleri hedefin nedir? 

SELAHATTİN KOCA: Alnımın akıyla ve sevenlerimin desteğiyle bir yerlere gelmek istiyorum. Bunun için gerçekten çok çalışıyorum ve her gün daha iyisini yapmaya gayret ediyorum. İnsanların bize bar veya pavyonda şarkı söylüyor diyerek önyargı ile yaklaşmasınlar. İnsanların gönlüne girmek istiyorum ve kaliteli müzik yapmak en büyük isteğim. Allah bizi nereye kadar nasip ettiyse biz oraya geleceğiz inşallah. 

ORHUN: Peki bu sosyal medyadaki şarkı söyleyen meşhur oluyor biranda. Mesela sen diyorsun ki albümüm var şarkılarım var adamın biri bir şarkıcının şarkısını söylüyor mesela ünlü oluyor. Bu sence doğru mu? 

SELAHATTİN KOCA: Sanatçılık kolay bir şey değil. Belli bir öğrenim belli bir seviyeye gelmek için önce insanların sevgisini kazanmak lazım. Sevgi olmadan zaten başarıya ulaşılamaz. Şimdi bazı insanlar vardır şarkıcılar sosyal medyayı alt üst ediyor. Ama şöyle bir şey var bu mesela sen türkü okuyorsan okuduğun türkünün hikayesini bilmen lazım. Ben okudum bitti gitti değil. İnsanlar sahneye çıktığında o şarkıyı hem yaşıyor içinde kendini buluyor. Emek veren Neşet Ertaş, Aşık Veysel ve böylesine nice büyük üstadlar bunlar büyük emek ve çaba vererek Türk halkının sevgisini kazandı ve bunun değerini bildiler. Bende inşallah ileride daha güzel beste ve türküler yaparak Türk halkının gönlünde bir yer edinmek isterim. 

ORHUN: Buradan Ankara halkına ve Türkiye’ye söylemek istediğin bir şey var mı?  

SELAHATTİN KOCA: Sadece sevdiklerime ve çevreme Allah onlardan razı olsun. Onlar bizi hiç yalnız bırakmadılar. Allah onların eksikliğini göstermesin. Birde her zaman doğrunun yanında olsunlar. Her zaman azim etsinler bir şeye çok çalışsınlar mücadele etsinler. Başarıyı yakaladığı zaman zaten her şey tamam oluyor. 

ORHUN YILDIZ: Bu güzel ve keyifli röportaj için teşekkür ediyor sana sanat yolunda büyük başarılar ve bol şanslar diliyorum. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.